Home অসম উত্তৰ-পূবৰ কেইবাখনো ৰাজ্যত লোকসভাৰ সাংসদৰ সংখ্যা হ্ৰাস পাব

উত্তৰ-পূবৰ কেইবাখনো ৰাজ্যত লোকসভাৰ সাংসদৰ সংখ্যা হ্ৰাস পাব

75
0


বিশেষ প্ৰতিনিধি, ২২ নৱেম্বৰ ঃ মেঘালয় আৰু উত্তৰ-পূবৰ আন কেইখনমান ৰাজ্যত লোকসভাৰ মাত্ৰ দুজন সদস্য আছে৷ লোকসভাৰ সাংসদৰ সেই সংখ্যা এতিয়া এজনলৈ হ্ৰাস পাব পাৰে৷ জনগাঁথনিৰ লগতে ২০২৬ চনত হ’বলগীয়া পৰৱৰ্তী সীমা নিৰ্ধাৰণ প্ৰক্ৰিয়াৰ বাবেই তেনে ৰাজ্যসমূহত সাংসদৰ সংখ্যা মাত্ৰ এজনলৈ হ্ৰাস হ’ব পাৰে৷ এইক্ষেত্ৰত মিজোৰাম আৰু ছিকিমৰ দৰে উত্তৰ-পূবৰ ৰাজ্যসমূহ অৱশ্যে প্ৰভাৱান্বিত নহ’ব ৷ কিয়নো লোকসভাত সেই ৰাজ্যসমূহৰ সাংসদৰ সংখ্যা এতিয়াও মাত্ৰ এজনেই৷ অসমক বাদ দি বাকী ৰাজ্যসমূহৰ ৰাজ্যসভাতো সাংসদৰ সংখ্যা তেনেই কম৷ সীমা নিৰ্ধাৰণৰ মূল নীতি হৈছে এটা সমষ্টিৰ সংখ্যা আৰু প্ৰকৃতি পুনৰ নিৰ্ধাৰণ কৰা সংশ্লিষ্ট অঞ্চলত জনসংখ্যাৰ সংখ্যা আৰু আৰ্হি অনুসৰি সংসদ আৰু বিধানসভাৰ সদস্যৰ সংখ্যা নিৰ্ধাৰণ কৰা৷ মেঘালয়ৰ দৰে কিছুমান ৰাজ্যত জনসংখ্যা সামান্যহে বৃদ্ধি পাইছে৷ আনহাতে উত্তৰ প্ৰদেশৰ দৰে আন কিছুমান ৰাজ্যত জনসংখ্যাৰ ব্যাপক বৃদ্ধি দেখা গৈছে, যাৰ ফলত সেই ৰাজ্যসমূহে লোকসভাত অধিক আসন লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে৷ জনসংখ্যা বৃদ্ধিৰ এই হ্ৰাস বিভিন্ন পৰিয়াল কল্যাণ আৰু জন্ম নিয়ন্ত্ৰণ ব্যৱস্থাৰ বাবে হৈ আহিছে৷ ১৯৮১ চনৰ পৰা ২০১১ চনৰ ভিতৰত মেঘালয়ত জনসংখ্যা বৃদ্ধিৰ হাৰ প্ৰকৃততে হ্ৰাস পাইছে৷ ১৯৮১ আৰু ১৯৯১ চনৰ ভিতৰত মেঘালয়ত জনসংখ্যা বৃদ্ধিৰ হাৰ আছিল ৩২.৮৬ শতাংশ৷ আনহাতে, ১৯৯১ আৰু ২০০১ চনৰ ভিতৰত ই ৩০.৬৫ শতাংশ হৈছে৷ ৰাষ্ট্ৰীয় পাৰিবাৰিক স্বাস্থ্য জৰীপ-প্ত অনুসৰি জনসংখ্যা বৃদ্ধিৰ ক্ষেত্ৰত মেঘালয়, বিহাৰ, উত্তৰ প্ৰদেশ, ঝাৰখণ্ড আৰু মণিপুৰ অৱনমনৰ স্তৰত আছে৷ জনসংখ্যাৰ পৰিসংখ্যা অনুসৰণ কৰিয়েই লোকসভাৰ সদস্য নিৰ্বাচন কৰিব লগা সমষ্টিসমূহৰ সীমা নিৰ্ধাৰণ সংবিধান অনুসৰি ২০২৬ চনত অনুষ্ঠিত হ’ব৷ সংবিধানে উল্লেখ কৰিছে যে অধিক লোকৰ অৰ্থ হ’ব লাগিব অধিক সাংসদ৷ মানুহ কম থাকিলে সাংসদৰ সংখ্যাও কম হ’ব৷ কিন্তু এনে জনসংখ্যা-আধাৰিত সমষ্টিৰ চিহ্নিতকৰণ বা পুনৰ-ব্যৱস্থাই ৰাজ্যসমূহৰ ওপৰত প্ৰভাৱ পেলাব৷ উন্নয়নৰ ক্ষেত্ৰতো বাধা আহি পৰাৰ আশংকাই দেখা দিব বুলি বহুতে মন্তব্য কৰিছে৷ লোকপিয়লৰ তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত সীমা নিৰ্ধাৰণে এক ৰাজনৈতিক বিসংগতিৰ সৃষ্টি কৰিব বুলি ভৱিষ্যদ্বাণী কৰি প্ৰধানমন্ত্ৰী ইন্দিৰা গান্ধীয়ে ১৯৭৬ চনত সংবিধানৰ ৪২সংখ্যক সংশোধনীৰ জৰিয়তে প্ৰক্ৰিয়াটো স্থৱিৰ কৰিছিল৷ প্ৰধানমন্ত্ৰী অটল বিহাৰী বাজপেয়ীয়ে ৮৪সংখ্যক সংশোধনীৰ জৰিয়তে ইয়াক পুনৰ ত্বৰান্বিত কৰে৷ বহুলভাৱে ক’বলৈ গ’লে, ২০২৬ চনৰ সীমা নিৰ্ধাৰণৰ ফলস্বৰূপে লোকসভাত দক্ষিণ, পূব আৰু উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ পৰা কম সাংসদ থাকিব৷ তেনেদৰে মহাৰাষ্ট্ৰ, পঞ্জাব, দিল্লীৰ পৰা সাংসদৰ সংখ্যা বেছি হ’ব৷ ইয়াৰ ফলত উত্তৰ-পূবৰ বহু ৰাজ্যত উন্নয়ন স্থৱিৰ হ’ব বুলি বহু বিশ্লেষকে মন্তব্য কৰিছে৷

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here