Home Main Stories অসম, মেঘালয়ে আন্তঃৰাজ্যিক সীমান্ত বিবাদ সমাধানৰ বাবে আঞ্চলিক সমিতি গঠন কৰিব

অসম, মেঘালয়ে আন্তঃৰাজ্যিক সীমান্ত বিবাদ সমাধানৰ বাবে আঞ্চলিক সমিতি গঠন কৰিব

380
0

গুৱাহাটী ০৬ আগষ্ট : অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মা আৰু তেওঁৰ মেঘালয়ৰ সমকক্ষ কনৰাড কে চাংমাই আন্তঃৰাজ্যিক সীমান্ত বিবাদ সমাধানৰ বাবে আঞ্চলিক সমিতি গঠন কৰিবলৈ সন্মত হৈছে। শুকুৰবাৰে গুৱাহাটীত অনুষ্ঠিত অসম আৰু মেঘালয়ৰ আন্তঃৰাজ্যিক সীমা বিবাদ সন্দৰ্ভত দ্বিতীয় মুখ্যমন্ত্ৰী পৰ্যায়ৰ বৈঠকত দুয়োখন চুবুৰীয়া ৰাজ্যৰ মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে দুয়োপক্ষৰ কেবিনেট মন্ত্ৰীৰ নেতৃত্বত তিনিখন সমিতি গঠনৰ কথা ঘোষণা কৰে। তেওঁলোকে ১২ টা বিবাদক্ষেত্ৰৰ ভিতৰত ছয়টাক অগ্ৰাধিকাৰৰ ভিত্তিত সমাধান কৰাৰ কথাও ঘোষণা কৰিছিল। “দুয়োখন ৰাজ্যই কেবিনেট মন্ত্ৰীসকলৰ নেতৃত্বত প্ৰতিটো ফালৰ পৰা তিনিখন সমিতি গঠন কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে। সমিতিসমূহে চিনাক্ত কৰা ছয়টা স্থান পৰিদৰ্শন কৰিব আৰু ৩০ দিনৰ ভিতৰত তেওঁলোকৰ প্ৰতিবেদন দাখিল কৰিব,” অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মা আৰু তেওঁৰ মেঘালয়ৰ সমকক্ষ কনৰাড চাংমাই কয়। কনৰাড চাংমাই কয়, “প্ৰথম পৰ্যায়ত অসমৰ কাছাৰ, কামৰূপ আৰু কামৰূপ মেট্ৰ’পলিটান জিলাৰ অন্তৰ্গত তাৰাবাৰী, গিজাং, ফাহালা, বাকলাপাৰা, খানাপাৰা (পিলিংকাটা), আৰু ৰতচেৰা আৰু মেঘালয়ৰ পশ্চিম খাচী পাহাৰ, ৰি-ভোই, আৰু পূব জৈন পাহাৰৰ ছয়টা স্থানৰ মতভেদ সমাধানৰ বাবে পদক্ষেপ লোৱা হ’ব।” দুয়োজন মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কৈছিল যে প্ৰথম পৰ্যায়ত এই ছয়টা বিবাদৰ বিষয়ৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া হ’ব কিয়নো জড়িত বিষয়বোৰ কম জটিল। দুয়োখন ৰাজ্যই ছয়টা চিনাক্ত ক্ষেত্ৰত বিবাদ নিষ্পত্তিৰ বাবে একেলগে কাম আৰম্ভ কৰিবলৈ তিনিখন পাঁচ জনীয়া আঞ্চলিক সমিতি গঠন কৰিবলৈ সন্মত হৈছে। এই প্ৰতিখন সমিতিৰ নেতৃত্ব সংশ্লিষ্ট ৰাজ্যৰ এজন কেবিনেট মন্ত্ৰীয়ে কৰিব আৰু প্ৰয়োজন হ’লে আমোলাসকলৰ লগতে এজন স্থানীয় প্ৰতিনিধিও অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব। অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই কয়, “শ্বিলং আৰু গুৱাহাটীত বিতং আলোচনাৰ পিছত আমি দেখিছিলো যে যদি আমি ছয়টা স্থানত আৰম্ভ কৰোঁ তেন্তে ই আদৰ্শ হ’ব।”

“মেঘালয়ৰ এজন কেবিনেট মন্ত্ৰীৰ নেতৃত্বত এখন আঞ্চলিক সমিতি আৰু অসমৰ কেবিনেট মন্ত্ৰীৰ নেতৃত্বত আন এখন আঞ্চলিক সমিতি ৰখা হ’ব, লগতে বিদ্যমান বিবাদ সমাধানৰ বাবে তিনিখন আঞ্চলিক সমিতিও থাকিব। এই সমিতিবোৰত আমোলা আৰু সম্ভৱতঃ এজন স্থানীয় প্ৰতিনিধিও থাকিব। আমি দুয়োপক্ষৰ মাজত সন্মত হৈছো যে সমিতিখনত পাঁচজন সদস্য অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব,” হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই কয়। “মেঘালয় আৰু অসমৰ চৰকাৰে পাঁচটাকৈ নাম ঘোষণা কৰিব। এই ১০ জন মনোনীত ব্যক্তিয়ে স্থানবোৰ পৰিদৰ্শন কৰিব, নাগৰিক সমাজৰ নেতা আৰু সদস্যসকলৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰিব, আৰু ৩০ দিনৰ ভিতৰত তেওঁলোকৰ আলোচনা সমাপ্ত কৰিব। যেতিয়া আমি ৩০ দিনৰ ভিতৰত পুনৰ আহ্বান কৰোঁ, হয় শ্বিলং বা গুৱাহাটীত, ব্যক্তিগত সমিতিয়ে তেওঁলোকৰ পৰামৰ্শ উপস্থাপন কৰিব। আমি আশা কৰোঁ যে এই আঞ্চলিক সমিতিবোৰে ব্যৱধানবোৰ হ্ৰাস কৰিবলৈ সক্ষম হ’ব,” অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কয়। তেওঁ লগতে কয়, “যদি এতিয়াও আঞ্চলিক সমিতিসমূহৰ মাজত বিভেদ থাকে, তেন্তে বিষয়টো মুখ্যমন্ত্ৰী বা উচ্চতৰ মঞ্চৰ পৰ্যায়ত সমাধান কৰা হ’ব।”

ই-পেপাৰ পাবলৈ কাষত দিয়া লিংকত ক্লিক কৰি ছাইন-আপ কৰক – Dainik Gana Adhikar E-Paper FREE SUBSCRIPTION

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here