Home ক্ৰীড়া ভাৰোত্তলনৰ বিশ্ব চেম্পিয়নশ্বিপত ভাৰতীয় দলক নেতৃত্ব দিব মীৰাবাঈ চানুৱে

ভাৰোত্তলনৰ বিশ্ব চেম্পিয়নশ্বিপত ভাৰতীয় দলক নেতৃত্ব দিব মীৰাবাঈ চানুৱে

71
0


নতুন দিল্লী, ২২ নৱেম্বৰ: জেৰেমি লালৰিননুঙ্গাই আঘাতৰ বাবে অহা মাহত অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া ২০২২ চনৰ ভাৰোত্তলন বিশ্ব চেম্পিয়নশ্বিপৰ পৰা বাহিৰ হৈছে আৰু চাৰিজনীয়া ভাৰতীয় দলটোক অলিম্পিকৰ ৰূপৰ পদক বিজয়ী মীৰাবাঈ চানুৱে নেতৃত্ব দিব৷ ভাৰতৰ প্ৰথম যুৱ অলিম্পিক চেম্পিয়ন জেৰেমী জুলাইত তেওঁৰ কমনৱেলথ গেমছৰ স্বৰ্ণ পদক বিজয়ী অভিযানৰ সময়ত আঘাতপ্ৰাপ্ত হৈছিল৷মিজোৰামৰ ২০ বছৰীয়া এথলীটগৰাকী উৰু আৰু হেমষ্ট্ৰিঙৰ আঘাতৰ পৰা আৰোগ্য হোৱা নাই৷ তেওঁ অক্টোবৰত এছিয়ান চেম্পিয়নশ্বিপতো অংশ লব পৰা নাছিল৷ ভাৰতৰ মুখ্য প্ৰশিক্ষক বিজয় শৰ্মাই কয়, ‘জেৰেমীয়ে এতিয়াও কমনৱেলথ গেমছৰ সময়ত হোৱা আঘাতৰ পৰা আৰোগ্য লাভ কৰা নাই, সেয়েহে তেওঁ এই বিশ্ব চেম্পিয়নশ্বিপত অংশগ্ৰহণ নকৰিব৷ কমনৱেলথ গেমছ দলৰ বহুতো ভাৰোত্তলক আঘাতৰ পৰা আৰোগ্য হৈ উঠা নাই, সেয়েহে আমি চাৰিজন ফিট ভাৰোত্তোলক বাছনি কৰিছো৷’ কিলাকুটিত আঘাত প্ৰাপ্ত আৰু অস্ত্ৰোপচাৰ কৰা কমনৱেলথ গেমছৰ ৰূপৰ পদক বিজয়ী সংকেত সাগৰেও কলম্বিয়াৰ বোগোটাত প্ত-১৬ ডিচেম্বৰত অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া চেম্পিয়নশ্বিপ অংশ লব নোৱাৰিব৷ প্ৰাক্তন বিশ্ব চেম্পিয়ন চানুৱে কমনৱেলথ গেমছত তৃতীয় পদক আৰু দ্বিতীয়টো স্বৰ্ণ পদক জয় কৰাৰ পিছত প্ৰথমবাৰৰ বাবে খেলিব৷ চাৰিজনীয়া দলটোত আছে ৭৩ কিলোগ্ৰাম কমনৱেলথ গেমছ চেম্পিয়ন অচিন্ত শৌলী, ৰূপৰ পদক বিজয়ী বিন্দিয়াৰাণী দেৱী আৰু ব্ৰঞ্জ পদক বিজয়ী গুৰদীপ সিং৷ চাৰিজন লিফ্‌টাৰ বৰ্তমান প্ৰশিক্ষক শৰ্মাৰ সৈতে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ছেইণ্ট লুইচত আছে৷ ভাৰতীয় দলটো ৰ ডিচেম্বৰত বোগোটালৈ ৰাওনা হ’ব৷ বিশ্ব চেম্পিয়নশ্বিপ হৈছে ২০২৪ চনৰ পেৰিছ অলিম্পিকৰ বাবে প্ৰথম যোগ্যতা অৰ্জনকাৰী প্ৰতিযোগিতা৷ অৱশ্যে, এইটো এটা অতিৰিক্ত প্ৰতিযোগিতা, যিটো বাধ্যতামূলক নহয়৷ ২০২৪ চনৰ অলিম্পিক অৰ্হতা নিয়মৰ অধীনত, ভাৰোত্তোলক এজনে ২০২৩ চনৰ বিশ্ব চেম্পিয়নশ্বিপ আৰু ২০২৪ বিশ্বকাপত অংশগ্ৰহণ কৰাটো বাধ্যতামূলক৷ ইয়াৰ উপৰিও, ভাৰোত্তোলকে আন তিনিখন প্ৰতিযোগিতাত অংশগ্ৰহণ কৰিব লাগিব৷

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here