Home ক্ৰীড়া স্বৰ্ণ জয়ৰ লক্ষ্যৰে প্ৰতিযোগিতাত অৱতীৰ্ণ হ’ব নীৰজ চোপ্ৰা : আজিৰে পৰা আমেৰিকাত...

স্বৰ্ণ জয়ৰ লক্ষ্যৰে প্ৰতিযোগিতাত অৱতীৰ্ণ হ’ব নীৰজ চোপ্ৰা : আজিৰে পৰা আমেৰিকাত বিশ্ব এথলেটিকছ চেম্পিয়নশ্বিপ

197
0

নতুন দিল্লী, ১৪ জুলাই: অলিম্পিক চেম্পিয়ন জেভলিন থ্ৰ’য়াৰ নীৰজ চোপ্ৰাই আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ য়ুগানত শুকুৰবাৰৰ পৰা আৰম্ভ হ’বলগীয়া বিশ্ব এথলেটিকছ চেম্পিয়নশ্বিপত ঐতিহাসিক পদক অৰ্জন কৰিবলৈ চলিত ছিজনত সুন্দৰ ফৰ্ম আৰু প্ৰদৰ্শনত ধাৰাবাহিকতাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিব। ২৪ বছৰীয়া চোপ্ৰাই ৩০ জুনত ষ্টকহম ডায়মণ্ড লীগত ছিজনৰ তৃতীয় সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ প্ৰয়াস কৰাৰ পিছত বিশ্ব চেম্পিয়নশ্বিপত পদকৰ দাবীদাৰৰ ভিতৰত আছে। বিশ্ব চেম্পিয়নশ্বিপত পদক লাভ কৰি চোপ্ৰাই আন এক ইতিহাস সৃষ্টি কৰাৰ সুযোগ আছে। তেওঁ যদি পদক জিকিবলৈ সক্ষম হয় তেন্তে তেওঁ এই সফলতা লাভ কৰা দ্বিতীয় ভাৰতীয় ট্ৰেক এণ্ড ফিল্ড খেলুৱৈ হ’ব আৰু বিশ্ব চেম্পিয়নশ্বিপত এনে কৰা দেশৰ প্ৰথম পুৰুষ খেলুৱৈ হ’ব। লং জাম্পাৰ অঞ্জু ববি জৰ্জে ২০০৩ চনত পেৰিছত ব্ৰঞ্জৰ সৈতে বিশ্ব চেম্পিয়নশ্বিপত পদক জয় কৰা প্ৰথম ভাৰতীয় হিচাপে পৰিগণিত হৈছিল। আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ চুলা ভিষ্টাত থকা তেওঁৰ প্ৰশিক্ষণ কেন্দ্ৰৰ সৈতে কথা পাতি চোপ্ৰাই এক অনলাইন বাৰ্তালাপৰ সময়ত কয়, ‘প্ৰস্তুতি ভাল হৈছে আৰু মোৰ আত্মবিশ্বাস বৃদ্ধি পাইছে। মই অংশগ্ৰহণ কৰা তিনিটা প্ৰতিযোগিতাৰ দুটাত মই ব্যক্তিগত সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ প্ৰয়াস কৰিছিলো আৰু এটাত খিতাপ জিকিছিলো। তিনিওটা প্ৰতিযোগিতাতে মোৰ প্ৰদৰ্শনত স্থিৰতা আছিল।মই আৰু ভাল কৰিব পাৰো (আৰু ৯০ মিটাৰ দূৰত্ব অতিক্ৰম কৰিব পাৰো), ষ্টকহম ডিমণ্ড লীগত ৯০ মিটাৰ স্পৰ্শ কৰিবলৈ মাত্ৰ ছয় চেণ্টিমিটাৰ পিছপৰি আছিল। গতিকে, আশা কৰোঁ, মই বিশ্ব চেম্পিয়নশ্বিপত মোৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ প্ৰয়াস কৰিম।’ উল্লেখ্য যে চলিত ছিজনত তিনিটা টুৰ্ণামেণ্টত অংশগ্ৰহণ কৰাৰ সময়ত চোপ্ৰাই তেওঁৰ ব্যক্তিগত শ্ৰেষ্ঠতা উন্নত কৰিছিল। তেওঁ ১৪ জুনত ফিনলেণ্ডত পাভো নুৰমি গেমছৰ সময়ত ৮৯.৩০ মিটাৰ দূৰত্ব অতিক্ৰম কৰিছিল আৰু ষ্টকহোমত ৮৯.৯৪ মিটাৰ দূৰত্বলৈ জেভলিন দলিয়াইছিল। ফিনলেণ্ডত কুৰটেন গেমছৰ সময়ত ট্ৰেকটো ভিজা আৰু পিছল হৈ থকা স্বত্বেও তেওঁ ৮৬.৬৯ মিটাৰ প্ৰচেষ্টাৰে সোণৰ পদক জিকিছিল। চোপ্ৰাৰ মুখ্য প্ৰতিদ্বন্দী হ’ব গ্ৰেনাডাৰ এণ্ডাৰছন পিটাৰ্ছ, যি ২০১৯ চনৰ বিশ্ব চেম্পিয়নশ্বিপৰ স্বৰ্ণ পদক বিজয়ী। পিটাৰ্ছ বিশ্ব এথলেটিকছ চেম্পিয়নশ্বিপত সোণৰ পদকৰ শক্তিশালী দাবীদাৰ হ’ব কিয়নো চলিত ছিজনৰ পাঁচটা শ্ৰেষ্ঠ প্ৰচেষ্টাৰ ভিতৰত চাৰিটা তেওঁৰ নামত নথিভুক্ত কৰা হৈছে। তেওঁৰ ৯৩.০৭ মিটাৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ প্ৰচেষ্টাও চলিত ছিজনত সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ প্ৰচেষ্টা। বিশ্ব চেম্পিয়নশ্বিপ ২০১৭ ৰ স্বৰ্ণ পদক বিজয়ী জাৰ্মানীৰ জোহানেছ ভেটাৰে কান্ধৰ আঘাতৰ বাবে প্ৰতিযোগিতাৰ পৰা প্ৰত্যাহাৰ কৰিছে। সক্ৰিয় খেলুৱৈসকলৰ ভিতৰত, তেওঁ প্ৰায়ে জেভলিন ৯০ মিটাৰতকৈ অধিক দূৰত্বলৈ দলিয়াই দিছে। চোপ্ৰাও সোণৰ পদকৰ দাবীদাৰ হ’ব কিয়নো তেওঁ চলিত ছিজনত পিটাৰ্ছক দুবাৰকৈ পৰাজিত কৰিছে। তেওঁ পাভো নুৰ্মি গেমছ আৰু কুৰ্টানে গেমছৰ সময়ত এনে কৰিছিল। যদি চোপ্ৰাই সোণৰ পদক জিকে, তেন্তে তেওঁ ২০০৮-০৯ চনত নৰৱেৰ এন্দ্ৰিয়াছ থৰকিল্ডছেনৰ পিছত অলিম্পিকস্বৰ্ণৰ পিছত বিশ্ব চেম্পিয়নশ্বিপৰ স্বৰ্ণ পদক জয় কৰা প্ৰথম পুৰুষ জেভলিন থ্ৰ’য়াৰ হ’ব। ইয়াৰ পূৰ্বে চেক গণৰাজ্যৰ বিশ্ব অভিলেখ ধাৰক য়ান য়েলেজনিয়ে ২০-০১ আৰু ১৯৯২-৯৩ চনত এই কৃতিত্ব অৰ্জন কৰিছিল। বিশ্ব চেম্পিয়নশ্বিপৰ পূৰ্বে মানসিকতাৰ বিষয়ে সোধাত চোপ্ৰাই কয়, ‘মই যি মানসিকতাৰে টকিঅ’লৈ গৈছিলো তাৰ সৈতে যাম, মই সম্পূৰ্ণৰূপে আৰামদায়ক হ’ম। মই মোৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ প্ৰদান কৰিম, সেয়াই, মই নিজৰ ওপৰত হেঁচা নিদিওঁ।’

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here