Home ৰাষ্ট্ৰীয়-আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় আমাৰ কথা সম্পূৰ্ণৰূপে বুজি উঠিলেহে ঘৰলৈ উভতি যাম – কৃষক সংগঠন

আমাৰ কথা সম্পূৰ্ণৰূপে বুজি উঠিলেহে ঘৰলৈ উভতি যাম – কৃষক সংগঠন

75
0


নতুন দিল্লী, ২৩ নৱেম্বৰ : প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে তিনি কৃষি আইন বাতিল কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰাৰ পিছতে একাংশ কৃষকে বিভিন্ন মত প্ৰকাশ কৰি আহিছে৷ এনে এজন কৃষকে তেওঁৰ মতামত দাঙি ধৰে৷ কাবিল সিঙে নিজকে শিকলিৰে বান্ধি লৈছে৷ হাত আৰু ভৰি লোৰ শৃংখলত বান্ধি ৰখা হয়৷ শৃংখলাবোৰ কঁকালত ওলমি আছে৷ যোৱা এবছৰ ধৰি তেওঁলোকক এনে ধৰণৰ শৃংখলাত বন্দী কৰি ৰখা হৈছে৷ কাবিল সিং সুখী যে তেওঁ এতিয়া স্বাধীন হ’বলৈ সক্ষম হ’ব৷ দিল্লীৰ সিংগু সীমান্তত কৃষক আন্দোলনত জড়িত কাবিল সিঙে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ তিনিটা বিতৰ্কিত কৃষি আইনৰ বিৰুদ্ধে খঙত নিজকে বেৰি ধৰিছিল৷ তেওঁ প্ৰতিজ্ঞা কৰিছিল যে তিনিটা আইন উঠাই নিদিয়ালৈকে তেওঁ নিজৰ শৃংখলা খুলিব নোৱাৰে৷ কাবিল সিঙে কয়, যোৱা এবছৰত মই মোডী বা চৰকাৰৰ বাবে কেতিয়াও একো কোৱা নাই৷ এতিয়া আমাক বুজি পোৱাৰ বাবে মই মোডীক ধন্যবাদ জনাইছো৷ আমি আশা কৰোঁ যে তেওঁলোকে এমএচপিৰ ক্ষেত্ৰতো আমাৰ কথা শুনিব আৰু এই আন্দোলন সমাপ্ত হ’ব৷ ‘তেওঁলোকে বিচাৰে যে তেওঁলোকে মঞ্চলৈ যাওক আৰু কৃষক আন্দোলন শেষ হ’লে কৃষক নেতাসকলৰ উপস্থিতিত এই বন্দীত্বৰ পৰা নিজকে মুক্ত কৰক৷ এতিয়া দেখা গৈছে যে কৃষক আন্দোলনৰ সমাপ্তি ঘটিছে আৰু কৃষকসকলে দিল্লীৰ সীমাৰ পৰা তেওঁলোকৰ তাঁবু উঠাই ল’ব, কিন্তু যোৱা এবছৰ ধৰি আন্দোলনকাৰী কৃষকসকল যথেষ্ট গধুৰ হৈ আছে৷ ইফালে, কাবিল সিঙৰ ২১ বছৰীয়া ছোৱালীজনীৰ অসুস্থতাত মৃত্যু হয়, বৃদ্ধ দেউতাক গুচি যায় আৰু কেইদিনমান আগতে মাতৃৰ মৃত্যু হয়, কিন্তু কাবিল সিঙে তেওঁৰ শৃংখলা মুকলি নকৰে৷ কাবিলে কয়, ‘‘মোৰ এই শৃংখলাবোৰ স্বাধীন ভাৰতৰ কৃষকসকলৰ দাসত্বৰ প্ৰতীক৷ ভাৰত স্বাধীন হ’ব পাৰে, কিন্তু কৃষকসকল দাস৷ কৃষক মুক্ত নহ’লে, দেশ আগবাঢ়িব নোৱাৰে৷ ‘‘ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে শুকুৰবাৰে দেশক সম্বোধন কৰি তিনিটা বিতৰ্কিত কৃষি আইন প্ৰত্যাহাৰকৰাৰ কথা ঘোষণা কৰিছিল৷ প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ আকস্মিক সিদ্ধান্তই কৃষক আন্দোলনৰ সমাপ্তিৰ পথ প্ৰশস্ত কৰিছে, কিন্তু কৃষকসকলে বিশেষ লাভ কৰা নাই৷কাবিল সিঙে কয়, যোৱা এবছৰত আমি যথেষ্ট কষ্ট পাইছো৷ কৃষকসকলে সকলো এৰি সন্মুখত বহি আছিল৷ তেওঁলোকে নিজেই ইয়াৰ বাবে পৰিশোধ কৰি আছিল৷ কাবিলে কয়, ‘মোৰ ওচৰত আঢ়ৈ একৰ মাটি আছে৷ খৰচবোৰ পূৰণ কৰিবলৈ মই ঋণ ল’ব লগা হৈছিল৷ এতিয়া, মই ডেৰ একৰ মাটি বন্ধক তৰাখিছোঁ৷ এই যুদ্ধই আমাক বহুত খৰচ কৰিছে৷ ‘সিংগু সীমান্তেৰ কৃষকদেৰ তাঁবু গুলো ইতিমধ্যেই বড়, কিন্তু ভিড় একই নয়৷ কৃষকসকলে ইয়াত স্থায়ী আস্তানা স্থাপন কৰিছে আৰু বহু ঠাইত শিবিৰত দুৱাৰও স্থাপন কৰা হৈছে৷ বহুতো আন্দোলনকাৰী কৃষকে তেওঁলোকৰ তাঁবু বন্ধ কৰি তেওঁলোকৰ কাম কৰিবলৈ পাঞ্জাৱলৈ গৈছে৷ ইয়াত উপস্থিত কৃষকসকল সুখী যে চৰকাৰে তেওঁলোকৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ দাবী স্বীকাৰ কৰিছে, কিন্তু তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ আন্দোলন সমাপ্ত কৰিবলৈ সম্পূৰ্ণৰূপে প্ৰস্তুত নহয়৷ সংসদত আইন বাতিল নোহোৱালৈকে ইউনাইটেড কিষাণ মৰ্চাইও আন্দোলন অব্যাহত ৰখাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে৷ আন্দোলনৰ পৰৱৰ্তী প্ৰকৃতিৰ বিষয়ে আলোচনা কৰিবলৈ কিষাণ মৰ্চাৰ বৈঠক ২৭ নৱেম্বৰত অনুষ্ঠিত হৈছে৷

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here