Home ক্ৰীড়া আইচিচি অনুৰ্ধ-১৯ বিশ্বকাপত একেৰাহে দ্বিতীয় জয় ভাৰতৰ

আইচিচি অনুৰ্ধ-১৯ বিশ্বকাপত একেৰাহে দ্বিতীয় জয় ভাৰতৰ

109
0

নতুন দিল্লী, ২০ জানুৱাৰী: ভাৰতে আইচিচি অনুৰ্ধ-১৯ বিশ্বকাপত একেৰাহে দ্বিতীয়খন মেচত জয় লাভ কৰিছে। ত্ৰিনিদাদৰ ব্ৰায়ান লাৰা ষ্টেডিয়ামত অনুষ্ঠিত খেলখনত ভাৰতে আয়াৰলেণ্ডক ১৭৪ ৰানৰ বৃহৎ ব্যৱধানত পৰাস্ত কৰে।দুখন মেচ জিকাৰ পিছত ভাৰত গ্ৰুপ ‘বি’ৰ শীৰ্ষত আছে। অপেনাৰ হৰনুৰ সিঙে ভাৰতৰ হৈ সৰ্বাধিক ৮৮ ৰান সংগ্ৰহ কৰে, আনহাতে ইংলিছ ৰঘুবংশীয়েও ৭৯ ৰান সংগ্ৰহ কৰে। আনহাতে, নবাগত অনীশ্বৰ গৌতম আৰু গৌৰৱ চাংৱানে দুটাকৈ উইকেট দখল কৰে। এই জয়ৰ সৈতে, ভাৰতে ছুপাৰ লীগ পৰ্যায়ৰ বাবে যোগ্যতা অৰ্জন কৰিছে। ইয়াৰ পূৰ্বে, ভাৰতে তেওঁলোকৰ প্ৰথম খন খেলত দক্ষিণ আফ্ৰিকাক ৪৫ ৰানত পৰাস্ত কৰিছিল। ভাৰতৰ বিজয় বিশেষ আছিল। কাৰণ খেলখনৰ ঠিক আগতে অধিনায়ক যশ ধুল, উপ-অধিনায়ক শ্বেখ ৰছিদকে ধৰি ৬ জন খেলুৱৈয়ে কোৰোনাৰ বাবে খেলখনত প্ৰৱেশ কৰিব পৰা নাছিল। এই ৬ জন খেলুৱৈ বিচ্ছিন্ন হোৱাৰ পিছত, ভাৰতত খেলখনত প্ৰৱেশ কৰিবলৈ মাত্ৰ ১১ জন ফিট খেলুৱৈ বাকী আছিল। তথাপিও, আয়াৰলেণ্ডক ১৭৪ ৰানৰ বৃহৎ ব্যৱধানত পৰাস্ত কৰাটো সঁচাকৈয়ে বিশেষ। নিশান্ত সান্ধুৱে এই খেলখনত দলটোৰ অধিনায়ক আছিল।উল্লেখ্য যে এই খেলত আয়াৰলেণ্ডে টছত জয়ী হৈ বেটিং কৰাৰ সিদ্ধান্ত লয়। ভাৰতৰ দুয়োজন অপেনাৰ হৰনুৰ সিং আৰু ইংলিছ ৰঘুবংশীয়ে দলটোক এটা সুন্দৰ আৰম্ভণি দিছিল। দুয়োজনে প্ৰথম উইকেটৰ বাবে ২৫.৪ অভাৰত ১৬৪ ৰান যোগ কৰিছিল। ইংলিছ একেটা স্ক’ৰৰ বাবে ৭৯ ৰানত আউট হৈছিল। তাৰ পিছত হাৰনুৰে ৮৮ ৰান সংগ্ৰহ কৰি পেভিলিয়নলৈ উভতি আহিছিল। অৱশ্যে, দুয়োজন অপেনাৰে আউট হোৱাৰ আগতে এটা ডাঙৰ স্ক’ৰৰ ভেটি স্থাপন কৰিছিল। আউট হোৱাৰ পিছত ৰাজ বাৱা (৪২), অধিনায়ক নিশান্ত সান্ধু (৩৬) আৰু ৰাজবৰ্ধনৰ অপৰাজিত ৩৯ ৰানে ভাৰতক ৫০ অভাৰত ৩০৭ ৰানৰ বৃহৎ মুঠ ৰাণ সংগ্ৰহ কৰাত সহায় কৰে।জয়ৰ বাবে ৩০৮ ৰানৰ লক্ষ্য পিছে কৰি বেটিং কৰিবলৈ অহা আয়াৰলেণ্ডে সম্পূৰ্ণ ৫০ অভাৰ খেলিব নোৱাৰিলে আৰু ৩৯ অভাৰত ১৩৩ ৰানত অল আউট হয়। ভাৰতে এনেদৰে খেলখন ১৭৪ ৰানত জিকিছিল। খেলখনত আয়াৰলেণ্ডে এটাও অৰ্ধশতক অৰ্জন কৰা নাছিল। ভাৰতৰ হৈ অনীশ্বৰ গৌতম, গৌৰৱ চাংৱান আৰু কৌশল তাম্বেয়ে ২টাকৈ উইকেট দখল কৰে। এইটো ভাৰতৰ একেৰাহে দ্বিতীয়টো জয় আছিল। ভাৰতে এতিয়া শনিবাৰে গ্ৰুপ পৰ্যায়ৰ অন্তিমখন খেলত উগাণ্ডাৰ সৈতে খেলিব।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here