Home ক্ৰীড়া এফ আই এইচ প্ৰ’ লীগত তৃতীয় স্থান লাভ ভাৰতীয় মহিলা হকী দলৰ

এফ আই এইচ প্ৰ’ লীগত তৃতীয় স্থান লাভ ভাৰতীয় মহিলা হকী দলৰ

74
0

ৰটাৰডাম, ২৩ জুন: বুধবাৰে নিশা ইয়াত অনুষ্ঠিত এফ আই এইচ প্ৰ’ লীগৰ দ্বিতীয়খন একপক্ষীয় খেলত ভাৰতীয় মহিলা হকী দলে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰক ৪-০ গ’লত পৰাস্ত কৰি  তেওঁলোকৰ অভিষেক ছিজনত তৃতীয় স্থান লাভ কৰে। ভাৰতীয় দলটোৱে মঙলবাৰে প্ৰথমখন খেলত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰক ৪-২ গ’লত পৰাস্ত কৰিছিল। ভাৰতৰ হৈ বন্দনা কাটাৰিয়াই (৩৯ তম আৰু ৫৪ মিনিট) দুটা গ’ল কৰাৰ বিপৰীতে সোনিকা (৫৪ তম) আৰু সঙ্গীতা কুমাৰীয়ে (৫৮ মিনিট) এটাকৈ গ’ল কৰে। আৰ্জেণ্টিনাৰ দলটোৱে ইতিমধ্যে খিতাপ জয় কৰিছে, আনহাতে নেডাৰলেণ্ডৰ দলটোৱে দ্বিতীয় স্থান লাভ কৰিছে। আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰই দ্বিতীয় মিনিটত খেলখনৰ প্ৰথম সুযোগ সৃষ্টি কৰিছিল কিন্তু এলিজাবেথ য়িগাৰৰ শক্তিশালী শ্বটটো ভাৰতীয় অধিনায়ক আৰু গ’লকীপাৰ সবিতাই বিফল কৰিছিল। চেলিমা টেটে সোঁ ফালৰ পৰা কেইবাটাও সুযোগ সৃষ্টি কৰিছিল কিন্তু প্ৰথম কোৱাৰ্টাৰত কোনো গ’ল কৰা হোৱা নাছিল। দ্বিতীয় কোৱাৰ্টাৰত ভাৰতে ২৩ তম মিনিটত প্ৰথম পেনাল্টি কৰ্ণাৰ অৰ্জন কৰিছিল কিন্তু ই ব্যৰ্থ হৈছিল। ইয়াৰ পিছত ভাৰতে আৰু দুটা পেনাল্টি কৰ্ণাৰ লাভ কৰে কিন্তু দলটোৱে এটা গ’ল কৰিব নোৱাৰিলে, যাৰ ফলত ব্যৱধানলৈকে স্ক’ৰ ০-০ হৈ থাকিল। মধ্যৱৰ্তী সময়ৰ পিছত পেনাল্টি কৰ্ণাৰত নৱনীত কৌৰৰ শ্বট আমেৰিকান গ’লকীপাৰ কেলচি বিংৰ দ্বাৰা অৱৰোধ কৰা হৈছিল। ভাৰতে ৩৯ তম মিনিটত আগবাঢ়ি গৈছিল যেতিয়া পঞ্চম পেনাল্টি কৰ্ণাৰত গুৰজিৎ কৌৰৰ ফ্লিক বন্দনাই গ’লটোলৈ ৰূপান্তৰিত কৰিছিল। তাৰ পিছত নৱনীতে এটা অতি সহজ সুযোগ হেৰুৱালে। অৱশ্যে ভাৰতে চাৰি মিনিটত তিনিটা গ’ল কৰি মেচখন তেওঁলোকৰ বেগত ৰাখিছিল। প্ৰথমে বন্দনাই এটা সুযোগৰ সৈতে সোঁ ফালৰ পৰা গ’ল কৰিছিল আৰু তাৰ কেইছেকেণ্ড পিছত ছোনিয়াই গ’লটো কৰিছিল। ৫৭ মিনিটত সবিতাই ফিল্ড গ’ল কৰি স্ক’ৰ ৪-০ কৰে। এই জয়ে নেডাৰলেণ্ড আৰু স্পেইনৰ সহ-আতিথ্যত ১ৰ পৰা ১৭ জুলাইলৈ অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া মহিলা বিশ্বকাপৰ পূৰ্বে ভাৰতৰ আত্মবিশ্বাস বৃদ্ধি কৰিব।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here