Home ৰাষ্ট্ৰীয়-আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় কোভিড-১৯: চীনত পুনৰ লকডাউন

কোভিড-১৯: চীনত পুনৰ লকডাউন

259
0

হংকং, ২৭ অক্টোবৰ: চীনে বৰ্ধিত কোভিড-১৯ সংক্ৰমণৰ মাজত নতুনকৈ লকডাউন পুনৰ জাপি দিছে, দেশখনে যোৱা সপ্তাহত ১১ খন প্ৰদেশত ১০০ ৰো অধিক ঘটনা নথিভুক্ত কৰিছে৷’’১৭ অক্টোবৰৰ পৰা চীনত একাধিক বিক্ষিপ্ত স্থানীয় প্ৰাদুৰ্ভাৱ ঘটিছে, আৰু সেইবোৰ দ্ৰুতগতিত সম্প্ৰসাৰিত হৈ আছে,‘‘ ৰাষ্ট্ৰীয় স্বাস্থ্য আয়োগৰ [এনএইচচি] এজন মুখপাত্ৰ মি ফেঙে দেওবাৰে এক সংবাদ সন্মিলনত কয়৷’’ প্ৰাদুৰ্ভাৱ আৰু অধিক বিয়পি পৰাৰ আশংকা বৃদ্ধি পাইছে,‘‘ চিএনএনৰ প্ৰতিবেদন৷ চীনৰ জনসংখ্যাৰ প্ৰায় ৭৫ শতাংশ – এক বিলিয়নতকৈও অধিক লোকক – সম্পূৰ্ণৰূপে টিকাকৰণ কৰা স্বত্বেও দ্ৰুত বিস্তাৰ হৈছে, এমআইৰ মতে৷ কৰোনাভাইৰাছ সংক্ৰমণৰ বিস্তাৰে চীনা চৰকাৰক চিন্তিত কৰি তুলিছে, যিয়ে সংক্ৰমণ ৰক্ষা কৰিবলৈ এক কঠোৰ শূন্য-কোভিআইডি নীতিৰ ওপৰত জোৰ দিয়ে৷১৬ অে”াবৰত ছাংহাইৰ পৰা সম্পূৰ্ণৰূপে টিকাকৰণ কৰা জ্যেষ্ঠ নাগৰিকৰ এটা ভ্ৰমণ গোটৰ মাজত প্ৰথমবাৰৰ বাবে এই প্ৰাদুৰ্ভাৱ ধৰা পৰিছিল যিয়ে উত্তৰৰ কেইবাটাও অঞ্চলত ভ্ৰমণ কৰিছিল৷ এনএইচচিৰ স্বাস্থ্য বিষয়া এমআইয়ে চিএনএনৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি দেওবাৰে জনোৱা ১৩৩ টা সংক্ৰমণৰ ভিতৰত ১০৬ টা ১৩ টা ভ্ৰমণ গোটৰ সৈতে সম্পৰ্কিত আছিল৷ দেশৰ প্ৰায় এক তৃতীয়াংশ প্ৰদেশ আৰু অঞ্চলত সংক্ৰমণৰ খবৰ পোৱা গৈছে, সকলো মধ্যমীয়া আৰু উচ্ছ বিপদাশংকা থকা অঞ্চল আভ্যন্তৰীণ মঙ্গোলিয়া, গানচু, নিংজিয়া, গুইঝৌ আৰু বেইজিংত কেন্দ্ৰীভূত হৈ আছে৷ দেওবাৰে চীনৰ ৰাজধানীয়ে চহৰখনত প্ৰৱেশনিষেধাজ্ঞা কঠোৰ কৰে, যাৰ বাবে নিশ্চিত ঘটনা থকা ঠাইবোৰৰ যাত্ৰীসকলে নেতিবাচক কৰোনাভাইৰাছ পৰীক্ষা উপস্থাপন কৰিব লাগিব আৰু ১৪ দিনৰ স্বাস্থ্য নিৰীক্ষণ, নিৰীক্ষণ কৰিব লাগিব৷ চিএনএনৰ প্ৰতিবেদন৷

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here