Home বিজ্ঞান ও প্রযুক্তি বিহাৰৰ দেৱেশ ঝাই ড্ৰোন তৈয়াৰেৰে ৪০ কোটি উপাৰ্জন

বিহাৰৰ দেৱেশ ঝাই ড্ৰোন তৈয়াৰেৰে ৪০ কোটি উপাৰ্জন

309
0

পাটনা, ২৭ এপ্ৰিল : মন থাকিলে যিকোনো কাম কৰিবলৈ সক্ষম হয়৷ তাৰে এক উদাহৰণ দেৱেশ৷ বিহাৰৰ মধুবনীৰ বাসিন্দা দেৱেশ ঝাই দ্বাদশ শ্ৰেণীলৈকে অধ্যয়ন কৰিছে৷ কিন্তু, তেওঁৰ দক্ষতাৰ বাবে, তেওঁ এক নতুন ধৰণৰ ড্ৰোন তৈয়াৰ কৰি সকলোকে আচৰিত কৰিছে৷ দেৱেশে যোৱা প্ত বছৰ ধৰি ইয়াৰ ওপৰত কাম কৰি আছে আৰু এতিয়া তেওঁ যথেষ্ট সফলতা লাভ কৰিছে৷ দেশৰ লগতে বিশ্বত তেওঁৰ কোম্পানীয়ে কৰা ড্ৰোনৰ চাহিদা এতিয়া বাঢ়ি আহিছে৷ দেৱেশে ২০১৭ চনত ডেবেষ্ট নামৰ এটা ষ্টাৰ্টআপ আৰম্ভ কৰিছিল৷তেওঁ ১০ মিলিয়ন ডলাৰৰ সৈতে কোম্পানীটো আৰম্ভ কৰে৷ যোৱা বছৰ, কোম্পানীটোৱে চ্ছ্ৰ কোটি টকাৰ টাৰ্ণঅ’ভাৰ কৰে৷ দেৱেশে কয় যে এই মুহূৰ্তত কোম্পানীটোৰ ৪০ কোটি টকাৰ এটা প্ৰকল্প আছে৷ কোম্পানীটোৰ নয়ডা, বেংগালুৰু, পাটনা, ৰায়পুৰত এটা নিৰ্মাণ গোট আছে৷ উল্লেখ্য যে ড্ৰোন তৈয়াৰ কৰিবলৈ ব্যৱহৃত সামগ্ৰীৰ ৭০শতাংশ থলুৱা, আনহাতে কিছুমান অংশ আমদানি কৰা হয়৷ ড্ৰোন ধাৰণাটোৰ বিষয়ে কথা পাতি দেৱেশে কয়, মই এখন গ্ৰাম্য অঞ্চলৰ পৰা আহিছো, য’ত প্ৰতি বছৰে বানপানী আৰু ঔষধ উপলব্ধ নোহোৱাৰ ফলত মানুহৰ মৃত্যু হয়৷ শস্যৰ বিষয়ে সঠিক তথ্যৰ অভাৱৰ বাবে কৃষকসকলে শ শ বিঘা কৃষি ধবংস কৰাটো সচৰাচৰ হয়৷ সেইকাৰণে আমি ইয়াৰ বিষয়ে কিবা কৰাৰ কথা ভাবিছিলো৷

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here