Home ৰাষ্ট্ৰীয়-আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় কোন দিশে ন্যায় ব্যৱস্থা? প্ৰাক্তন মুখ্য ন্যায়াধীশৰ অডিঅ’ৰ দ্বাৰা উন্মোচিত গোপন তথ্য:...

কোন দিশে ন্যায় ব্যৱস্থা? প্ৰাক্তন মুখ্য ন্যায়াধীশৰ অডিঅ’ৰ দ্বাৰা উন্মোচিত গোপন তথ্য: ইমৰানক ক্ষমতাত অনাৰ বাবে ফচাইছিল নৱাব শ্বৰীফক

144
0


ইছলামাবাদ, ২৫ নৱেম্বৰ : কোন দিশে ন্যায় ব্যৱস্থা এই কথা ভবাই তুলিছে পাকিস্তানী ৰাইজক৷ এটা অডিঅ’ টেপে পাকিস্তানত জোকাৰণিৰ সৃষ্টি কৰিছে৷ যদি এই টেপটো বিশ্বাস কৰা হয়, এয়া সম্পূৰ্ণ স্পষ্ট যে ইমৰান খান তিনি বছৰ আগতে কেৱল সেনাৰ বাবে ক্ষমতালৈ আহিছিল৷ এই মুহূৰ্তত, টেপৰ কেৱল এটা সৰু অংশ প্ৰকাশ হৈছে৷ কিন্তু আশা কৰা হৈছে যে গোটেই টেপটো সোনকালেই ওলাই আহিব৷ টেপটোত, পাকিস্তানৰ প্ৰাক্তন মুখ্য ন্যায়াধীশ [চিজেপি] চাকিব নিছাৰে এজন অজ্ঞাত ব্যক্তিৰ সৈতে কথা পাতিছে৷ বাৰ্তালাপত নিছাৰে স্বীকাৰ কৰে যে ইমৰান খানক ক্ষমতালৈ অনাৰ বাবে প্ৰাক্তন প্ৰধানমন্ত্ৰী নৱাজ শ্বৰীফ আৰু তেওঁৰ কন্যা মৰিয়ম নাৱাজক শাস্তি দিয়াৰ বাবে তেওঁ চাপত আছিল৷ চি.জে.পি.-য়ে এজন বেনামী ব্যক্তিক তেওঁলোকৰ দুখ-কষ্টৰ বিষয়ে কৈছে৷ তেওঁলোকে কয় যে পাকিস্তানৰ ন্যায়পালিকা স্বাধীন নহয়, ই সেনাৰ হেঁচাত আছে৷ টেপটো ২০১৮ ৰ ফেডাৰেল নিৰ্বাচনৰ কেইদিনমান আগতে ইমৰানে তেতিয়া পাত্ৰবগাই আছিল আৰু ইছলামাবাদত ৰেলী অনুষ্ঠিত কৰিছিল৷ নৱাজৰ বিৰুদ্ধে দুৰ্নীতি, চুৰি আৰু সেনাক বদনাম কৰাৰ অভিযোগ আছিল৷ নৱাজক পিছত পানামা পেপাৰছ লিক আৰু বাকী গোচৰত ১০ বছৰৰ বাবে দণ্ডিত কৰা হয় য’ত কন্যা মাৰিয়ামক জ্জ্ব বছৰৰ শাস্তি দিয়া হয়৷ তেওঁক কাৰাগাৰলৈ প্ৰেৰণ কৰা হয়৷ নৱাজে পিছত চিকিৎসাৰ বাবে লণ্ডনলৈ গুচি গৈছিল আৰু এতিয়াও উভতি অহা নাই৷ মেৰীয়ে শাস্তিৰ বিৰুদ্ধে আপীল কৰিছিল৷ বিষয়টো অমীমাংসিত হৈ আছে৷ টেপৰ এটা অতি সৰু অংশ ওলাইছে৷ প্ৰখ্যাত পাকিস্তানী ইউটিউবাৰ আৰু সাংবাদিক আলিয়া শ্বাহে তেওঁৰ অনুষ্ঠান ব্ৰেকিং বেৰিয়াৰছ উইথ আলিয়াত কয়, ইয়াক চুটি টেপ হিচাপে গণ্য কৰাৰ ভুল নকৰিব৷ আগন্তুক দিনত, টেপটো সম্পূৰ্ণৰূপে ওলাই আহিব আৰু পাকিস্তানৰ ৰাজনীতি অস্থিৰ হৈ পৰিব৷ এতিয়ালৈকে, যিসকলে নিজকে পকচাফ [সেনা আৰু আইএছআই] বুলি কয় তেওঁলোকৰ কলিও দেশৰ সন্মুখীন হ’ব৷ এইটো কথোপকথনৰ অংশ যিয়ে ইমৰান আৰু সেনাক শুৱৰাই দিছে আৰু মানুহে বিশ্বাস কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছে যে নৱাজ শ্বৰীফৰ বিৰুদ্ধে বিভিন্ন অভিযোগ আনে৷ ন্যায়াধীশ নিছাৰে কয় মই অতি স্পষ্টভাৱে ক’ম যে দুৰ্ভাগ্যবশতঃ আমাৰ ওচৰত আইডাৰে [বিভাগ আৰু শক্তিশালী শক্তি] আছে যিয়ে বিচাৰকসকলক ডিক্ৰী জাৰী কৰে৷ এতিয়া, তেওঁলোকে কৈছে যে মিয়ান চাহেব [নৱাজ শ্বৰীফ]ক শাস্তি দিব লাগিব৷ আনজন ব্যক্তিয়ে কয়, নৱাজ শ্বৰীফক শাস্তি দিয়াটো থিকে আছে, কিন্তু জীয়েকক শাস্তি দিয়া উচিত নহয়৷ ন্যায়াধীশ নিছাৰে কয়, হয়, ই আনকি ন্যায়পালিকাৰ বিষয়েও প্ৰশ্ন উত্থাপন কৰিব৷ টেপটো উলিয়াই অনা ব্যক্তিজন হৈছে আহমেদ নুৰানী৷ তেওঁ এজন অনুসন্ধানী সাংবাদিক৷ নুৰানীয়ে ইমান নিবিড়ভাৱে কাম কৰে যে তেওঁৰ প্ৰতিবেদনক প্ৰশ্ন কৰা নহয়৷ উদাহৰণ স্বৰূপে, টেপটো মুকলি কৰাৰ আগতে, তেওঁলোকে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত ফৰেনচিক পৰীক্ষা কৰে যাতে কোনেও পিছত টেপটো ভুৱা বুলি অভিযোগ কৰিব নোৱাৰে৷ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কথাটো হ’ল, টেপটো পোহৰলৈ অহাৰ পিছত, ন্যায়াধীশ নিছাৰে নিজেই স্বীকাৰ কৰিছে যে টেপটোত থকা কণ্ঠস্বৰটো তেওঁৰ৷ অৱশ্যে, স্পষ্টীকৰণত, কয় যে ইয়াত কিছুমান পুৰণি টুকুৰা যোগ দিয়া হৈছে৷ আনহাতে, সাংবাদিকেৰে হোৱা বাৰ্তালাপতআমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ফৰেনচিক কোম্পানীয়েও মঙলবাৰে স্পষ্ট কৰি দিছে যে টেপটো সম্পূৰ্ণৰূপে মৌলিক আছিল আৰু ইয়াৰ সৈতে কোনো ধৰণৰ খেলিমেলি কৰা হোৱা নাই৷ পাকিস্তানৰ সমগ্ৰ বিৰোধীয়ে তিনি বছৰ ধৰি ইমৰানক ‘নিৰ্বাচিত প্ৰধানমন্ত্ৰী’ বুলি অভিহিত কৰি আহিছে৷মৰিয়ম নাৱাজ, মৌলানা ফজল-উৰ-ৰহমান আৰু বিলাৱাল ভুট্টো জাৰ্দাৰীয়ে ইমৰানক ফোন কৰি প্ৰতিটো ৰাজহুৱা মঞ্চৰ পৰা ৱাজিৰ-ই-আজমক বাছনি কৰে৷ ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে যে আৱাম আৰু আনসকলে চিয়াচদান ইমৰানৰ বাস্তৱতা জানে, কিন্তু পোনপটীয়াকৈ সেনাৰ নাম ল’বলৈ ভয় কৰে৷ সেনা প্ৰধান জেনেৰেল কামাৰ জাভেদ বাজৱা আৰু আইএছআইয়ে ইয়াৰ সুবিধা লয়৷ অৱশ্যে, অনাগত দিনত ইমৰাণৰ ৰাজনৈতিক কেৰিয়াৰ ধ্বংস যে হ’ব সেয়া প্ৰায় নিশ্চিত হৈ পৰিছে:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here