Home Main Stories ৰাষ্ট্ৰসংঘত পাকিস্তানক সমালোচনা ভাৰতৰ : জেনেভাত সীমা পূজানীৰ উদাত্ত কণ্ঠ

ৰাষ্ট্ৰসংঘত পাকিস্তানক সমালোচনা ভাৰতৰ : জেনেভাত সীমা পূজানীৰ উদাত্ত কণ্ঠ

184
0

বিশেষ প্ৰতিনিধি, ২৯ ছেপ্টেম্বৰ ঃ ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ মজিয়াত পাকিস্তানক সমালোচনাৰে থকাসৰকা কৰিছে ভাৰতে৷ সংখ্যালঘুসকলৰ বিৰুদ্ধে অত্যাচাৰৰ বাবে পাকিস্তানক সমালোচনা কৰি ভাৰতে কয় যে সন্ত্ৰাসবাদৰ ক্ষেত্ৰত অৱদান আগবঢ়োৱা দেশ এখনৰ পৰা গণতন্ত্ৰ আৰু মানৱ অধিকাৰ সম্পৰ্কে বিশ্বই শিক্ষা লোৱাৰ প্ৰয়োজন নাই৷ জেনেভাত ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ মানৱ অধিকাৰ পৰিষদৰ ৫১সংখ্যক অধিৱেশনত সাধাৰণ বিতৰ্কত ভাষণ দি সীমা পূজানীয়ে কয়– এয়া বিদ্ৰূপাত্মক যে সাম্প্ৰদায়িক মতাদৰ্শৰ ওপৰত আধাৰিত পাকিস্তান নামৰ দেশখনে সাম্প্ৰদায়িক বিভেদ আৰু ধৰ্মীয় সহনশীলতাৰ কথা কয়৷ তেওঁ লগতে কয়– সন্ত্ৰাসবাদক প্ৰোৎসাহিত কৰা দেশ এখনৰ পৰা গণতন্ত্ৰ আৰু মানৱ অধিকাৰ সম্পৰ্কে বিশ্বই শিক্ষা লোৱাৰ প্ৰয়োজন নাই৷ এজেণ্ডা আইটেমৰ অধীনত পাকিস্তানে দিয়া বিবৃতিৰ উত্তৰত ‘উত্তৰ দিয়াৰ অধিকাৰ’ প্ৰয়োগ কৰি ভাৰতীয় কূটনীতিবিদজনে কয় যে পাকিস্তানে দৈনিক সাম্প্ৰদায়িক হিংসা আৰু প্ৰণালীগত বৈষম্যৰ সন্মুখীন হোৱা চিয়া, আহমেদিয়া, ইছমাইলী আৰু হাজাৰাকে ধৰি নিজৰ সংখ্যালঘুসকলৰ ওপৰত প্ৰণালীগত অত্যাচাৰ চলাইছে৷ অপহৰণৰ ফলত হিন্দুসকলৰ বলপূৰ্বক ধৰ্মান্তৰকৰণ আৰু বলপূৰ্বক বিবাহ শিখ আৰু খ্ৰীষ্টানসকলৰ ধৰ্মীয় অসহিষ্ণুতা আৰু ঘৃণাৰ পাকিস্তানৰ বিকাশশীল নীতিৰ উপযুক্ত উদাহৰণ৷ তেওঁ পুনৰ কয়– বলপূৰ্বক নিৰুদ্দেশ হোৱা ৰাষ্ট্ৰীয় হিংসা আৰু বলপূৰ্বক গণ স্থানান্তৰ, হাৰাশাস্তি, ন্যায়বিৰোধী হত্যা, সেনা অভিযান, অত্যাচাৰ, হত্যা আৰু ডাম্প শিবিৰ, ডিটেনচন চেণ্টাৰ, সামৰিক শিবিৰসমূহ বেলুচিষ্ট বেলুচিস্তান, সিন্ধু আৰু খাইবাৰ পাখটুংখ্‌ৱাৰ তৎপৰতাত ব্যাপকভাৱে চলি আছে৷তেওঁ হাজাৰ হাজাৰ বেলুচ আৰু পশতুনক অপহৰণ কৰাৰ বাবে পাকিস্তানক গৰিহণা দিছিল আৰু কৈছিল যে আজিলৈকে সন্ধানহীন হোৱা হাজাৰ হাজাৰ বেলুচ আৰু পশতুনৰ ভাগ্য কোনেও নাজানে৷ পাকিস্তানৰ সন্ত্ৰাসবাদৰ শিপা ধবংস কৰাৰ বিশ্বব্যাপী দাবী পূৰণ কৰাত পাকিস্তান ধাৰাবাহিকভাৱে ব্যৰ্থ হৈছে যিয়ে মানৱ অধিকাৰৰ আটাইতকৈ মৌলিক, আমাৰ ৰেজিন আৰু সমগ্ৰ বিশ্বৰ লোকসকলৰ জীৱনৰ অধিকাৰ উলংঘা কৰাৰ বাবে দায়বদ্ধ সন্ত্ৰাসবাদীসকলক মন্থন কৰে৷ লগতে তেওঁ পাকিস্তানক সন্ত্ৰাসবাদী সংগঠনসমূহৰ প্ৰতিপালনৰ বাবে ইয়াৰ ৰাজ্যিক নীতিৰ ভুক্তভোগী বুলি অভিহিত কৰে আৰু কয় যে সন্ত্ৰাসবাদক পাকিস্তানৰ সমৰ্থনৰ বাবে অঞ্চলটোৰ দেশসমূহে ভাবুকিৰ সন্মুখীন হৈছে৷ সন্ত্ৰাসবাদৰ কেন্দ্ৰবিন্দু হিচাপে পাকিস্তানে অঞ্চলটোৰ আৰু ইয়াৰ বাহিৰৰ দেশসমূহৰ নিৰাপত্তাৰ প্ৰতি ভাবুকি সৃষ্টি কৰিছে, আনকি পাকিস্তানত সন্ত্ৰাসবাদীবিলাক বিকশিত হৈছে আৰু নিৰপেক্ষভাৱে ৰাজপথত ঘূৰি ফুৰে৷ তেওঁ কয়– আমি পাকিস্তানী প্ৰতিনিধি দলৰ পৰা আৰু একো ভাল আশা নকৰোঁ যিয়ে ভাৰতৰ প্ৰতি গভীৰ নিৰাপত্তাহীনতা আৰু ঘৃণাৰ আশ্ৰয় দিয়ে, আমাৰ ধৰ্মনিৰপেক্ষ প্ৰমাণ-পত্ৰ আৰু আমি থিয় দিয়া মূল্যবোধ৷ কিন্তু তেওঁ উল্লেখ কৰিছিল– পৃথিৱীয়ে ইয়াৰ প্ৰৱঞ্চনা আৰু দ্বৈত ভাষণৰ জৰিয়তে চাবলৈ সক্ষম হৈছে৷ এইটো পাকিস্তানক হিচাপ দিয়াৰ সময় আৰু তেওঁলোকক অপপ্ৰচাৰ বিয়পোৱাৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ মঞ্চৰ অপব্যৱহাৰ কৰিবলৈ নিদিয়াৰ সময়৷

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here