Home Main Stories চীনৰ ৰাষ্ট্ৰপতি জি জিনপিঙৰ তিববত ভ্ৰমণ ভাৰতৰ বাবে ভাবুকি : আমেৰিকাৰ সাংসদ

চীনৰ ৰাষ্ট্ৰপতি জি জিনপিঙৰ তিববত ভ্ৰমণ ভাৰতৰ বাবে ভাবুকি : আমেৰিকাৰ সাংসদ

163
0
chine president
visit Tibbet

ৱাশ্বিংটন – আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ এজন সাংসদে কয় যে যোৱা সপ্তাহত চীনৰ ৰাষ্ট্ৰপতি ছি জিনপিঙৰ তিব্বত ভ্ৰমণ ভাৰতৰ বাবে এক ভাবুকি। ছিয়ে ২১ জুলাইত অৰুণাচল প্ৰদেশৰ ওচৰৰ কৌশলগতভাৱে গুৰুত্বপূৰ্ণ তিব্বতসীমান্ত চহৰ নিংচি ভ্ৰমণ কৰিছিল। ছিয়ে তাত শীৰ্ষ সামৰিক বিষয়াসকলক লগ কৰিছিল আৰু তিব্বতৰ উন্নয়নমূলক প্ৰকল্পসমূহৰ পৰ্যালোচনা কৰিছিল।

ৰিপাব্লিকান সাংসদ ডেভিদ নুনেছে ফক্স নিউজক দিয়া এক সাক্ষাৎকাৰত কয়, “চীনৰ ৰাষ্ট্ৰপতি জি জিনপিঙে যোৱা সপ্তাহত ভাৰতৰ সীমান্তৰ ওচৰৰ তিব্বত ভ্ৰমণ কৰি তেওঁৰ বিজয় দাবী কৰিছিল।” মই ভাবো যোৱা ৩০ বছৰত এইটো প্ৰথম বাৰৰ বাবে চীনা স্বৈৰশাসকসকলে তিব্বতলৈ গৈছে। এক বিলিয়নতকৈও অধিক জনসংখ্যা আৰু পাৰমাণৱিক শক্তিৰ সৈতে এইটো ভাৰতৰ বাবে এক ভাবুকি স্বৰূপ।। ভাৰতৰ বাবে এক ভাবুকি যে ই এটা বৃহৎ পানী প্ৰকল্প বিকশিত কৰিবলৈ প্ৰস্তুতি চলাই  আছে যি য়ে ভাৰতৰ পানী যোগান ব্যাহত কৰিব পাৰে।’ নিংচি ভ্ৰমণৰ সময়ত ছিয়ে তিব্বতীয় অঞ্চলত ‘য়াৰলুং জাংবো’ নামৰ ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদী উপত্যকাত পাৰিপাৰ্শ্বিক সংৰক্ষণ পৰীক্ষা কৰিবলৈ নিয়াং নদী দলং পৰিদৰ্শন কৰিছিল।

নিংচি হৈছে তিব্বতৰ এখন প্ৰদেশ পৰ্যায়ৰ চহৰ যি অৰুণাচল প্ৰদেশৰ সীমাত অৱস্থিত। চীনে অৰুণাচল প্ৰদেশক দক্ষিণ তিব্বতৰ অংশ বুলি বৰ্ণনা কৰে, এই দাবী ভাৰতে সদায় দৃঢ়ভাৱে প্ৰত্যাখ্যান কৰি আহিছে। ৩,৪৮৮ কিলোমিটাৰ প্ৰকৃত নিয়ন্ত্ৰণ ৰেখা (এলএচি)ত ভাৰত আৰু চীনৰ মাজত সীমান্ত বিবাদ আছে। সাংসদজনে কয়, ‘  ‘চীনৰ ওপৰত তিব্বতত সাংস্কৃতিক আৰু ধৰ্মীয় স্বাধীনতা দমন কৰাৰ অভিযোগ উত্থাপিত হৈছে, কিন্তু চীনে এই অভিযোগ নাকচ কৰি আহিছে। সংবাদ সংস্থা পিটিআইৰ মতে, ছিয়ে ২০১৩ চনত ৰাষ্ট্ৰপতি হোৱাৰ পিছৰে পৰা তিব্বতৰ ওপৰত নিৰাপত্তা নিয়ন্ত্ৰণ বৃদ্ধিকৰাৰ এক দৃঢ় নীতি গ্ৰহণ কৰিছে। বেইজিঙে বৌদ্ধ ভিক্ষু আৰু দালাই লামাৰ অনুগামীসকলৰ বিৰুদ্ধে কঠোৰ পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰি আহিছে। যি নিৰ্বাসিত হোৱা স্বত্বেও দূৰৱৰ্তী হিমালয় অঞ্চলত এজন বহুলভাৱে প্ৰশংসিত আধ্যাত্মিক নেতা হৈ আছে।

যোৱা বছৰ মে’ৰ পৰা পূব লাডাখত ভাৰত আৰু চীনৰ মাজত সামৰিক অচলাৱস্থাৰ মাজত ছিয়ে এই ভ্ৰমণ কৰিছিল। এই বছৰৰ এপ্ৰিল মাহত পূৱ লাডাখত পিছুৱাই যোৱা আৰু শেষত উত্তেজনা হ্ৰাস কৰাৰ বিষয়ে আলোচনা কৰাৰ বাবে অন্তিম টো মূল সেনাপতি পৰ্যায়ৰ আলোচনা অনুষ্ঠিত হৈছিল। অৱশ্যে, ভাৰতে প্ৰথমে সকলো বিতৰ্কিত বিষয়ৰ পৰা আঁতৰি যাবলৈ জোৰ দিয়াৰ বাবে আলোচনা আগবাঢ়ি যোৱা নাই। যদিও চীনে বাকী বিতৰ্কিত স্থানৰ পৰা আঁতৰি যোৱাৰ আগতে গভীৰ অঞ্চলৰ পৰা অতিৰিক্ত সৈন্যক তেওঁলোকৰ মূল স্থানলৈ ঘূৰাই দিব বিচাৰিছে, এক প্ৰতিবেদনত লগতে দাবী কৰা হৈছে যে চীনাসকলে পূৱ লাডাখৰ ডেমচোকৰ চাৰ্ডিং নলাৰ ভাৰতীয় অংশত টম্বু স্থাপন কৰিছিল। ইয়াৰ স্বত্ত্বেও, দুয়োপক্ষৰ মাজত দ্বাদশ পৰ্যায়ৰ মূল কমাণ্ডাৰ পৰ্যায়ৰ আলোচনা বিফল হৈছিল।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here