শেহতীয়া খবৰ
Home / আঞ্চলিক / উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ ৰায়ক অৱমাননা কৰি ডি ভোটাৰৰ ভোটদানত বাধা

উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ ৰায়ক অৱমাননা কৰি ডি ভোটাৰৰ ভোটদানত বাধা

বৰপেটাৰোডৰ পৰা শাকিল আহমেদ আৰু সাজাহান আলী আহমেদৰ প্ৰতিবেদনঃ
ৰাজ্যৰ দীৰ্ঘ দিনীয়া নাগৰিকত্বৰ সমস্যা সমাধানৰ বাবে যি সময়ত উচ্চতম ন্যায়ালয় তত্বাবধানত ৰাষ্ট্ৰীয় নাগৰিকপঞ্জীৰ কাম চলি আছে সেই একে সময়তে উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ ৰায়দানক চৰম অৱমাননা কৰি ভোটগ্ৰহণ অনুষ্ঠিত কৰিছে নিৰ্বাচন আয়োগে৷ ১৯৯৭ চনৰ পৰা ভোটাৰ তালিকাত ডি চিহ্নৰে সন্দেহযুক্ত নাগৰিক হিচাপে চিহ্নিত কৰি ৰখা তথাকথিত সন্দেহযুক্ত নাগৰিকৰ পক্ষত ৰায়দান কৰি ৮ ফেব্ৰুৱাৰী, ২০১৬ তাৰিখে উচ্চতম ন্যায়ালয়ে SLP (C) 3045/2016 যোগে ডি ভোটাৰ আৰু বিদেশী ন্যায়াধীকৰণত গোচৰ বিচাৰাধীন হৈ থকা লোকে নিৰ্বাচনী প্ৰক্ৰিয়াত অংশ গ্ৰহণ কৰিব পাৰিব বুলি নিৰ্দেশনা প্ৰদান কৰিছিল৷ কিন্তু ৰাজ্যৰ নিৰ্বাচন আয়োগে নিৰ্বাচনী বিষয়াসকলক প্ৰশিক্ষণৰ সময়তেই ডি ভোটাৰসকলৰ ভোট গ্ৰহণ নকৰিবলৈ নিৰ্দেশ প্ৰদান কৰি উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ ৰায়ক চৰম ভাবে অৱমাননা কৰা দেখা যায়৷ ৰাজ্যৰ তৃতীয় তথা শেষ পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচনত বৰপেটা আৰু কোকৰাঝাৰ লোকসভা সমষ্টিৰ প্ৰায়বোৰ ভোটগ্ৰহণ কেন্দ্ৰত ডি ভোটাৰসকলে উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ নিৰ্দেশনাৰ প্ৰতিলিপি আৰু যাৱতীয় নথি-পত্ৰ হাতত লৈ ভোটদান কৰিবলৈ আহি হতাশ হৈ উভতিব লগা হয়৷ ডি ভোটাৰৰ সমস্যা সমাধানৰ নামত বিদেশী ন্যায়াধীকৰণৰ দ্বাৰা চৰম হাৰাশাস্তিৰ সন্মুখীন হোৱা সৰ্বসাধাৰণ ৰাইজে উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ উক্ত ৰায়দানৰ দ্বাৰা উৎসাহিত হ’লেও নিৰ্বাচন আয়োগৰ কাণ্ডই পুনৰায় এই বিষয়টোক জটিলতাৰ মাজলৈ ঠেলি দিছে৷ সাধাৰণ ভোটাৰৰ কোনো নথি-পত্ৰ পৰীক্ষা-নিৰিক্ষা নকৰাকৈ যধে-মধে নিৰ্বাচন আয়োগে কেৱল মাত্ৰ নাম আৰু উপাধী চাই লাখ লাখ প্ৰকৃত আৰু বৈধ ভাৰতীয় নাগৰিকক চৰম হাৰাশাস্তি কৰি থকাৰ সময়তেই ২০১৬ চনৰ উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ নিৰ্দেশনাক অৱমান কৰি স্পষ্ট কৰি দিছে আয়োগৰ চৰম অৰাজকতা৷ একেদৰে অসম আৰক্ষীৰ সীমান্ত শাখাৰ কাল্পনীক গোচৰৰ দ্বাৰা নাগৰিকত্বৰ নামত নিৰিহ জনতাক দি অহা জমৰ যাতনাৰ অৱসান বিচাৰি হাহাকাৰ কৰি থকাৰ সময়তেই উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ ৰায়ক বৃদ্ধাঙ্গুষ্ঠ দেখুৱা নিৰ্বাচন আয়োগক নাকি লগাব কোনে— সেইটো সাম্প্ৰতিক সময়ৰ চৰ্চিত প্ৰশ্ন হিচাপে চিহ্নিত হৈছে৷