Home Main Stories দিলীপ কুমাৰৰ ৯৮ বছৰ বয়সত মৃত্যু; কিংবদন্তি অভিনেতাজনৰ বাবে প্ৰতিটো কোণৰ পৰা...

দিলীপ কুমাৰৰ ৯৮ বছৰ বয়সত মৃত্যু; কিংবদন্তি অভিনেতাজনৰ বাবে প্ৰতিটো কোণৰ পৰা শ্ৰদ্ধাঞ্জলি

140
0

মুম্বাই, ৭ জুলাই : বুধবাৰে থেচপিয়ান দিলীপ কুমাৰৰ মৃত্যুৱে সমগ্ৰ ভাৰতীয় চলচ্চিত্ৰ সম্প্ৰদায়ক হতবাক আৰু শোকত পেলাই। ৯৮ বছৰ বয়সত মৃত্যু হোৱা কিংবদন্তি অভিনেতাজনে ভৱিষ্যতৰ চলচ্চিত্ৰ নিৰ্মাতা আৰু অভিনেতাসকলৰ  শিকিবলৈ এক বিশাল কাম এৰি গৈছে। অভিনেতাজনক বুধবাৰে সন্ধিয়া সম্পূৰ্ণ ৰাজ্যিক সন্মানেৰে মুম্বাইৰ জুহু কাবাৰাস্তানত বিশ্ৰাম দিয়া হৈছিল। বলীউডৰ ‘ট্ৰেজেডী কিং’ হিচাপে জনাজাত কুমাৰ এজন মেথড অভিনেতা হিচাপে পৰিচিত আছিল যি কেতিয়াও শৈলীত সীমাবদ্ধ নাছিল। পাঁচ দশকতকৈও অধিক সময়ৰ কেৰিয়াৰত, প্ৰচুৰ কিংবদন্তীটো কমেডি, নাটক, ৰোমাঞ্চ আদিৰ অংশ আছিল। তেওঁৰ কেইখনমান সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ চলচ্চিত্ৰৰ ভিতৰত আছে আন, দাগ, দেৱদাস, মধুমতী, আজাদ, মোগল-ই-আজম, গুঙ্গা যমুনা, ক্ৰান্তি, কৰ্ম, ৰাম ঔৰ শ্যাম, অন্যান্য।

দিলীপ কুমাৰে পাকিস্তানৰ সৰ্বোচ্চ অসামৰিক বঁটা নিশান-ই-ইমতিয়াজৰ লাভ কৰা একমাত্ৰ ভাৰতীয় হোৱাৰ গৌৰৱ লাভ কৰিছিল। চলচ্চিত্ৰলৈ তেওঁৰ অৱদানৰ বাবে দিলীপ কুমাৰক দাদাচাহেব ফালকে বঁটা প্ৰদান কৰা হয়, যি হৈছে কলাপ্ৰকাৰত ভাৰতৰ সৰ্বোচ্চ বঁটা। তেওঁ দেশৰ দ্বিতীয় সৰ্বোচ্চ অসামৰিক বঁটা পদ্ম বিভূষণো লাভ কৰে। শ্বাহৰুখ খানৰ সৈতে, তেওঁ শ্ৰেষ্ঠ অভিনেতাৰ শ্ৰেণীত সৰ্বাধিক ফিল্মফেয়াৰ বঁটা লাভ কৰাৰ অভিলেখ গঢ়িছিল, তেওঁ ৮ বাৰ এই ফিল্মফেয়াৰ বঁটা লাভ কৰে। তেওঁ ১৯৫৪ চনত একেটা শ্ৰেণীত উদ্বোধনী ট্ৰফীও লাভ কৰিছিল। চলচ্চিত্ৰ, ৰাজনীতি আৰু ক্ৰীড়াৰ ব্যক্তিত্বসকলে দিলীপ কুমাৰক শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জ্ঞাপন কৰে।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here