Home Main Stories ৬ জন অসম আৰক্ষীৰ মৃত্যুত মিজোৰামৰ অনুশোচনা : অসমে ভ্ৰমণ পৰামৰ্শ বাতিল...

৬ জন অসম আৰক্ষীৰ মৃত্যুত মিজোৰামৰ অনুশোচনা : অসমে ভ্ৰমণ পৰামৰ্শ বাতিল কৰাৰ সম্ভাৱনা :

295
0

গুৱাহাটী ০৫ আগষ্ট : মিজোৰাম চৰকাৰে প্ৰথমবাৰৰ বাবে অসমৰ ছয়জন আৰক্ষীৰ মৃত্যুত দুখ প্ৰকাশ কৰিছে আৰু অসম চৰকাৰে কৈছে যে তেওঁলোকে চুবুৰীয়া ৰাজ্যলৈ ভ্ৰমণৰ বিৰুদ্ধে পৰামৰ্শমূলক সতৰ্কবাণী বাতিল কৰিব। এই ঘোষণাবোৰ যোৱা মাহৰ সীমান্ত জ্বলা-ফুলা হোৱাৰ পিছত উত্তেজনা হ্ৰাস কৰিবলৈ দুয়োৰে মাজত হোৱা আলোচনাত সন্মতি প্ৰকাশ কৰা হয়। পুৰণি সীমা বিবাদক লৈ যোৱা মাহত দুয়োখন ৰাজ্যৰ সীমান্ত অঞ্চলত সংঘটিত সংঘৰ্ষত মিজোৰামৰ ১০ জনসহ প্ৰায় ৪৫ জন লোক আহত হৈছিল আৰু ছয়জন অসম আৰক্ষীৰ মৃত্যু হৈছিল।

আজি মিজোৰামৰ ৰাজধানী আইজলত অনুষ্ঠিত হোৱা আলোচনাত উপস্থিত হৈ মন্ত্ৰী অতুল বৰাই কয়, “অসমে সম্ভৱতঃ মিজোৰাম ভ্ৰমণ নকৰিবলৈ ভ্ৰমণ পৰামৰ্শ (সতৰ্কবাণী) প্ৰত্যাহাৰ কৰিব।” অসম আৰু মিজোৰামেও সীমান্ত অঞ্চলত উত্তেজনা দূৰ কৰিবলৈ আৰু বিবাদৰ স্থায়ী সমাধান বিচাৰি কেন্দ্ৰৰ দ্বাৰা এক পদক্ষেপ আগবঢ়াবলৈ সন্মত হৈছে, এক যুটীয়া বিবৃতিত কোৱা হৈছে। তেওঁলোকে সীমান্ত অঞ্চলত শান্তি বজাই ৰাখিবলৈ নিৰপেক্ষ সংস্থা হিচাপে কাম কৰা কেন্দ্ৰীয় শক্তিসমূহ লগত সন্মত হৈছে। দুয়ো সিদ্ধান্ত লৈছে যে তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ বাহিনী সেই অঞ্চললৈ প্ৰেৰণ নকৰিব য’ত সংঘৰ্ষ সংঘটিত হৈছিল। যুটীয়া বিবৃতিটোত কোৱা হৈছে, “অসম আৰু মিজোৰাম দুয়োটাই টহল, অঞ্চলৰ আধিপত্য, প্ৰৱৰ্তন বা যিকোনো অঞ্চলত সংঘৰ্ষ আৰু সংঘৰ্ষ সংঘটিত হোৱা কোনো অঞ্চললৈ নতুনকৈ মোতায়েন ৰখাৰ বাবে বন বা আৰক্ষী বাহিনী প্ৰেৰণ নকৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে।” মিজোৰামৰ গৃহমন্ত্ৰী লালচিমলিয়ানাই কয়, “আমি মৌখিকভাৱে সন্মত হৈছো যে আমি সীমান্ত অঞ্চলৰ জিলা পৰ্যায়ত মাহত কমেও এবাৰ আলোচনা কৰিম আৰু স্থানীয় আৰু শান্তিপূৰ্ণভাৱে সমস্যা সমাধানৰ চেষ্টা কৰিম।”

ই-পেপাৰ পাবলৈ কাষত দিয়া লিংকত ক্লিক কৰি ছাইন-আপ কৰক – Dainik Gana Adhikar E-Paper FREE SUBSCRIPTION

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here