Home Main Stories মিজোৰামৰ সৈতে সীমান্তত সংঘটিত হিংসাত্মক ঘটনাত অসমৰ ছয়জন আৰক্ষী নিহত : মুখ্যমন্ত্ৰী...

মিজোৰামৰ সৈতে সীমান্তত সংঘটিত হিংসাত্মক ঘটনাত অসমৰ ছয়জন আৰক্ষী নিহত : মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মা

390
0

গুৱাহাটী ২৬ জুলাই : বিতৰ্কিত অসম-মিজোৰাম সীমান্তত আজি সংঘটিত হোৱা নতুন হিংসাত্মক ঘটনাত অসমৰ ছয়জন আৰক্ষী বিষয়া নিহত হৈছে বুলি অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই কয়। অসমৰ কাছাৰ জিলা আৰু মিজোৰামৰ কোলাচিব জিলাৰ ওপৰত অৱস্থিত সীমান্ত অঞ্চলৰ পৰা গুলীচালনা আৰু চৰকাৰী বাহনৰ ওপৰত আক্ৰমণৰ খবৰ পোৱা গৈছিল।

কেন্দ্ৰীয় গৃহমন্ত্ৰী অমিত শ্বাহে শ্বিলঙত উত্তৰ-পূবৰ সকলো মুখ্যমন্ত্ৰীক সাক্ষাৎ কৰাৰ দুদিন পিছত আজি বিতৰ্কিত অসম-মিজোৰাম সীমান্তত নতুনকৈ হিংসাত্মক ঘটনা সংঘটিত হয়। অসমৰ কাছাৰ জিলা আৰু মিজোৰামৰ কোলাচিব জিলাৰ ওপৰত অৱস্থিত সীমান্ত অঞ্চলৰ পৰা গুলীচালনা আৰু চৰকাৰী বাহনৰ ওপৰত আক্ৰমণৰ খবৰ পোৱা গৈছিল। সংবাদ সংস্থা এএনআইয়ে সূত্ৰৰ উদ্ধৃতি দি কয় যে শ্ৰীশ্বাহে দুয়োজন মুখ্যমন্ত্ৰীক ডায়েল কৰিছে আৰু তেওঁলোকক সীমান্ত সমস্যা সমাধান কৰিবলৈ কৈছে, যাৰ বাবে তেওঁলোকে সন্মত হৈছে। দুয়োখন ৰাজ্যৰ আৰক্ষী বাহিনী বিতৰ্কিত স্থানৰ পৰা উভতি আহিছে। দুয়োখন ৰাজ্যৰ মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে টুইটাৰত সংঘৰ্ষ কৰে, আৰু কেন্দ্ৰীয় গৃহ মন্ত্ৰী অমিত শ্বাহক তেওঁলোকৰ পোষ্টত টেগ কৰে। লাঠিৰে সজ্জিত লোকসকলক দেখা পোৱা হিংসাৰ এটা ভিডিঅ’ টুইট কৰি মুখ্য মন্ত্ৰী জোৰামথাঙ্গাই শ্ৰীশ্বাহৰ হস্তক্ষেপ বিচাৰি কয় যে ইয়াক “এতিয়াই বন্ধ কৰা প্ৰয়োজন।”

অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই টুইট কৰি কয়: “মাননীয় @ZoramthangaCM জী, কোলাচিব (মিজোৰাম)ৰ এছপিয়ে আমাক কৈছে আমাৰ পষ্টৰ পৰা যেতিয়ালৈকে প্ৰত্যাহাৰ কৰা নহয় তেতিয়ালৈকে তেওঁলোকৰ নাগৰিকসকলে নুশুনিব বা হিংসা বন্ধ নকৰিব। এনে পৰিস্থিতিত আমি কেনেকৈ চৰকাৰ চলাব পাৰোঁ? আশা কৰোঁ আপুনি অতি সোনকালে হস্তক্ষেপ কৰিব”।

শ্ৰীযুত শৰ্মাই পিছত টুইট কৰিছিল যে তেওঁ তেওঁৰ মিজোৰামৰ সমকক্ষৰ সৈতে কথা পাতিছে। “মই এইমাত্ৰ মাননীয় মুখ্যমন্ত্ৰী @ZoramthangaCM জীৰ সৈতে কথা পাতিছো। মই পুনৰ কৈছো যে অসমে আমাৰ ৰাজ্যৰ সীমাৰ মাজত স্থিতি আৰু শান্তি বজাই ৰাখিব। মই আইজল ভ্ৰমণ কৰিবলৈ আৰু প্ৰয়োজন হ’লে এই বিষয়বোৰ কঠোৰ কৰিবলৈ ইচ্ছা প্ৰকাশ কৰিছো,” তেওঁৰ টুইটটোত লিখিছিল। শ্ৰীযুত জোৰামথাঙ্গাই অৱশ্যে প্ৰত্যুত্তৰ দি কয়, “আলোচনা অনুসৰি মই অনুগ্ৰহ কৰি অসম আৰক্ষীক অসামৰিক লোকৰ সুৰক্ষাৰ বাবে বৈৰেংটেৰ পৰা প্ৰত্যাহাৰ কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিবলৈ অনুৰোধ জনাইছো”। মিজোৰামৰ তিনিখন জিলা – আইজল, কোলাচিব আৰু মমিত – অসমৰ কাছাৰ, হাইলাকান্দি আৰু কৰিমগঞ্জ জিলাৰ সৈতে ১৬৪.৬ কিলোমিটাৰ দীঘল আন্তঃৰাজ্যিক সীমান্ত ভাগ বতৰা কৰে। বহু বছৰ ধৰি সীমান্তৰ “বিতৰ্কিত” এলেকাবোৰত সংঘৰ্ষ চলি আহিছে, দুয়োফালৰ বাসিন্দাসকলে ইজনে সিজনৰ ওপৰত অনুপ্ৰৱেশৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰিছে। মিজোৰাম চৰকাৰে সীমান্তৰ সীমা নিৰ্ধাৰণৰ সৈতে মোকাবিলা কৰিবলৈ এটা সীমা আয়োগ গঠন কৰিছে। সীমা আয়োগৰ অধ্যক্ষতা উপ মুখ্যমন্ত্ৰী তাৱনলুয়াৰ হ’ব আৰু গৃহমন্ত্ৰী লালচামলিয়ানা উপাধ্যক্ষ হিচাপে থাকিব। মেঘালয় আৰু অৰুণাচল প্ৰদেশৰ সৈতেও অসমত সীমান্ত বিবাদ আছে।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here