Home ক্ৰীড়া নীৰজ চোপ্ৰাসহ ৫২ জন খেলুৱৈক হাৰিয়ানা চৰকাৰে প্ৰদান কৰিব ভীম বঁটা

নীৰজ চোপ্ৰাসহ ৫২ জন খেলুৱৈক হাৰিয়ানা চৰকাৰে প্ৰদান কৰিব ভীম বঁটা

65
0

নতুন দিল্লী, ২১ জুন: হাৰিয়ানা চৰকাৰে টকিঅ’ অলিম্পিকৰ স্বৰ্ণ পদক বিজয়ী নীৰজ চোপ্ৰা আৰু বীৰেন্দ্ৰ সিং ওৰফে বোবা মল্লযোদ্ধাকে ধৰি ৰাজ্যখনৰ ৫২ জন খেলুৱৈক ভীম বঁটা প্ৰদান কৰিব। ৰাজ্যপাল বান্দাৰু দত্তাত্ৰেয়ই ২৩ জুনত পঞ্চকুলাৰ ইন্দ্ৰধনুষ প্ৰেক্ষাগৃহত অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া অনুষ্ঠানটোত খেলুৱৈসকলক সম্বৰ্ধনা জনাব। সোমবাৰে সন্ধিয়া চূড়ান্ত তালিকাত ১২ জন নতুন খেলুৱৈৰ নাম যোগ কৰা হৈছে আৰু এজন খেলুৱৈৰ নাম আঁতৰোৱা হৈছে। এই বঁটাবোৰ যোৱা চাৰি বছৰধৰি অমীমাংসিত হৈ আছিল। ক্ৰীড়া বিভাগে প্ৰতি বছৰে বিভিন্ন শ্ৰেণীৰ ১১ জন খেলুৱৈক ভীম বঁটা প্ৰদান কৰে। বিভাগটোৱে ২০১৭-১৮ বৰ্ষত ১৩ টা আবেদন লাভ কৰিছিল। ২০১৮-১৯ বৰ্ষত ৫৮ জন, ২০১৯-২০ বৰ্ষত ৬৯ জন আৰু ২০২০-২১ বৰ্ষত ৭১ জন খেলুৱৈয়ে আবেদন কৰিছিল। ২০১৭-১৮ বৰ্ষৰ পৰা আজিলৈকে অহা আবেদনসমূহৰ পৰা খেলুৱৈসকলক বাছনি কৰা হৈছে। ১৫ ফেব্ৰুৱাৰী তাৰিখে ক্ৰীড়া বিভাগে ৪১ জন খেলুৱৈৰ প্ৰাথমিক তালিকা প্ৰকাশ কৰিছিল। ১০ দিনৰ বাবে আপত্তিও বিচৰা হৈছিল। এতিয়া, সংশোধনীৰ পিছত, চূড়ান্ত তালিকা প্ৰস্তুত কৰা হৈছে। অলিম্পিকত দেশৰ হৈ স্বৰ্ণ জয় কৰা নীৰজ চোপ্ৰাৰ উপৰিও তালিকাখনত মল্লযোদ্ধা বজৰং পুনিয়া, বক্সাৰ মনোজ কুমাৰ আৰু বীৰেন্দ্ৰ সিং ওৰফে বোবা মল্লযোদ্ধা আদিৰ নাম অন্তৰ্ভুক্ত আছে। টকিঅ’ অলিম্পিক আৰু পেৰালিম্পিক ২০২০ত হাৰিয়ানাৰ পৰা পদক অৰ্জন কৰা মল্লযোদ্ধা ৰবি কুমাৰ, হকী খেলুৱৈ সুৰেন্দ্ৰ কুমাৰ আৰু সুমিত আৰু পেৰা-এথলীট সুমিত এণ্টিল, মনীষ নৰৱাল, সিংৰাজ আধানা, যোগেশ কাথুৰিয়া, হৰবিন্দৰ সিঙকো এই বঁটাৰ বাবে নিৰ্বাচিত কৰা হৈছে। খেলুৱৈসকলক তেওঁলোকৰ প্ৰদৰ্শনৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি বাছনি কৰা হৈছে। উল্লেখ্য যে ভীম বঁটা বিজয়ীসকলক হাৰিয়ানা চৰকাৰে বঁটা প্ৰদানৰ লগতে পাঁচ লাখ টকা প্ৰদান কৰে। ইয়াৰ উপৰিও, এই খেলুৱৈসকলক প্ৰতি মাহে পাঁচ হাজাৰ টকাকৈ আগবঢ়োৱা হয়।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here