Home Main Stories ভাৰত হৈছে একমাত্ৰ দেশ য’ত পেগাচাছ চোৰাংচোৱাৰ বিষয়ে চৰকাৰ উদ্বিগ্ন নহয়...

ভাৰত হৈছে একমাত্ৰ দেশ য’ত পেগাচাছ চোৰাংচোৱাৰ বিষয়ে চৰকাৰ উদ্বিগ্ন নহয় : পি চিদাম্বৰম

280
0

নতুন দিল্লীঃ জ্যেষ্ঠ কংগ্ৰেছ নেতা পি চিদাম্বৰমে শুকুৰবাৰে কয় যে ফ্ৰান্সৰ অনুসন্ধানকাৰী আলোচনী মিডিয়াপাৰৰ দুজন সাংবাদিকৰ ফোন ইজৰাইলী স্পাইৱেৰ পেগাচাছ ব্যৱহাৰ কৰি অনুপ্ৰৱেশ কৰিছিল। চিদাম্বৰমে টুইট কৰি কয় যে মিডিয়াপাৰ হৈছে মিডিয়া সংগঠন যিয়ে প্ৰথমে প্ৰকাশ কৰিছিল যে ফ্ৰান্সত ৰাফেল বিমান চুক্তিৰ তদন্ত চলি আছে। ফ্ৰান্সৰ ৰাষ্ট্ৰীয় চাইবাৰ সুৰক্ষা সংস্থাই সাংবাদিকসকলৰ চোৰাংচোৱা নিশ্চিত কৰিছে।

এক শৃংখলাবদ্ধ টুইটত তেওঁ কয়, ‘চৰকাৰে উটপাখিৰ দৰে মনোভাৱ ত্যাগ কৰিব নেকি আৰু ভাৰতত পেগাচাছ স্পাইৱেৰৰ অপব্যৱহাৰসন্দৰ্ভত সংসদত সম্পূৰ্ণ আলোচনাৰ বিৰোধীৰ দাবী মানি ল’ব নেকি।’ তেওঁ টুইট কৰে, ‘সমগ্ৰ বিৰোধীয়ে এই বিষয়ে আলোচনা কৰিব বিচাৰিলে চৰকাৰে কিমান দিন লুকাই থাকিব বা পলাই যাব পাৰে।’ ফ্ৰান্সৰ ৰাষ্ট্ৰপতি ইমানুৱেল মেক্ৰ’নে বেনেটাছৰ চোৰাংচোৱাৰ অভিযোগৰ ওপৰত ইজৰাইলৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী নাফটালিৰ সৈতে কথা পাতিছিল বুলি বাতৰি পোৱাৰ মাজতে চিদাম্বৰমে কয়। সোমবাৰে তেওঁ কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰক আক্ৰমণ কৰি কয় যে ভাৰত হৈছে একমাত্ৰ দেশ য’ত চৰকাৰে ইমান ডাঙৰ বিষয়টোক লৈ উদ্বিগ্ন নহয়। ইজৰাইলী চেনেল ১২ৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, মৰক্কোৰ নিৰাপত্তা বাহিনীয়ে পেগাচাছৰ জৰিয়তে তেওঁৰ ফোন হেক কৰিব পাৰে। বিষয়টো গুৰুত্বসহকাৰে লোৱাটো নিশ্চিত কৰিবলৈ মেক্ৰ’নে ২২ জুলাইত বেনেটক ফোন কৰিছিল।

এই প্ৰতিবেদনৰ প্ৰতি ক্ৰিয়া প্ৰকাশ কৰি চিদাম্বৰমে কয়, ‘ফ্ৰান্সৰ ৰাষ্ট্ৰপতি মেক্ৰ’নে ইজৰাইলৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী বেনেটক ফোন কৰিছিল আৰু ৰাষ্ট্ৰপতিকে ধৰি ফ্ৰান্সত পেগাচাছ ব্যৱহাৰ কৰি ফোন হেক কৰাৰ অভিযোগৰ সম্পূৰ্ণ বিৱৰণ বিচাৰিছিল।’ চিদাম্বৰমে কয়, ‘প্ৰধানমন্ত্ৰী বেনেটেও তদন্তৰ ফলাফলৰ সৈতে সঁহাৰি দিয়াৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিছিল।’ চিদাম্বৰমে টুইট কৰি কয় ‘ভাৰত হৈছে একমাত্ৰ দেশ য’ত চৰকাৰে ইমান ডাঙৰ বিষয়টোক লৈ চিন্তিত নহয়।’ তেওঁ কৈছিল, ‘চৰকাৰ চোৰাংচোৱাৰ বিষয়ে সম্পূৰ্ণৰূপে অৱগত আছিল আৰু ইজৰাইল বা এনএছঅ’ গোটৰ পৰা আৰু কোনো তথ্যৰ প্ৰয়োজন নাই।’ ইয়াৰ পূৰ্বে দেওবাৰে এজন জ্যেষ্ঠ কংগ্ৰেছ নেতাই কৈছিল যে চৰকাৰে হয় যুটীয়া সংসদীয় সমিতিৰ (জেপিচি) ওচৰত পেগাচাছ চোৰাংচোৱাৰ অভিযোগৰ তদন্ত কৰা উচিত বা উচ্চতম ন্যায়ালয়ক অনুৰোধ কৰা উচিত। গোচৰটোৰ তদন্তৰ বাবে বিচাৰপীঠৰ ন্যায়াধীশ নিয়োগ কৰক। তেওঁ প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীক পেগাচাছৰ ওপৰত নিৰীক্ষণ কৰা হৈছিল নে নাই সেই বিষয়ে উল্লেখ কৰি সংসদত এটা বিবৃতি দিবলৈ দাবী জনাইছিল।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here