Home Main Stories লিঅনেল মেছিৰ নেতৃত্বত আৰ্জেণ্টিনাৰ কোপা আমেৰিকা জয়, পৰাস্ত ব্ৰাজিল, ২৮ বছৰ অপেক্ষাৰ...

লিঅনেল মেছিৰ নেতৃত্বত আৰ্জেণ্টিনাৰ কোপা আমেৰিকা জয়, পৰাস্ত ব্ৰাজিল, ২৮ বছৰ অপেক্ষাৰ সমাপ্তি

65
0

ৰিঅ’ ডি জেনেৰিঅ’ : এঞ্জেল দি মাৰিয়াৰ গ’লৰ ফলত চুপাৰষ্টাৰ লিয়োনেল মেছিয়ে তেওঁৰ ৰাষ্ট্ৰীয় দলৰ সৈতে প্ৰথম ট্ৰফী জিকিলে । আৰ্জেণ্টিনাই শনিবাৰে কোপা আমেৰিকাৰ ফাইনেলত আয়োজক ব্ৰাজিলৰ বিৰুদ্ধে ১-০ গ’লত জয়লাভ কৰে। ৰিঅ’ ডি জেনেৰিঅ’ৰ মাৰাকানা ষ্টেডিয়ামত হোৱা বিজয়ে আৰ্জেণ্টিনাৰ এটা ডাঙৰ ট্ৰফীৰ বাবে ২৮ বছৰৰ অপেক্ষাৰ সমাপ্তি ঘটায়, আৰু লগতে ব্ৰাজিলৰ অপৰাজিত ঘৰুৱা অভিলেখৰ সমাপ্তি ঘটায় যি ২,৫০০ দিনতকৈও অধিক সময় পিছলৈ প্ৰসাৰিত হয়। ১৯৯৩ চনত আৰ্জেণ্টিনাই শেষবাৰৰ বাবে এটা ডাঙৰ প্ৰতিযোগিতাত সফলতাৰ সোৱাদ লৈছিল যেতিয়া মহান গেব্ৰিয়েল বাটিষ্টুটাৰ ব্ৰেচে তেওঁলোকক ইকুৱেডৰৰ কোপা ফাইনেলত মেক্সিকোৰ বিৰুদ্ধে ২-১ গ’লত জয় লাভ কৰিছিল।

“It’s a great title, especially for our people. The fans support the team unconditionally. I think they can identify with this team that never gives in,” – আৰ্জেণ্টিনাৰ প্ৰশিক্ষক লিয়োনেল স্কেলোনিয়ে কয়।

ঘৰুৱা খেলত ছয়টা সংস্কৰণত প্ৰথম বাৰ আছিল যে ব্ৰাজিলে ট্ৰফী খন জিকিবলৈ ব্যৰ্থ হৈছিল। আৰু ৩৪ বছৰীয়া মেছিৰ অডিচিৰ সমাপ্তি ঘটিছে, তেওঁৰ পাঁচ বছৰীয়া কনিষ্ঠ ব্ৰাজিলৰ নেইমাৰে এতিয়াও আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ত কোনো ডাঙৰ খিতাপ অবিহনে আছে যিয়ে দুবছৰ আগতে আঘাতৰ বাবে ঘৰুৱা মাটিত চেলেকাওৰ জয়ত অৰিহনা যোগাব পৰা নাছিল। ২২ মিনিটত ডি মাৰিয়াৰ গ’লৰ বাবে আৰ্জেণ্টিনাই এক নিৰ্মম আৰু বিদ্বেষপূৰ্ণ ঘটনাৰ সন্মতি দিছিল।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here