Home Main Stories ৯ম বাৰৰ বাবে আইপিএলৰ ফাইনেলত চিএছকে : ১৫ অক্টোবৰত ফাইনেল

৯ম বাৰৰ বাবে আইপিএলৰ ফাইনেলত চিএছকে : ১৫ অক্টোবৰত ফাইনেল

43
0

ডুবাই, ১১অক্টোবৰঃ অপেনাৰ বেটছম ৰিতুৰাজ গায়কৱাড় (৭০ ৰান) আৰু ৰবীন উথাপ্পা (৬৩ ৰান)ৰ অৰ্ধশতকৰ পিছত অধিনায়ক মহেন্দ্ৰ সিং ধোনীৰ শেষত ছয়টা বলত অপৰাজিত ১৮ ৰান সংগ্ৰহৰে চেন্নাই চুপাৰ কিংছে দেওবাৰে ইয়াত দিল্লী কেপিটেলছক চাৰি উইকেটত পৰাস্ত কৰি ১৫ অক্টোবৰত অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া ফাইনেললৈ প্ৰৱেশ কৰিছে। এইটো চেন্নাই চুপাৰ কিংছৰ (চিএছকে) নৱম আইপিএল ফাইনেল হ’ব। দিল্লী কেপিটেলছে এতিয়া বুধবাৰে দ্বিতীয় কোৱালিফায়াৰৰ জৰিয়তে ফাইনেলত উপনীত হোৱাৰ আৰু এটা সুযোগ পাব, য’ত তেওঁলোকে ৰয়েল চেলেঞ্জাৰ্ছ বাংগালোৰ আৰু কলকাতা নাইট ৰাইডাৰ্ছৰ মাজত সোমবাৰৰ এলিমিনেটৰৰ বিজয়ীৰ মুখামুখি হ’ব। মেচখনত প্ৰথমে বেটিং কৰিবলৈ অহা দিল্লী কেপিটেলছৰ অপেনাৰ পৃথ্বী শ্ব’ (৬০) আৰু অধিনায়ক ঋষভ পন্টে (৫১ নট আউট) সুন্দৰ বেটিং প্ৰদৰ্শনৰে দলটোৱে পাঁচ উইকেটত ১৭২ ৰান সংগ্ৰাহ কৰিবলৈ সক্ষম হয়। আইপিএলৰ অভিজ্ঞ চেন্নাই চুপাৰ কিংছে (চিএছকে) ইন-ফৰ্ম গায়কৱাড় (৫০ বল, পাঁচটা চাৰি আৰু দুটা ছয়) আৰু উথাপ্পা (৪৪ টা বলত সাতটা চাৰি, দুটা ছয়)ৰ সৈতে দ্বিতীয় উইকেটৰ বাবে ৭৭ বলত ১১০ ৰানৰ জুটিৰে ভাল আৰম্ভণি কৰিছিল। অৱশেষত, অধিনায়ক ধোনীয়ে পুনৰ তেওঁৰ ‘ফিনিচাৰ’ খেলি তিনিটা চাৰি আৰু এটা ছয়ৰ সৈতে ছয়টা বলত অপৰাজিত ১৮ ৰান সংগ্ৰহ কৰি দুটা বল বাকী থকা অৱস্থাত চাৰি উইকেটত জয় লাভ কৰিছিল।

উল্লেখ্য যে দিল্লী কেপিটেলছে যোৱা মেচখনৰ পৰা শিক্ষা লৈছিল আৰু মেচখনত সুন্দৰ ফিল্ডিং কৰিছিল। কিন্তু ধোনীৰ অভিজ্ঞতা যুৱ পণ্ট ওপৰত গধুৰ আছিল। অৱশ্যে দিল্লীয়ে চিএছকেক প্ৰথম অভাৰত প্ৰথম আঘাত দিছিল। দলটোৱে ফাফ ডু প্লেচিছক প্ৰথম উইকেটৰূপে হেৰুৱাইছিল।তেওঁৰ উইকেট এনৰিক নৰকিয়াই (৩১ ৰানত এটা উইকেট) বোল্ড কৰিছিল। কিন্তু গায়কৱাড় আৰু উথাপ্পাই তেতিয়া দলটোক সহজে লক্ষ্যৰ ফালে আগুৱাই দিছিল।  উথাপ্পাই ৩৫ টা বলত পাঁচটা চাৰি আৰু দুটা ছয়েৰে আইপিএলত ২৫ তম অৰ্ধশতক সম্পূৰ্ণ কৰিছিল আৰু দশম অভাৰৰ শেষত চিএচকে এটা উইকেটত ৮১ ৰান কৰিছিল।টম কুৰানে (৩.৪ অভাৰত ২৯ ৰানত ৩ উইকেট) ১৪ তম অভাৰত দ্বিতীয় চিএচকেৰ উইকেট দখল কৰে। তেওঁ প্ৰথমে উথাপ্পাক আউট কৰি দ্বিতীয় উইকেটৰ শতকৰ অংশীদাৰীত্ব সমাপ্ত কৰিছিল। গায়কৱাডে পৰৱৰ্তী দুটা বলত তিনি ৰানৰ সৈতে তেওঁৰ অৰ্ধশতক সম্পূৰ্ণ কৰিছিল। শ্ৰেয়াছ আয়াৰে বাউণ্ডেৰী লাইন উথাপ্পাৰ পৰা এটা সুন্দৰ কেচ লৈছিল আৰু একে অভাৰৰ শেষ বলটোত তেওঁ শাৰ্দুল ঠাকুৰক (শূন্য) আউট কৰিছিল।পৰৱৰ্তী অভাৰত আয়াৰ আৰু কাগিচো ৰাবাডাই অম্বাতি ৰায়াডুক ৰান আউট কৰি চিএছকেক চাৰি উইকেটত ১১৯ ৰানলৈ লৈ গৈছিল। গায়কৱাড় আৰু মঈন আলীয়ে (১৬ ৰান) তাৰ পিছত চিএছকেৰ ওপৰত চাপ হ্ৰাস কৰিবলৈ কেইটামান শ্বট লৈছিল। শেষৰ দুটা অভাৰত জয়লাভ কৰিবলৈ চিএছকেক ২৪ ৰানৰ প্ৰয়োজন আছিল। চিএচকেৰ অধিনায়ক ধোনী এতিয়া ক্ৰীজত আছিল। ১৯ তম অভাৰত ধোনীৰ ছয় আৰু মঈন আলীয়ে চাৰিৰে ১১ ৰান সংগ্ৰহ কৰিছিল। এতিয়া ছয়টা বলত ১৩ ৰানৰ প্ৰয়োজন আছিল। অন্তিম অভাৰৰ প্ৰথম বলত টম কুৰানে মঈন আলীক (১২ টা বলত দুটা চাৰি) আউট কৰে। ধোনীয়ে দ্বিতীয় আৰু তৃতীয় বলত চাৰি মাৰিছিল। পৰৱৰ্তী বলটো ৱাইড, তাৰ পিছত ধোনীৰ চাৰি আৰু ফাইনেলত চিএছকে।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here