Home ৰাষ্ট্ৰীয়-আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় দেশৰ পৰা পলায়ন কৰা বিজয় মালিয়াক ইউকেত আঘাত: ২০৬ কোটি টকাৰ ঋণ...

দেশৰ পৰা পলায়ন কৰা বিজয় মালিয়াক ইউকেত আঘাত: ২০৬ কোটি টকাৰ ঋণ পৰিশোধ কৰাৰ পৰা বিৰত

193
0


নতুন দিল্লী, ২০ জানুৱাৰী: ভাৰতৰ পৰা পলায়ন কৰা লণ্ডনৰ ব্যৱসায়ী বিজয় মালিয়াই ইউকেত এক বিফলতাৰ সন্মুখীন হৈছে৷ মঙলবাৰে তেওঁলোকে ইউকেত তেওঁলোকৰ বিলাসী এপাৰ্টমেণ্টৰ দখল বজাই ৰাখিবলৈ আইনী যুঁজত পৰাজিত হয়৷ ব্ৰিটেইনৰ উচ্ছ ন্যায়ালয়ে তেওঁক চুইছ বেংক ইউবিএছৰ সৈতে দীৰ্ঘদিন ধৰি চলি থকা বিবাদত স্থগিতাদেশ প্ৰদান কৰিবলৈ অস্বীকাৰ কৰে৷ মঙলবাৰে এক ভাৰ্চুৱেল শুনানিত ৰায় প্ৰদান কৰি উচ্ছ ন্যায়ালয়ৰ উপ মাষ্টাৰ মেথিউ মাৰ্শে কয় যে ২০৬ কোটি টকাৰ [২০.চ্ছ্ৰ নিযুত জিবিপি] ঋণ পৰিশোধ কৰিবলৈ অধিক সময় দিয়াৰ বাবে ইউবিএছৰ কোনো ভিত্তি নাই৷ মালিয়াৰ ৯৫ বছৰীয়া মাতৃ ললিতা লণ্ডনৰ ৰিজেKI পাৰ্কত ১৮য১৯ বছৰীয়া কৰ্ণৱাল টেৰেছৰ এটা বিলাসী এপাৰ্টমেণ্টত বাস কৰে৷ ইয়াৰ গৰাকী হৈছে বিজয় মালিয়া, তেওঁৰ পুত্ৰ সিদ্ধাৰ্থ মালিয়া আৰু মাতৃ ললিতা৷২০১৯ চনৰ মে মাহত, ন্যায়াধীশ চিমোন বাৰ্কাৰে মালিয়াক ৩০ এপ্ৰিল, ২০২১ ৰ ভিতৰত ফ্লেটটোৰ দখল বজাই ৰাখিবলৈ নিৰ্দেশ দিছিল, কিন্তু মালিয়াই এই তাৰিখলৈকে ঋণ পৰিশোধ কৰিবলৈ অসমৰ্থ হয়৷ ইফালে, ইউবিএছে উচ্ছ ন্যায়ালয়ৰ কাষ চাপে৷ এতিয়া ইউবিএছে ঋণটো পুনৰুদ্ধাৰ কৰিবলৈ এই বিলাসী এপাৰ্টমেণ্টটো বিক্ৰী কৰিব পাৰে৷ এই গোচৰটো মালিয়া কোম্পানী ৰছ কেপিটেল ভেঞ্চাৰছৰ ঋণৰ সৈতে সম্পৰ্কিত৷ বিজয় মালিয়াই ২০১২ চনত প্ত বছৰৰ বাবে ঋণ লৈছিল৷ ঋণৰ ম্যাদ উকলি যোৱাৰ তাৰিখ চ্ছ মাৰ্চ, ২০১৭, কিন্তু বিজয় মালিয়াই সেই তাৰিখলৈকে পৰিশোধ কৰিব নোৱাৰিলে৷ যোৱা বছৰ অক্টোবৰত, বেঙ্কক মালিয়াৰ বিৰুদ্ধে অনুমতিৰ ৰিট জাৰী কৰিবলৈ অনুমতি দিয়া হৈছিল৷ বিজয় মালিয়াৰ ১৭ টা ভাৰতীয় বেংকৰ ওচৰত জ্ঝ,০০০ কোটি টকাৰ অধিক ঋণ আছে৷ তেওঁ ২ মাৰ্চ, ২০১৬ তাৰিখে ভাৰতৰ পৰা ইউকেলৈ পলাই যায়৷ তেতিয়াৰ পৰা, ভাৰত চৰকাৰে মালিয়াক ইউকেৰ পৰা প্ৰত্যাৰ্পণ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি আহিছে৷ ভাৰতত মালিয়াৰ কেইবাটাও সম্পত্তি জব্দ কৰা হৈছে৷ এতিয়া মালিয়াৰ হাতও লণ্ডনৰ ঘৰৰ পৰা ওলাই গৈছে৷

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here