Home ৰাষ্ট্ৰীয়-আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিদেশীৰ প্ৰৱেশ নিষিদ্ধ ঘোষণা জাপানৰ কানাডা-ফ্ৰান্সত অ’মাইক্ৰনত আক্ৰান্তৰ সংখ্যা বৃদ্ধি

বিদেশীৰ প্ৰৱেশ নিষিদ্ধ ঘোষণা জাপানৰ কানাডা-ফ্ৰান্সত অ’মাইক্ৰনত আক্ৰান্তৰ সংখ্যা বৃদ্ধি

172
0


নতুন দিল্লী, ২৯ নৱেম্বৰ : কৰোনাৰ ওমাইক্ৰন প্ৰকাৰে পৃথিৱীখনক চিন্তিত কৰি তুলিছে৷ ফ্ৰান্সত, অমাইক্ৰনৰ জ্জ্ব জন সন্দেহযুক্ত ৰোগী পোৱা গৈছে৷ কানাডাৰ নাইজেৰিয়াৰ পৰা উভতি অহা দুজন লোকৰ মাজত ওমাইক্ৰন প্ৰকাৰটো নিশ্চিত কৰা হৈছে৷ বৰ্ধিত সংখ্যক ঘটনাৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত, কেইবাখনো দেশে পৃথকীকৰণৰ পৰীক্ষা দ্ৰুত কৰাৰ নিৰ্দেশ দিছে, আনহাতে ইউকে, শ্ৰীলংকা, মালদ্বীপকে ধৰি কেইবাখনো দেশে আফ্ৰিকাৰ দেশসমূহৰ ওপৰত ভ্ৰমণ নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰিছে৷ আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰও আফ্ৰিকাৰ দেশসমূহৰ ওপৰত ভ্ৰমণ নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰিবলৈ সাজু হৈছে৷ ইফালে, জাপানে ওমাইক্ৰনৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি সকলো বিদেশীৰ প্ৰৱেশ নিষিদ্ধ কৰিছে৷ কৰোনাৰ নতুন প্ৰকাৰ ওমাইক্ৰনক লৈ ব্ৰিটেইন কঠোৰ কৰা হৈছে৷ ভ্ৰমণ নিষেধাজ্ঞা, মুখা মুখা আৰু পৰীক্ষাত শিথিল নহ’বলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে৷ সূত্ৰঅনুসৰি, এতিয়া ১৮ বছৰৰ অধিক বয়সৰ সকলো নাগৰিকক বুষ্টাৰ পালি প্ৰদান কৰা হ’ব৷এতিয়ালৈকে, পালিটো কেৱল ৪০ বছৰৰ অধিক বয়সৰ লোকসকলক দিয়া হৈছিল৷ বুষ্টাৰ পালিৰ টিকাকৰণ তীব্ৰ কৰিবলৈ দ্বিতীয় আৰু তৃতীয় পালিৰ মাজৰ পাৰ্থক্যও হ্ৰাস কৰিব পাৰি৷ এতিয়া, এইটো ৬ মাহ আৰু ইয়াক প্ত মাহলৈ হ্ৰাস কৰিব পাৰি৷ এতিয়ালৈকে ইউকেত ৰ.জ্জ্ব কোটি লোকক বুষ্টাৰ পালি দিয়া হৈছে৷ সকলো প্ৰাপ্তবয়স্কক বুষ্টাৰ পালি দিয়াৰ সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছে কিয়নো ব্ৰিটিছ পৰীক্ষাগাৰত দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ প্ৰকাৰৰ ৭৫ টা সম্ভাব্য নমুনা পৰীক্ষা কৰা হৈছে৷ এনে ধৰণৰ ৩ টা ঘটনা নিশ্চিত কৰা হৈছে আৰু উন্মোচিত লোকসকলৰ চিহ্নও সম্পন্ন কৰা হৈছে৷ ফ্ৰান্সত, কৰোনাৰ নতুন প্ৰকাৰ অমাইক্ৰনৰ জ্জ্ব টা সন্দেহজনক ঘটনা পোৱা গৈছে৷ ফ্ৰান্সৰ স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে দেওবাৰে নিশা কৈছিল যে কিছুমান যাত্ৰী যোৱা ১৪ দিনত আফ্ৰিকা ভ্ৰমণৰ পৰা উভতি আহিছে, যাৰ ভিতৰত জ্জ্ব জনৰ ওমাইক্ৰন সংক্ৰমণ হোৱাৰ সন্দেহ কৰা হৈছে৷ এই সকলো ৰোগীৰ ক্ষেত্ৰত পোৱা কৰোনা ভাইৰাছৰ ¦ীণিংত আলফা, বিটা, গামা আৰু ডেŒI×া প্ৰকাৰৰ পৰিৱৰ্তন পোৱা হোৱা নাই, এতিয়া ক্ৰমৰ জৰিয়তে অধিক তথ্য সংগ্ৰহ কৰা হ’ব৷ ফ্ৰান্সে ইতিমধ্যে সাতখন আফ্ৰিকাৰ দেশৰ পৰা বিমান চলাচল নিষিদ্ধ কৰিছে৷৷ কানাডাত কৰোনাৰ নতুন প্ৰকাৰ অমাইক্ৰনৰ প্ৰথম দুটা ঘটনা প্ৰতিবেদিত হৈছে৷ কানাডিয়ান চৰকাৰে কৈছিল যে অণ্টাৰিঅ’ত অমাইক্ৰন ভেৰিয়েণ্টৰ দুটা নিশ্চিত ঘটনা পোৱা গৈছে৷ নাইজেৰিয়াৰ পৰা উভতি অহা দুজন ব্যক্তিৰ মাজত এই দুয়োটা ঘটনা পোৱা গৈছে৷ স্বাস্থ্যৰ মুখ্য চিকিৎসা বিষয়াই কৈছিল যে অটাৱা জনস্বাস্থ্যই বিষয়টো অনুসন্ধান কৰি আছে আৰু দুয়োজন ৰোগী এককভাৱে আছে৷ তেতিয়াৰ পৰা, কানাডালৈ অহা যাত্ৰীসকলৰ বাবে পৰীক্ষাৰ নিয়মবোৰ কঠোৰ কৰা হৈছে৷ এতিয়া যিকোনো দেশৰ পৰা অহা যাত্ৰীসকলে বিমানবন্দৰত পৰীক্ষা কৰিব লাগিব৷ কানাডাই শুকুৰবাৰে দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ দেশসমূহৰ পৰা অহা যাত্ৰীসকলক নিষিদ্ধ কৰিছিল৷ আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰই দক্ষিণ আফ্ৰিকাত প্ৰথমবাৰৰ বাবে পোৱা কৰোনা ভাইৰাছৰ নতুন প্ৰকাৰৰ পৰা সুৰক্ষা দিবলৈ সাজু হৈছে৷ আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰই ভাইৰাছটো প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ আফ্ৰিকাৰ দেশসমূহৰ পৰা যিকোনো ভ্ৰমণ নিষিদ্ধ কৰিবলৈ সাজু হৈছে৷ৰাষ্ট্ৰপতি জো বিডেনৰ প্ৰশাসনৰ সূত্ৰই কৈছিল যে এইটো সোমবাৰে ঘোষণা কৰা হ’ব৷ আনহাতে, ৰাষ্ট্ৰপতিৰ মুখ্য চিকিৎসা উপদেষ্টা ড॰ এন্থনী ফছিয়ে কৈছে যে ওমিচ্ছ্‌ৰনে এতিয়ালৈকে কৰোনাৰ আন সকলো প্ৰকাৰতকৈ দ্ৰুতগতিত সংক্ৰমণ বিয়পাই থকা দেখা গৈছে৷ এতিয়ালৈকে প্ৰকাশিত তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি, ই প্ৰকাৰৰ মনোক্ল’নেল এণ্টিবডী [কৰোনা সংক্ৰমণৰ ক্ষেত্ৰত শৰীৰত প্ৰাকৃতিকভাৱে সৃষ্টি হোৱা ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা] উপেক্ষা কৰিব পাৰে আৰু ই অলপ মাৰাত্মক প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে৷ এইটোও সম্ভাৱনা আছে যে ই ভেকছিনৰ ফলত হোৱা এণ্টিবডীবোৰকো প্ৰতাৰণা কৰিব পাৰে৷ দক্ষিণ আফ্ৰিকাত এটা নতুন কৰোনা প্ৰকাৰ অফিক্ৰন পোৱাৰ পিছত পৃথিৱীখন সতৰ্ক হৈ আছে৷ বিষয়টোত দেওবাৰে নেডাৰলেণ্ডৰ বাবে এটা গুৰুতৰ সমস্যা পোহৰলৈ আহিছিল৷ শুক্ৰবাৰে ইয়াত ৬১ জন লোকক ইতিবাচক পোৱা গৈছিল৷ ইয়াৰ ভিতৰত, ১৩ টাত অমাইক্ৰন প্ৰকাৰ থকা দেখা গৈছে৷ আনহাতে, মডাৰ্ণা ভেকছিনৰ মুখ্য চিকিৎসা বিষয়া ডাঃ পল বাৰ্টনে ওমাইক্ৰন প্ৰকাৰটোক বিপদজনক বুলি অভিহিত কৰিছে৷ অৱশ্যে, বাৰ্টনে আশা প্ৰকাশ কৰে যে প্ৰকাৰটোও মোকাবিলা কৰা হ’ব৷

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here