Home Main Stories VIDEO | টকিঅ’ অলিম্পিক ২০২০ : মীৰাবাই চানুৱে ভাৰতৰ বাবে জিকিলে ৰূপৰ...

VIDEO | টকিঅ’ অলিম্পিক ২০২০ : মীৰাবাই চানুৱে ভাৰতৰ বাবে জিকিলে ৰূপৰ পদক

205
0

ভাৰতে প্ৰথম দিনাই অলিম্পিকত ইয়াৰ পদকৰ তালিকা মুকলি কৰিলে। মণিপুৰৰ ছোৱালী মীৰাবাই চানুৱে মহিলা ভাৰোত্তোলন (৪৯ কিলোগ্ৰাম শাখা)ত ৰূপৰ পদক অৰ্জন কৰি ইতিহাস সৃষ্টি কৰিছে । কৰ্ণম মল্লেশ্বৰীৰ পিছত চানু ভাৰতৰ পৰা অলিম্পিক পদক অৰ্জন কৰা দ্বিতীয় ভাৰোত্তোলক হয়। ইতিহাসত এইটো প্ৰথম বাৰৰ বাবে য’ত ভাৰতে প্ৰতিযোগিতাখনৰ প্ৰথম দিনটোত পদক জিকিলে।

চানুৱে সফলতাৰে ৮৪ কিলোগ্ৰাম আৰু ৮৭ কিলোগ্ৰাম উত্তোলন কৰিছিল কিন্তু তৃতীয় প্ৰচেষ্টাত ৮৯ কিলোগ্ৰাম উত্তোলন কৰাত ব্যৰ্থ হৈছিল। স্নেচৰ পিছত তাই দ্বিতীয় স্থানত আছিল। এইটো তাইৰ ব্যক্তিগত শ্ৰেষ্ঠ যিটো ২০১৭ বিশ্ব চেম্পিয়নশ্বিপত তাইৰ স্নেচৰ সমান, য’ত তাই সোণৰ পদক জিকিছিল। চীনৰ এইচইউ ঝিহুৱে ৯৪ কিলোগ্ৰাম উত্তোলন কৰি অলিম্পিকৰ অভিলেখ গঢ়িছিল আৰু প্ৰথম স্থানত আছিল।

যিহেতু তেওঁ ক্লিন এণ্ড জাৰ্কত বিশ্ব ৰেকৰ্ড দখল কৰিছে, খেলৰ দ্বিতীয়াৰ্ধত বহুতো প্ৰত্যাশা আছিল। তাই প্ৰথম দুটা প্ৰচেষ্টাত সফলতাৰে ১১০ কিলোগ্ৰাম আৰু ১১৫ কিলোগ্ৰাম উত্তোলন কৰিছিল কিন্তু তৃতীয় প্ৰচেষ্টাত ১১৭ কিলোগ্ৰাম উত্তোলন কৰাত ব্যৰ্থ হৈছিল। সেয়েহে, তাই চূড়ান্ত তালিকাত দ্বিতীয় স্থানৰ সৈতে সন্তুষ্ট হ’ব লগা হৈছিল। মীৰাবাইয়ে ক্লিন এণ্ড জাৰ্কত ১১৫ কিলোগ্ৰামৰ সফল উত্তোলনৰ সৈতে এটা নতুন অলিম্পিক অভিলেখও দখল কৰিছিল।

মীৰাবাই য়ে ২০১৬ ৰিঅ’ অলিম্পিকত আত্মপ্ৰকাশ কৰিছিল কিন্তু দুৰ্বল আউটিংত ভুগিছিল। সেই ভয়ংকৰ অভিজ্ঞতাৰ পিছত, তেওঁ ২০১৭ বিশ্ব চেম্পিয়নশ্বিপ আৰু ২০১৮ কমন ৱেলথ গেমছত সফল প্ৰত্যাৱৰ্তন কৰে। চীনৰ এইচইউ ঝিহুৱে সোণৰ পদক আৰু ইণ্ডোনেছিয়াৰ উইণ্ডি কেণ্টিকা আইছাই ৰূপৰ পদক জিকিছিল।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here