Home ৰাষ্ট্ৰীয়-আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ ৰায়: বিবাহিত-অবিবাহিত সকলো মহিলাৰে সুৰক্ষিত গৰ্ভপাত কৰাৰ অধিকাৰ আছে

উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ ৰায়: বিবাহিত-অবিবাহিত সকলো মহিলাৰে সুৰক্ষিত গৰ্ভপাত কৰাৰ অধিকাৰ আছে

172
0

বিশেষ প্ৰতিনিধি, ২৯ ছেপ্টেম্বৰ : আজি উচ্চতম ন্যায়ালয়ে গৰ্ভপাতৰ ক্ষেত্ৰত এটা বৃহৎ সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰিছে৷ বিবাহিত আৰু অবিবাহিত সকলো মহিলাৰে আইনৰ অধীনত সুৰক্ষিত গৰ্ভপাতৰ অধিকাৰ আছে বুলি উচ্চতম ন্যায়ালয়ে ৰায় প্ৰদান কৰে৷ আদালতে মেডিকেল টাৰ্মিনেচন অফ প্ৰেগনেন্সী আইনৰ অধীনত দাখিল কৰা গোচৰৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত কয়৷ উচ্ছতম ন্যায়ালয়ৰ মতে, গৰ্ভপাতৰ ক্ষেত্ৰত বিবাহিত আৰু অবিবাহিত মহিলাৰ মাজত গৰ্ভধাৰণৰ চিকিৎসা সমাপ্তি আইনৰ অধীনত কোনো পাৰ্থক্য নাথাকিব৷ অভূতপূৰ্ব সিদ্ধান্তটোত বৈবাহিক ধৰ্ষণৰ বিষয়টোও উল্লেখ কৰা হৈছে৷ ন্যায়াধীশ ডি ৱাই চন্দ্ৰচূড়ে কয়– গৰ্ভপাতৰ সন্দৰ্ভত এগৰাকী বিবাহিত আৰু অবিবাহিত মহিলাৰ মাজত পাৰ্থক্য কৰাটো অসাংবিধানিক৷ তিনিমাহ পূৰ্বে উচ্ছতম ন্যায়ালয়ে এক বৈপ্লৱিক সিদ্ধান্ত লৈছিল যে এগৰাকী অবিবাহিত গৰ্ভৱতী মহিলাক গৰ্ভপাতৰ অধিকাৰৰ পৰা বঞ্চিত কৰিব নালাগে৷ ন্যায়াধীশ ডি ৱাই চন্দ্ৰচূড়, সূৰ্যকান্ত আৰু এ এছ বোপান্নাৰ নেতৃত্বত এখন বিচাৰপীঠে গৰ্ভপাতৰ গোচৰৰ ৰায় প্ৰদান কৰাৰ সময়ত এই কথা কৈছিল৷ আজি উচ্ছতম ন্যায়ালয়ে বিবাহোত্তৰ অসন্মতিসূচক শাৰীৰিক সম্পৰ্ককো ধৰ্ষণ হিচাপে গণ্য কৰা হ’ব বুলি মন্তব্য কৰিছে৷ গৰ্ভধাৰণৰ চিকিৎসা সমাপ্তি [এমটিপি] আইনৰ অধীনত গৰ্ভধাৰণ সমাপ্ত কৰাৰ ওপৰত ৰায় প্ৰদান কৰে৷ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ৰায়দানত উচ্ছতম ন্যায়ালয়ে কয় যে গৰ্ভপাতৰ উদ্দেশ্যে বিবাহৰ পাছত অসন্মতিসূচক যৌন সম্পৰ্ককো ধৰ্ষণ হিচাপে গণ্য কৰা হ’ব৷ ন্যায়ালয়ে কৈছিল যে এজন স্বামীয়ে তেওঁৰ পত্নীৰ ওপৰত কৰা যৌন নিৰ্যাতনকো আইনখনৰ ধাৰাৰ অধীনত ধৰ্ষণ হিচাপে গণ্য কৰা হ’ব৷ ন্যায়ালয়ে এমটিপি আইনৰ অধীনত গৰ্ভধাৰণ সমাপ্ত কৰাৰ সন্দৰ্ভত বিবাহিত মহিলাৰ সৈতে সমতাত অনাৰ বিষয়ত এটা গোচৰৰ শুনানি গ্ৰহণ কৰি আছিল৷ সমগ্ৰ দেশৰ অবিবাহিত মহিলাসকলৰ বাবে এক সকাহ স্বৰূপে আদালতে ইয়াৰ ৰায়ত ৰায় দিছিল যে সকলো মহিলাই তেওঁলোকৰ বিবাহৰ স্থিতি নিৰ্বিশেষে সুৰক্ষিত আৰু আইনী গৰ্ভপাতৰ অধিকাৰী৷ ৰায়ত উচ্ছতম ন্যায়ালয়ে স্পষ্টকৈ কৈছিল যে গৰ্ভপাতৰ ক্ষেত্ৰত বিবাহিত আৰু অবিবাহিত মহিলাৰ মাজত কোনো বৈষম্য থাকিব নোৱাৰে৷ ভাৰতৰ সকলো মহিলাৰে সুৰক্ষিত আৰু আইনসন্মত গৰ্ভপাত কৰাৰ অধিকাৰ আছে বুলি উচ্ছতম ন্যায়ালয়ে মন্তব্য কৰে৷ ৰায় দিয়াৰ সময়ত আদালতে কৈছিল যে বিবাহিত মহিলাসকল যৌন নিৰ্যাতন আৰু ধৰ্ষণৰ পৰা বাচি যাব পাৰে৷ উচ্ছতম ন্যায়ালয়ে লক্ষ্য কৰিছিল যে এগৰাকী মহিলা তেওঁৰ স্বামীৰ সৈতে সন্মতিবিহীন যৌন সম্পৰ্কৰ ফলত গৰ্ভৱতী হ’ব পাৰে৷ আদালতে কৈছিল যে এজন অন্তৰংগ সংগীৰ দ্বাৰা যৌন হিংসা বহুতৰ বাবে এক জীৱন্ত অভিজ্ঞতা, আনহাতে এমটিপি আইন স্থিৰ হৈ থাকিব নালাগে আৰু পৰিৱৰ্তনশীল সামাজিক বাস্তৱতাৰ বিষয়ে বিবেচনা কৰিব নালাগে৷ ভাৰতীয় দণ্ডবিধিৰ ধাৰা ৩৭৫ত ‘বৈবাহিক ধৰ্ষণ ব্যতিক্ৰম’ ধাৰাক প্ৰত্যাহ৩ান জনাই কে’বাটাও ৰাজহুৱা স্বাৰ্থৰ মোকৰ্দমা দাখিল কৰাৰ পিছত বিষয়টো আদালতলৈ লৈ যোৱা হৈছিল৷ ধাৰাটোত কোৱা হৈছে যে এজন পুৰুষে পত্নীৰ ওপৰত কৰা যিকোনো যৌন কাৰ্য ধৰ্ষণ নহয়, যেতিয়ালৈকে পত্নী নাবালক নহয়৷ ধাৰা ৩৭৫ত বিভিন্ন কাৰ্যৰ সংজ্ঞা দিয়া হৈছে, যদি এগৰাকী মহিলাৰ সন্মতিৰ বিপৰীতে বলপূৰ্বক প্ৰৱঞ্চনা বা বলপূৰ্বকভাৱে বা সন্মতি দিবলৈ অক্ষম মহিলাৰ বাবে কৰা হয় সেয়া ধৰ্ষণ বুলি সংজ্ঞায়িত কৰা হয়৷

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here