Home ৰাষ্ট্ৰীয়-আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় আমেৰিকাত ৫ জি মুকলি: এয়াৰ ইণ্ডিয়াৰ বিমান আমেৰিকালৈ উৰা মৰাত বাধা

আমেৰিকাত ৫ জি মুকলি: এয়াৰ ইণ্ডিয়াৰ বিমান আমেৰিকালৈ উৰা মৰাত বাধা

186
0


ৱাশ্বিংটন, ১৯ জানুৱাৰী: এয়াৰ ইণ্ডিয়াৰ বিমানসমূহ আজি আমেৰিকালৈ উৰা নামাৰে বুলি সংবাদ প্ৰতিষ্ঠানৰ বাতৰিত প্ৰকাশ৷ ইয়াৰ কাৰণ হৈছে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত ৫ জি মোবাইল প্ৰযুক্তিৰ ব্যৱহাৰ আৰম্ভ হৈছে৷ এয়াৰ ইণ্ডিয়াই টুইট কৰিছে যে ইয়াৰ দিল্লী-নিউয়ৰ্ক, দিল্লী-চান ফ্ৰান্সিস্কো, দিল্লী-চিকাগো, মুম্বাই-নিউ জাৰ্চীৰ বিমান বুধবাৰে কাম নকৰিব৷ বিমান সংস্থাটোৱে দিল্লীৰ পৰা ৱাশ্বিংটনলৈ বিমানৰ পুনৰ নিৰ্ধাৰণৰ বাবেও কৈছে৷ এয়াৰ ইণ্ডিয়াই বিমান বাতিল কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে কিয়নো ৫ জি নেটৱৰ্কে বিমানখনৰ যোগাযোগ ব্যৱস্থাৰ কাম কৰাৰ বাবে ডাঙৰ সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে৷ আন বহুতো বিমান সংস্থাই এইটোও কয় যে বিমানবন্দৰৰ চাৰিওফালে প্তজি প্ৰযুক্তিয়ে বিপদজনক সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে৷ ইয়াৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি, ৫ জি প্ৰযুক্তি ৰানৱেৰ পৰা দুই মাইল দূৰত্বত ৰাখিব লাগে৷ এয়াৰ লাইনৰ বিষয়াসকলে উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰিছে যে ৫ জিয়ে উৰণ আৰু অৱতৰণৰ সময়ত বিমানখনৰ সঁজুলিত বাধা দিব পাৰে৷ কতৃৰ্পক্ষৰ উদ্বেগৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি, মোবাইল সেৱা কোম্পানী এটি এণ্ড টি [এটি এণ্ড টি] আৰু ভাইজোনে কিছুমান বিমানবন্দৰৰ ওচৰত ৫ জি সেৱা আৰম্ভ কৰাটো সীমিত কৰিব৷ কিছুমান এয়াৰলাইনৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়াই আমেৰিকান পৰিবহণ সচিবলৈ লিখে যে যদি প্ৰয়োজনীয় উন্নীতকৰণ বা বিমান সঁজুলিৰ পৰিৱৰ্তন অবিহনে প্তজি কাৰ্যকৰী কৰা হয় তেন্তে এটা ডাঙৰ দুৰ্ঘটনা ঘটিব পাৰে৷ জি প্ৰযুক্তিয়ে বিমানখনৰ উচ্ছতা জোখাৰ সামৰ্থ্যপ্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে৷ ইউনাইটেড এয়াৰলাইনছৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া স্কট কাৰ্বিয়ে সতৰ্ক কৰি দিছে যে যদি টেলিকমিউনিকেচন কোম্পানীবোৰে বিমানবন্দৰৰ ওচৰত প্তজি প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰে, তেন্তে তেওঁলোকৰ কাৰ্যকলাপ নেতিবাচকভাৱে প্ৰভাৱিত হ’ব৷ গুৰুত্বপূৰ্ণ বায়ু বিজ্ঞাপনৰ প্ৰায় ৫ জি প্ৰযুক্তি পৰিহাৰ কৰিব লাগে৷মোবাইল সেৱা কোম্পানী এটি এণ্ড টি [এটি এণ্ড টি] আৰু ভাইজোনে এয়াৰলাইনৰ সতৰ্কবাণীৰ বাবে দুবাৰকৈ প্তজি ৰ শুভাৰম্ভ স্থগিত ৰাখিছে৷ বিমান নিয়ন্ত্ৰক এফ.এ.এ.-য়ে কৈছিল যে ই ট্ৰেন্সপণ্ডাৰক প্ৰায় প্তজি অঞ্চলৰ ভিতৰত কাম কৰিবলৈ অনুমতি দিছে৷ প্তজিৰ চি বেণ্ডৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত ৮৮ টা বিমানবন্দৰৰ ভিতৰত, ৪৮ খনক নতুন প্ৰযুক্তিৰ বাবে সেউজ সংকেত দিয়া হৈছে৷ এয়াৰলাইনসমূহ চিন্তিত যে এই বিমানবন্দৰসমূহত অপ্ৰমাণিত সঁজুলিবোৰে হাজাৰ হাজাৰ বিমান স্থবিৰ কৰি তুলিব পাৰে৷ ইউনাইটেড এয়াৰলাইনছে সোমবাৰে কয় যে বৰ্তমানৰ ৫ জি ৱায়াৰলেচে বছৰটোত ১৫,০০০ বিমান আৰু ১২.প্ত লাখ যাত্ৰীক প্ৰভাৱিত কৰিব৷ ভাৰততো, প্তজি প্ৰযুক্তিক লৈ প্ৰতিবাদৰ কণ্ঠস্বৰ আহিছে৷ যোৱা বছৰ, বলীউডৰ অভিনেত্ৰী জুহি চাওলাই দিল্লী উচ্ছ ন্যায়ালয়ত প্তজি প্ৰযুক্তি প্ৰৱৰ্তন কৰাৰ আগতে মানুহ আৰু জন্তুৰ ওপৰত ইয়াৰ প্ৰভাৱ ৰক্ষা কৰিবলৈ আবেদন জনাইছিল৷ আদালতে পিছত জুহি চাওলাৰ আবেদন খাৰিজ কৰিছিল আৰু তাইৰ ওপৰত ২০ লাখ টকাৰ জৰিমনা আৰোপ কৰিছিল৷

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here