Home Main Stories ভাৰতবৰ্ষৰ মুঠ কোভিড ৰোগীৰ ৫০% ৰো অধিক কেৰালা আৰু মহাৰাষ্ট্ৰৰ পৰা

ভাৰতবৰ্ষৰ মুঠ কোভিড ৰোগীৰ ৫০% ৰো অধিক কেৰালা আৰু মহাৰাষ্ট্ৰৰ পৰা

115
0

নতুন দিল্লী ৯ জুলাই : যোৱা সপ্তাহত ভাৰতত পঞ্জীয়ন কৰা কোভিড-১৯ পজিটিভ কেচ মহাৰাষ্ট্ৰ আৰু কেৰালাত আধাতকৈও বেছি নথিভুক্ত কৰা হৈছে, কেন্দ্ৰ চৰকাৰে শুকুৰবাৰে কৈছিল যে মহামাৰী এতিয়াও শেষ হোৱা নাই আৰু আত্মসন্তুষ্টিৰ কোনো অৱকাশ নাই। সংবাদমেলত এজন জ্যেষ্ঠ বিষয়াই কয়, “দেশখনে এতিয়াও দ্বিতীয় ঢৌৰ সৈতে মোকাবিলা কৰি আছে আৰু যদি আমি কোভিড-১৯ শেষ হৈছে বুলি ভুল বিশ্বাস বহন কৰিব পাৰোঁ তেন্তে আমি আত্মনিৰীক্ষণ কৰিব লাগিব।” চৰকাৰে কৈছিল যে পৰ্যটন স্থলীৰ দৃশ্য আৰু কোভিড প্ৰটোকল অনুসৰণ নকৰাকৈ মানুহে কেনেদৰে মিহলি হৈ আছে সেয়া “চিন্তাৰ এক গুৰুতৰ কাৰণ” আৰু এনে অৱহেলাই ভাইৰাছ বিয়পাৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰিব। স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ৰ যুটীয়া সচিব লাভ আগৰৱালে ৰাছিয়া আৰু ইউকেকে ধৰি কিছুমান দেশত শেহতীয়াকৈ বৃদ্ধি হোৱা ঘটনাৰ কথা উল্লেখ কৰি লোকসকলক তেওঁলোকৰ ৰক্ষী হ্ৰাস নকৰিবলৈ সতৰ্ক কৰি দিছিল। তেওঁ মুখা পিন্ধা আৰু শাৰীৰিক দূৰত্ব বজাই ৰখাৰ দৰে কোভিড-১৯ প্ৰটোকলক কঠোৰভাৱে অনুসৰণ কৰাৰ বাবে কৈছিল। তেওঁ কয় যে যোৱা সপ্তাহত ভাৰতত প্ৰতিবেদিত কোভিড-১৯ ৰ আধাতকৈও অধিক ঘটনা দুখন ৰাজ্যৰ – মহাৰাষ্ট্ৰ (২১ শতাংশ) আৰু কেৰালাৰ (৩২ শতাংশ) আছিল আৰু নিয়ন্ত্ৰণ ব্যৱস্থা অনুসৰণ কৰাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছিল। বিষয়াজনে কৈছিল যে ভাৰতত নতুন কোভিড ৰ ৮০ শতাংশ ঘটনা ১৫ খন ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলৰ ৯০ খন জিলাৰ পৰা প্ৰতিবেদিত হৈছে, যি এই ক্ষেত্ৰসমূহত মনোযোগ দিয়াৰ প্ৰয়োজনীয়তা সূচায়। তেওঁ লগতে কয় যে ১৭ খন ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলৰ ৬৬ খন জিলাই ৮ জুলাইত সমাপ্ত হোৱা সপ্তাহত ১০ শতাংশতকৈ অধিক কোভিড-১৯ পজিটিভৰ হাৰ প্ৰতিবেদন কৰিছে।

চৰকাৰে কৈছিল যে ভাৰতত কোভিড-১৯ ৰ লেম্বডা প্ৰকাৰৰ কোনো ঘটনা প্ৰতিবেদিত হোৱা নাই। শুকুৰবাৰে আপডেট কৰা কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ৰ তথ্য অনুসৰি ভাৰতে ৪৩,৩৯৩ টা নতুন কৰোনা ভাইৰাছ সংক্ৰমণ ৰেজিষ্টাৰ কৰিছে যাৰ ফলত মুঠ ৰোগীৰ সংখ্যা ৩,০৭,৫২,৯৫০ হৈছে, আনহাতে সক্ৰিয় ৪,৫৮,৭২৭ লৈ হ্ৰাস পাইছে। মৃত্যুৰ সংখ্যা ৪,০৫,৯৩৯ লৈ বৃদ্ধি পাইছে আৰু ৯১১ টা নতুন মৃত্যু হৈছে। নীতি আয়োগৰ সদস্য (স্বাস্থ্য) ভি কে পলে কৈছিল যে গৰ্ভৱতী মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত কোভিড-১৯ এ প্ৰাক-ম্যাদী প্ৰসৱৰ দৰে কিছুমান বিপদাশংকা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে, সেয়েহে তেওঁলোকৰ বাবে ভেকছিন লোৱাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here