Home Main Stories কামৰূপ-মেট্ৰ’ জিলাত কোভিড-১৯ প্ৰটোকল বলবৎ কৰিবলৈ টাস্ক ফ’ৰ্চ গঠন

কামৰূপ-মেট্ৰ’ জিলাত কোভিড-১৯ প্ৰটোকল বলবৎ কৰিবলৈ টাস্ক ফ’ৰ্চ গঠন

129
0

গুৱাহাটী ৯ জুলাই : পুনৰ অসমৰ ৰাজধানী চহৰত কোভিড-পজিটিভ বৃদ্ধিৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত কামৰূপ (মেট্ৰ’ ) জিলা প্ৰশাসনে বিস্তাৰ ৰোধ কৰিবলৈ কোভিড-১৯ প্ৰটোকলক কঠোৰভাৱে বলবৎ কৰাটো নিশ্চিত কৰিবলৈ এটা টাস্ক ফ’ৰ্চ গঠন কৰিছে। জিলাখনৰ উপায়ুক্ত বিশ্বজিৎ পেগুৱে সংবাদ মাধ্যমৰ আগত কয় যে এজন অতিৰিক্ত উপায়ুক্তক বাহিনীৰ সৈতে নিযুক্তি দিয়া হৈছে।

স্বাস্থ্য মন্ত্ৰী কেশব মহন্তই ডিচিক বিষয়টোত প্ৰয়োজনীয় পদক্ষেপ ল’বলৈ নিৰ্দেশ দিয়াৰ পিছত এই উন্নয়ন ঘটিছিল। পেগুৱে কয় “বেছিভাগ লোকে মুখৰ মুখা পিন্ধি গুচি গৈছে। তেওঁলোকে আনকি নূন্যতম শাৰীৰিক দূৰত্ববজাই ৰাখিব পৰা নাই। এই কাৰণবোৰৰ বাবে, পুনৰ কোভিড-১৯ ঘটনা বৃদ্ধি হৈছে। আমি কঠোৰ হ’ব লাগিব যাতে আমি ভাইৰাছটো আৰু বিয়পা প্ৰতিহত কৰিব পাৰো,” ।

মঙলবাৰে অসম ৰাজ্যিক দুৰ্যোগ ব্যৱস্থাপনা প্ৰাধিকৰণে (এএছডিএমএ) এক সংশোধিত এছ.ও.পি. জাৰি কৰে য’ত সাতখন জিলাত চব্বিশ ঘণ্টা কাৰফিউ, ১৬ খন জিলাত ১৫ ঘণ্টাৰ কাৰফিউ (আবেলি ২ বজাৰ পৰা পুৱা ৫ বজালৈ) আৰু কামৰূপ (মেট্ৰ’)কে ধৰি ১১ খন জিলাত ১২ ঘণ্টাৰ কাৰফিউ (সন্ধিয়া ৫ বজাৰ পৰা পুৱা ৫ বজালৈ) জাৰি কৰা হয়।

পেগুৱে কৈছিল যে টাস্ক ফ’ৰ্চে সমগ্ৰ চহৰখনত কঠোৰ সতৰ্কতা ৰাখিব আৰু প্ৰটোকল উলংঘনকাৰীসকলৰ ওপৰত গধুৰ জৰিমনা আৰোপ কৰিব। ডিচিয়ে কৈছিল যে বজাৰৰ স্থানবোৰ ভ্ৰমণ কৰা, গণ সমাৱেশ কৰা, সন্ধিয়া ৫ বজাৰ পিছত ঘূৰি ফুৰা কঠোৰভাৱে নিষিদ্ধ। ডিচিয়ে সন্ধিয়া কাৰফিউৰ ম্যাদ আৰম্ভ হোৱাৰ পিছতো চাইকেল চলাবলৈ বা খোজ কাঢ়িবলৈ বাহিৰলৈ যোৱা লোকসকলৰ প্ৰতিও লক্ষ্য ৰাখিছিল। তেওঁ চহৰবাসীক ভাইৰাছৰ বিস্তাৰ প্ৰতিহত কৰিবলৈ জিলা প্ৰশাসন আৰু চৰকাৰৰ সৈতে সহযোগিতা কৰিবলৈ আহ্বান জনায়। জিলাখনে বুধবাৰে ১৮১ টা কোভিড-১৯ পজিটিভ ঘটনা নথিভুক্ত কৰিছে। ২৬ জুনত, এএছডিএমএ-য়ে নতুনকৈ এছ.ও.পি. জাৰী কৰাৰ সময়ত কামৰূপ (মেট্ৰ’) জিলা লগতে আন কেইখনমান জিলাৰ কাৰফিউৰ সময় হ্ৰাস কৰি ১২ ঘণ্টা (সন্ধিয়া ৫ বজাৰ পৰা পুৱা ৫ বজালৈ) কৰা হয়। ইয়াৰ আগতে, কাৰফিউ দুপৰীয়া ২ বজাৰ পৰা পুৱা ৫ বজালৈ আছিল।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here