Home Main Stories অসম-মিজোৰাম সীমা বিবাদ : মই সুখী হ’ম মোৰ বিৰুদ্ধে গোচৰ তৰিলেই যদি...

অসম-মিজোৰাম সীমা বিবাদ : মই সুখী হ’ম মোৰ বিৰুদ্ধে গোচৰ তৰিলেই যদি সমস্যাটো সমাধান হয়: মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব

448
0
Assam Chief Minister addressing media in Guwahati on Sunday | August 1 , 2021

গুৱাহাটী : অসম-মিজো সীমা বিবাদৰ সন্দৰ্ভত আজি অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী মহন্ত বিশ্ব শৰ্মা কয় যে সমস্যাটো সমাধান কৰিবলৈ উচ্চতম ন্যায়ালয়লৈ যাব কিন্তু তেওঁৰ বিষয়াসকলক তদন্ত কৰিবলৈ নিদিব। তেওঁ এইদৰে কয় যে “মই সুখী হ’ম মোৰ বিৰুদ্ধে গোচৰ তৰি যদি সমস্যাটো সমাধান হয় আৰু লগতে কয় প্ৰয়োজন হ’লে মই গৈ যিকোনো আৰক্ষী থানাৰ সন্মুখত হাজিৰ হ’ম। কিন্তু মই  বিষয়াসকলক তদন্ত কৰিবলৈ অনুমতি নিদিও বুলি তেওঁ উল্লেখ কৰে।

অসম-মিজোৰাম সীমা¸ত সংঘটিত হোৱা হিংসাত্মক সংঘৰ্ষ, য’ত ছয়জন আৰক্ষী বিষয়া নিহত হৈছিল আৰু অধিক সংখ্যক লোক আহত হৈছিল, যিটো গ্ৰহণযোগ্য নহয় বুলি মুখ্যমন্ত্ৰী শৰ্মাই কয়। তেওঁ কৈছিল যে মিজোৰামৰ মুখ্যমন্ত্ৰী জোৰাম থাঙ্গাই কোৱাৰ্টিনৰ পৰা প্ৰস্থান কৰাৰ পিছত তেওঁক ফোন কৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিছিল। তেওঁ কয়, “সীমা বিবাদ কেৱল আলোচনাৰ পৰাহে সমাধান কৰিব পাৰি।”

২৬ জুলাইত সংঘটিত সংঘৰ্ষত  অসম আৰক্ষীৰ ছয়জন জোৱান গুলীচালনা আৰু নিহত হয়।  এই  ঘটনাৰ এদিন পিছত, অসম আৰু মিজোৰামৰ বিষয়াসকলে কৰা অভিযোগ-প্ৰতিঅভিযোগ অস্বীকাৰ কৰে আৰু এই অচলাৱস্থাই দুয়োখন ৰাজ্যৰ মাজত উত্তেজনা বৃদ্ধি কৰিছে।

ইফালে, মিজোৰামৰ বিষয়াসকলে শনিবাৰে কয় যে ৩০৬ নং ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথত কেইবাটাও সংগঠনে  উলিওৱা  অৰ্থনৈতিক অৱৰোধ কাৰ্য উঠাই লোৱা হৈছে বুলি দাবী কৰা স্বত্বেও অসমৰ পৰা কোনো বাহন ৰাজ্যখনত প্ৰৱেশ কৰা নাই। গুৱাহাটী আন্তঃৰাজ্যিক সীমাত শান্তি নিশ্চিত কৰিবলৈ নাগালেণ্ড আৰু অৰুণাচল প্ৰদেশৰ দৰে ইয়াৰ কিছুমান ওচৰ-চুবুৰীয়াৰ সৈতে বিবাদসমূহ নাইকিয়া কৰিবলৈ আগবাঢ়িছে বুলি বিষয়াসকলে পিটিআইক জনায়।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here