Home ক্ৰীড়া বাৰ্মিংহাম কমনৱেলথ গেমছত ভাৰতৰ হৈ হাৰিয়ানাৰ সৰ্বাধিক ৩৯ জন খেলুৱৈৰ প্ৰতিদ্বন্দ্বিতা

বাৰ্মিংহাম কমনৱেলথ গেমছত ভাৰতৰ হৈ হাৰিয়ানাৰ সৰ্বাধিক ৩৯ জন খেলুৱৈৰ প্ৰতিদ্বন্দ্বিতা

285
0

নতুন দিল্লী, ২৯ জুলাই: বৃহস্পতিবাৰৰ পৰা আৰম্ভ হোৱা বাৰ্মিংহাম কমনৱেলথ গেমছ (চিডব্লিউজি ২০২২)ত মুঠ ২০৫ জন খেলুৱৈয়ে ১৫ খন ক্ৰীড়াত ভাৰতক প্ৰতিনিধিত্ব কৰিব। ভাৰতীয় দলটোক হাৰিয়ানাৰ সৰ্বাধিক ৩৯ জন খেলুৱৈৰ সৈতে প্ৰায় প্ৰতিখন ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলৰ খেলুৱৈসকলে প্ৰতিনিধিত্ব কৰিব। যোৱা বছৰৰ টকিঅ’ অলিম্পিকত হাৰিয়ানা ৰাজ্যখনৰ পৰা সৰ্বাধিক সংখ্যক খেলুৱৈ আছিল। ইয়াৰ পিছত পঞ্জাৱ ২৬, তামিলনাডু ১৭, আৰু দিল্লী আৰু মহাৰাষ্ট্ৰ দুয়োৰে পৰা ১৪ জনকৈ খেলুৱৈয়ে কমনৱেলথ গেমছত অংশ লৈছে। হাৰিয়ানাই বক্সিং, ট্ৰেক এণ্ড ফিল্ড, কুস্তি আৰু চাইকেল চলোৱা আদি ক্ৰীড়াত দেশৰ কেইজনমান শীৰ্ষ খেলুৱৈক প্ৰদান কৰিছে। কমনৱেলথ গেমছ দলৰ বিষয়ে ক’বলৈ গ’লে, ভাৰতীয় ক্ৰীড়া প্ৰাধিকৰণৰ (এছএআই) তালিকা অনুসৰি, হাৰিয়ানাৰ ৩৯ জন খেলুৱৈৰ ভিতৰত ১৯ গৰাকী মহিলা। মহিলা হকী দলটোৱে যোৱা বছৰ অলিম্পিক পদকৰ পৰা বঞ্চিত হৈছিল। এই ৰাজ্যৰ পৰা সৰ্বাধিক সংখ্যক খেলুৱৈ আছে। দলটোৰ ১৮ গৰাকী মহিলাৰ ভিতৰত আঠগৰাকী হাৰিয়ানাৰ। ৰাজ্যখনত বহুতো বক্সাৰ আৰু মল্লযোদ্ধাও আছে। তেওঁলোকৰ ভিতৰত বিনেশ ফোগাট, সাক্ষী মালিক আৰু জেচমিন লাম্বোৰিয়া আৰু অন্যান্যসকলক পদকৰ শক্তিশালী প্ৰতিদ্বন্দী হিচাপে দেখা গৈছে। ভাৰতে বহুতো ক্ৰীড়াত পদকৰ আশা কৰিছে। জুডো, কুস্তি আৰু বক্সিঙৰ দৰে ক্ৰীড়াত উত্তৰৰ ৰাজ্য দিল্লী আৰু হাৰিয়ানাতকৈ অধিক খেলুৱৈ আছে।বেডমিণ্টন, স্কোয়াছ আৰু টেবুল টেনিছৰ দৰে ক্ৰীড়াত, তামিলনাডু, তেলেংগানা আৰু কেৰালাৰ দৰে দক্ষিণৰ ৰাজ্যসমূহ খেলপথাৰত আছে। দেশখনে মল্লযুঁজ দলৰ পৰা বহুতো পদক আশা কৰিছে। ১২ জন মল্লযোদ্ধা হাৰিয়ানা বা দিল্লীৰ। ভাৰতৰ ১২ জন বক্সাৰৰ ভিতৰত ছয়জন হাৰিয়ানাৰ। আনহাতে, বেডমিণ্টন তাৰকা পি ভি সিন্ধু আৰু কিদাম্বি শ্ৰীকান্ত তেলেংগানাৰ আৰু সাতজন স্কোয়াছ খেলুৱৈ আৰু পাঁচজন টেবুল টেনিছ খেলুৱৈ তামিলনাডুৰ। অসমৰ কথা ক’লে টকিঅ’ অলিম্পিকত ব্ৰঞ্জৰ পদক অৰ্জন কৰা বক্সাৰ লাভলীনা বৰগোহাঁই পদকৰ অন্যতম বৃহৎ প্ৰতিযোগী। ইয়াৰ উপৰিও, ৫৯ কিলোগ্ৰাম ভাৰোত্তোলক পপী হাজৰিকাও আছে। একে সময়তে, শিৱ থাপা বক্সিংত ডাৰ্ক হৰ্ছ হিচাপে প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও, হিমা দাসৰ পৰা পদক ৰখাৰ যথেষ্ট আশা আছে। আন্দামান আৰু নিকোবৰ দ্বীপপুঞ্জৰ আনুমানিক জনসংখ্যা মাত্ৰ ৪ লাখতকৈও অধিক। ই যোৱা মাহত নতুন দিল্লীত অনুষ্ঠিত এছিয়ান ট্ৰেক চেম্পিয়নশ্বিপত চাইকেল চলোৱাত ভাৰতৰ বাবে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ প্ৰস্তুত কৰিছিল। বিশ্ব ৰেংকিঙৰ শীৰ্ষ ১০ ত প্ৰৱেশ কৰা প্ৰথম ভাৰতীয় চাইকেল চালক এছ’ আলবেনৰ পৰা এটা পদক আশা কৰা হৈছে। এছ’ই যোৱা মাহত দিল্লীত কেৰিন ইভেণ্টত পঞ্চম আৰু স্প্ৰিণ্ট ইভেণ্টত অষ্টম স্থান লাভ কৰিছিল। ডেভিদ বেকহামৰ দৰে এজন খেলুৱৈ তেওঁৰ সহযোগী।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here