Home ক্ৰীড়া বিশ্ব কুস্তি চেম্পিয়নশ্বিপত ব্ৰঞ্জ পদক জয়েৰে ইতিহাস ৰচিলে বজৰং পুনিয়াই

বিশ্ব কুস্তি চেম্পিয়নশ্বিপত ব্ৰঞ্জ পদক জয়েৰে ইতিহাস ৰচিলে বজৰং পুনিয়াই

88
0

বেলগ্ৰেড, ১৯ ছেপ্টেম্বৰ: ভাৰতৰ তাৰকা মল্লযোদ্ধা বজৰং পুনিয়াই বেলগ্ৰেডত চলি থকা বিশ্ব কুস্তি চেম্পিয়নশ্বিপ ২০২২ ত ইতিহাস সৃষ্টি কৰিছে। ব্ৰঞ্জৰ পদক জিকাৰ লগে লগে বজৰং পুনিয়াই এক অনন্য অভিলেখ গঢ়িছে। ব্ৰঞ্জৰ পদকৰ সৈতে, বজৰং পুনিয়া বিশ্ব কুস্তি চেম্পিয়নশ্বিপত চাৰিটা পদক জয় কৰা প্ৰথম ভাৰতীয় মল্লযোদ্ধা হিচাপে পৰিগণিত হৈছে। যোৱা বছৰৰ টকিঅ’ অলিম্পিকত ব্ৰঞ্জৰ পদক অৰ্জন কৰা বজৰঙে দেওবাৰে ব্ৰঞ্জৰ পদকৰ কঠিন খেলত ছাৰ্বিয়ান মল্লযোদ্ধা চেবাষ্টিয়ান ৰিভেৰাক ১১-৯ ব্যৱধানত পৰাস্ত কৰে। এই বিজয়ৰ সৈতে, তেওঁৰ নাম ৰেকৰ্ড বুকত লিপিবদ্ধ কৰা হৈছিল। বজৰঙে ৬৫ কিলোগ্ৰাম শাখাত আমেৰিকান মল্লযোদ্ধা জন মিচেলৰ হাতত কোৱাৰ্টাৰ ফাইনেলৰ যুঁজত পৰাজিত হৈছিল। এনে পৰিস্থিতিত, ফাইনেলত উপনীত হোৱাৰ পিছত, বজৰঙে ৰিপেচেজ ৰাউণ্ডলৈ যোৱাৰ সুযোগ পাইছিল, য’ত তেওঁ আৰ্মেনিয়ান মল্লযোদ্ধা ৱাজেন টেভানিয়ানক ৭-৬ ৰ ব্যৱধানত পৰাস্ত কৰি ব্ৰঞ্জৰ পদকৰ মেচত উপনীত হোৱাৰ সুযোগ পাইছিল। বিশ্ব চেম্পিয়নশ্বিপত এইটো বজৰং পুনিয়াৰ তৃতীয় আৰু সামগ্ৰিকভাৱে চতুৰ্থ ব্ৰঞ্জ। তেওঁ ২০১৩ চনত ব্ৰঞ্জ, ২০১৮ চনত ৰূপ আৰু ২০১৯ চনত ব্ৰঞ্জ পদক জিকিছিল। এনে পৰিস্থিতিত তেওঁ আকৌ এবাৰ ব্ৰঞ্জৰ পদক জিকি কেৰিয়াৰৰ বিশ্ব চেম্পিয়নশ্বিপৰ সাফল্যত যোগ দিছে। উল্লেখ্য যে এইবাৰ ভাৰতীয় দলটোৱে বিশ্ব চেম্পিয়নশ্বিপত অতি দুৰ্বল প্ৰদৰ্শন কৰিছে। ভাৰতে এইবাৰ ৩০ জন মল্লযোদ্ধাৰ সৈতে খেলপথাৰত প্ৰৱেশ কৰিছিল। কিন্তু ভাৰতীয় মল্লযোদ্ধাসকলৰ প্ৰদৰ্শন গড়তকৈ কম আছিল। বজৰঙৰ উপৰিও বিনেশ ফোগাটে মহিলাৰ ৫৩ কিলোগ্ৰাম ওজন শাখাত দ্বিতীয়টো ব্ৰঞ্জৰ পদক জিকিবলৈ সক্ষম হয়। ভিনেশে চুইডেনৰ এমা মালমগ্ৰেনক ৮-০ ত পৰাস্ত কৰে তেওঁ ব্ৰঞ্জৰ পদক জিকিছিল।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here