Home ৰাষ্ট্ৰীয়-আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বাৰ্মিংহাম কমনৱেলথ গেমছক লৈ ভাৰতীয় হকী দল ঘোষণা

বাৰ্মিংহাম কমনৱেলথ গেমছক লৈ ভাৰতীয় হকী দল ঘোষণা

58
0

নতুন দিল্লী, ২১ জুন: ভাৰতে বাৰ্মিংহামত অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া কমনৱেলথ গেমছৰ বাবে ১৮ জনীয়া জ্যেষ্ঠ পুৰুষ হকী দল ঘোষণা কৰে। মনপ্ৰীত সিঙে খেলখনৰ বাবে অধিনায়ক হিচাপে উভতি আহিছে, আনহাতে ড্ৰেগ-ফ্লিকাৰ হৰমনপ্ৰীত সিঙক উপ-অধিনায়ক হিচাপে মনোনীত কৰা হৈছে। বাৰ্মিংহাম গেমছ আৰু ২০২৪ চনৰ পেৰিছ অলিম্পিকৰ কোৱালিফায়াৰ হাংঝৌ এছিয়ান গেমছৰ মাজত কম সময়ৰ বাবে হকী ইণ্ডিয়াই প্ৰথমতে কমনৱেলথ গেমছৰ বাবে দ্বিতীয় স্তৰৰ দল প্ৰেৰণ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল। ক’ভিডৰ বাবে এছিয়ান গেমছ পিছুৱাই দিয়া হৈছিল, যাৰ পিছত হকী ইণ্ডিয়াই ২৮ জুলাইৰ পৰা আৰম্ভ হ’বলগীয়া প্ৰতিযোগিতাখনৰ বাবে এটা শক্তিশালী দল বাছনি কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে। ভাৰতীয় দলটোক ইংলেণ্ড, কানাডা, ৱেলছ আৰু ঘানাৰ সৈতে পুল বি-ত ৰখা হৈছে। ২০১৮ চনৰ গ’ল্ড কোষ্ট কমনৱেলথ গেমছত ভাৰতে চতুৰ্থ স্থান লাভ কৰিছিল। মনপ্ৰীতে ভাৰতীয় দলটোক নেতৃত্ব দিছিল, যিয়ে যোৱা বছৰ টকিঅ’ অলিম্পিকত ৪১ বছৰৰ পিছত ব্ৰঞ্জৰ পদক জিকিছিল। তেওঁ অমিত ৰোহিদাসৰ স্থান ল’ব। বেলজিয়াম আৰু নেডাৰলেণ্ডৰ বিৰুদ্ধে এফআইএইচ প্ৰ’ লীগৰ খেলত অমিতে ভাৰতৰ অধিনায়কত্ব কৰিছিল। একে সময়তে, উপ-অধিনায়ক হিচাপে নিৰ্মিত হৰমনপ্ৰীতে এফআইএইচ হকী প্ৰ’লীগত সৰ্বাধিক ১৮ টা গ’ল সংগ্ৰহ কৰিছে। দুবাৰৰ প্ৰাক্তন ৰূপৰ পদক বিজয়ী ভাৰতীয় দলে ৩১ জুলাইত ঘানাৰ বিৰুদ্ধে অভিযান আৰম্ভ কৰিব। দলটোত অভিজ্ঞ গ’লৰক্ষক পি আৰ শ্ৰীজেশ আৰু কৃষ্ণ বাহাদুৰ পাঠক অন্তৰ্ভুক্ত আছে, যি আঘাতৰ পিছত প্ৰত্যাৱৰ্তন কৰি আছে। বৰুণ কুমাৰ, সুৰেন্দ্ৰ কুমাৰ, হৰমনপ্ৰীত সিং, অমিত ৰোহিদাস, জগৰাজ সিং আৰু জাৰমানপ্ৰীত সিঙৰ দায়িত্ব হ’ব প্ৰতিৰক্ষা লাইনৰ দায়িত্ব। মনপ্ৰীত, হাৰ্দিক সিং, বিবেক সাগৰ প্ৰসাদ, শমছেৰ সিং, আকাশদীপ সিং আৰু নীলকান্ত শৰ্মাই মিডফিল্ডত স্থান পাইছে। গ’লকীপাৰ সুৰজ কাৰ্কেৰা, ফৰৱাৰ্ড শিলানন্দ লাক্ৰা আৰু সুখজিৎ সিং এফআইএইচ প্ৰ’ লীগত দলৰ অংশ আছিল, কিন্তু তেওঁলোকক এতিয়া ইয়াত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হোৱা নাই। একে সময়তে, ড্ৰেগ-ফ্লিকাৰ ৰূপিন্দৰ পাল সিঙ আঘাতৰ বাবে দলত নাই। ভাৰতৰ মুখ্য প্ৰশিক্ষক গ্ৰাহাম ৰিডে কৈছে যে আমি কমনৱেলথ গেমছৰ বাবে পৰীক্ষিত দলটো বাছনি কৰিছো। এই খেলুৱৈসকলৰ শীৰ্ষ দলৰ বিৰুদ্ধে খেলাৰ ভাল অভিজ্ঞতা আছে।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here