Home Main Stories সকলো শ্ৰেণী-সম্প্ৰদায়ৰ মাজত যোগাযোগ, সামাজিক প্ৰগতিৰ সাঁকো হিচাপে কাম কৰি যাম

সকলো শ্ৰেণী-সম্প্ৰদায়ৰ মাজত যোগাযোগ, সামাজিক প্ৰগতিৰ সাঁকো হিচাপে কাম কৰি যাম

448
0

ছাহজাহান তালুকদাৰ

‘গণ অধিকাৰ’-এ ১ আগষ্ট, ২০২১ তাৰিখে হ×য়াৰ ২৮সংখ্যক প্ৰতিষ্ঠা দিৱস পালন কৰিবলৈ গৈ আছে। আজিৰ অসমত এক প্ৰতিষ্ঠিত আৰু সাৰ্বজনীনভাৱে বিশ্বস্ত সংবাদ মাধ্যম গণ অধিকাৰ মিডিয়া নেটৱৰ্কৰ বাবে হ× এক ঘটনাবহুল যাত্ৰা। গণ অধিকাৰ হৈছে যোৱা শতিকাত প্ৰতিষ্ঠা লাভ কৰা অসমীয়া মাধ্যমৰ ভিতৰত এটা অন্যতম আৰু হ× ধাৰাবাহিকভাৱে ইয়াৰ প্ৰভাৱ বৃদ্ধি আৰু সম্প্ৰসাৰিত হৈ আছে আৰু নতুন শতিকা একবিংশ শতিকালৈ অগ্ৰগতিৰ বাবে ইয়াৰ দীঘলীয়া পদযাত্ৰাত অসমৰ জনসাধাৰণলৈ বিশাল অৱদান আগবঢ়াহ× আহিছে।

এহ× আয়োজন অসম, উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চল, ভাৰত আৰু হ×য়াৰ বাহিৰৰ প্ৰতিটো চুক-কোণত পোনপটীয়াকৈ বাতৰি সন্দৰ্ভত ক্ৰমান্বয়ে বাঢ়ি অহা পাঠক, জনতা আৰু সমাজক অৱগত আৰু আলোকিত কৰাৰ বাবে গণ অধিকাৰৰ মাৰাথন প্ৰচেষ্টাৰ ২৮সংখ্যক বছৰ হিচাপে চিহ্নিত কৰে। অটুট সাহস আৰু দৃঢ় বিশ্বাসৰ সৈতে সঁচা প্ৰতিবেদন দিয়াৰ আমাৰ মূল নীতিয়ে সময়ৰ পৰীক্ষাত থিয় দিছে আৰু বহুতো ভয়াৱহ আৰু ৰহস্যজনক ঘটনাৰ ক্ষেত্ৰত জনসাধাৰণৰ সজাগতা বৃদ্ধি আৰু ন্যায় প্ৰদান কৰাৰ বাবে অনুঘটক হিচাপে কাম কৰিছে। পাহৰণিৰ গৰ্ভত লীন যোৱা হ×তিহাসৰ বিস্মৃতিত অপ্ৰতিৰোধ্যভাৱে সীমাবদ্ধ হৈ থাকিলহেঁতেন। সত্যহ× আপোনাক মুক্ত কৰিব, এহ× কথাটো সদায়ে আমাৰ সাংবাদিকতাৰ মূল বিষয় হৈ আহিছে, যিটো আমি প্ৰতিবেদন দিয়াৰ লগে লগে কঠোৰভাৱে অনুশীলন কৰিবলৈ অধ্যৱসায় কৰি আহিছোঁ, জনসাধাৰণৰ বাবে এক শক্তিশালী কণ্ঠস্বৰ আৰু প্ৰাচীৰ সৃষ্টি কৰিছোঁ আৰু এহ× প্ৰক্ৰিয়াত, গণতন্ত্ৰৰ অন্যতম কেন্দ্ৰীয় প্ৰতিষ্ঠান, বাতৰি মাধ্যমক শক্তিশালী কৰি তুলিছোঁ।

যিহেতু আমি নিৰ্ভীকভাৱে সত্য প্ৰতিবেদন প্ৰকাশ কৰি আহিছোঁ। সেয়ে দৈনিক গণ অধিকাৰ আৰু আমাৰ ডিজিটেল মিডিয়াত নগৰ-মহানগৰৰ পৰা আৰম্ভ কৰি ৰাজ্যৰ চুক-কোণৰ পৰা আমাৰ দীঘলীয়া যাত্ৰাত সহায়-সহযোগ কৰি অহা আৰু সক্ৰিয় ভূমিকা পালন কৰি অহা প্ৰত্যেকগৰাকী পঢ়ুৱৈ, শুভকাংক্ষী লোকৰ পৰা আন্তৰিক সমৰ্থন আৰু আশীৰ্বাদ বিচাৰোঁ। আমি অসমৰ সকলো শ্ৰেণী আৰু সম্প্ৰদায়ৰ মাজত যোগাযোগ আৰু সামাজিক প্ৰগতিৰ সাঁকো হিচাপে কাম কৰি যাম আৰু আঢ়ৈ দশক ধৰি কৰি অহাৰ দৰে এক উজ্জ্বল নতুন প্ৰজন্মৰ লেখক, সাংবাদিক, শিক্ষাবিদ আৰু সাহিত্যিক ব্যক্তিত্বক প্ৰতিপালন কৰি যাম। 

অনুষ্ঠানটোৰ স্থান হিচাপে, এহ× বছৰ আমি ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ অন্তহীন সেউজীয়া পথাৰৰ মাজত অৱস্থিত আৰু চমকপ্ৰদ নান্দনিক দৃশ্যৰ শান্ত, তথাপিও ব্যস্ত, ধুনীয়া সৰু চহৰ কলগাছিয়া (নামনি অসমৰ বৰপেটা জিলাত) বাছনি কৰিছোঁ। আকৰ্ষণীয় আৰু পৰিৱেশ অনুকূল সৰু চহৰ কলগাছিয়া যি পৰম্পৰাগত লুঙ্গী- আৰু গামোচা পৰিহিত মাছমৰীয়াসকলে তেওঁলোকৰ গতিশীল নাওবোৰেৰে জাল নিক্ষেপ কৰে।

এহ×টো আমাৰ দৃঢ় আশা যে কালগাছিয়াৰ মনোৰম চহৰত গণ অধিকাৰৰ ২৮ সংখ্যক প্ৰতিষ্ঠা দিৱসৰ অনুষ্ঠানটোৱে প্ৰকৃতিৰ কোলাত অৱস্থান কৰা এক প্ৰাচীন চহৰ, স্বকীয়তা আৰু সমৃদ্ধ সংস্কৃতি, পৰম্পৰা আৰু জীৱনৰ অবিেচ্ছদ্য অংশৰ সৈতে অসমৰ বহুত্ববাদী পৰম্পৰা আৰু বহু সংস্কৃতিক লোকাচাৰৰ ওপৰত আলোকপাত কৰিব।

২৮ সংখ্যক প্ৰতিষ্ঠা দিৱসৰ অনুষ্ঠানটোৱে ৰাজ্যৰ লগতে কলগাছিয়াৰ সকলো ক্ষেত্ৰৰ বিশিষ্ট ব্যক্তি আৰু বক্তা, পৃষ্ঠপোষক, পঢ়ুৱৈ আৰু দৰ্শক আৰু শুভাকাংক্ষীসকলক এখন ছাদৰ তললৈ আনিব।

দিনজোৰা অনুষ্ঠানটো এক জ্ঞানবৰ্ধক আৰু বৌদ্ধিকভাৱে উদ্দীপিত কৰাৰ লগতে অতিথি, আয়োজক আৰু জনসাধাৰণৰ বাবে আকৰ্ষণীয় হ’ব বুলি আশা কৰা হৈছে। সুন্দৰ সৰু চহৰ কালগাছিয়াত অনুষ্ঠানটোৰ সময়ত হোৱা পাৰস্পৰিক সাংস্কৃতিক বিনিময়ৰ পৰা, গণ অধিকাৰ মিডিয়া নেটৱৰ্কে কেৱল অসম আৰু দেশতে নহয়, সমগ্ৰ বিশ্বতে মানৱ জাতিক আঘাত কৰা সংকটৰ সময়ত মহান আশা, সামাজিক সম্প্ৰীতি আৰু একতাৰ এক বহুমাত্ৰিক বাৰ্তা পুনৰুজ্জীৱিত কৰি তোলা আৰু প্ৰেৰণ কৰাত সহায় কৰিব বুলি আশা কৰিছোঁ।

28th Gana Adhikar Foundation Day Event at Pristine, Beautiful Small town of Kalgachia in Lower Assam

By Shahjahan Talukdar, Director, Gana Adhikar Media Network



LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here