Home ৰাষ্ট্ৰীয়-আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় কাল অমানিশাই আগুৰি ধৰিছে স্বয়ম্ভু ঈশ্বৰ গুৰমিত ৰাম ৰহিমক: পুনৰ সোধা-পোছা পঞ্জাব...

কাল অমানিশাই আগুৰি ধৰিছে স্বয়ম্ভু ঈশ্বৰ গুৰমিত ৰাম ৰহিমক: পুনৰ সোধা-পোছা পঞ্জাব আৰক্ষীৰ এছআইটিৰ

455
0

চণ্ডিগড়, ৮ নৱেম্বৰ: ২০১৫ চনৰ বলিদান গোচৰৰ সন্দৰ্ভত ডেৰা চাচা সৌদাৰ মুৰব্বী গুৰমিত ৰাম ৰহিম সিঙক সোধপোছ কৰিবলৈ সোমবাৰে পুৱা পঞ্জাৱ আৰক্ষীৰ এটা বিশেষ তদন্তকাৰী দলে [এছআইটি] হাৰিয়ানাৰ ৰোহতকৰ সুনাৰিয়া কাৰাগাৰলৈ ৰাওনা হয়৷ গুৰমিত ৰাম ৰহিম সিঙে তেওঁৰ দুজন শিষ্যক ধৰ্ষণ কৰাৰ বাবে ২০১৭ চনত দোষী সাব্যস্ত হোৱাৰ পিছৰে পৰা সুনাৰিয়া কাৰাগাৰত বন্দী হৈ আছে৷ ডেৰা চাচা সৌদাৰ মুৰব্বীজন শিখসকলৰ পবিত্ৰ গ্ৰন্থ গুৰু গ্ৰন্থ চাহিবৰ ‘‘বীৰ’’ [প্ৰতিলিপি] চুৰি ৰ অভিযুক্ত হিচাপে নামাকৰণ কৰা হৈছিল৷ ইন্সপে”ৰ জেনেৰেল এছ পি এছ পাৰমাৰৰ নেতৃত্বত চাৰিজনীয়া এছআইটি ৰাতিপুৱা ৰাজপুৰাৰ পৰা সুনাৰিয়া কাৰাগাৰলৈ ৰাওনা হৈছিল, বিষয়াসকলে কয়৷ দলটোৰ আন সদস্যসকল হৈছে জ্যেষ্ঠ আৰক্ষী অধীক্ষক এম এছ ভুল্লাৰ, উপ আৰক্ষী অধীক্ষক লাখবীৰ সিং আৰু পৰিদৰ্শক দলবীৰ সিং৷ যোৱা মাহত পঞ্জাৱ আৰু হাৰিয়ানা উচ্ছ ন্যায়ালয়ে কৈছিল যে পঞ্জাৱ আৰক্ষীয়ে ২০১৫ চনৰ বলিদান গোচৰৰ সন্দৰ্ভত কাৰাগাৰত ডেৰা চাচা সৌদা সম্প্ৰদায়ৰ মুৰব্বীক প্ৰশ্ন কৰিব পাৰে৷ অৱশ্যে আদালতে কৈছিল যে গুৰমিত ৰাম ৰহিম সিঙক উৎপাদন পৰোয়ানা অনুসৰি ফৰিদকোট আদালতলৈ লৈ যোৱা নহ’ব৷ ফৰিদকোট আদালতে ইয়াৰ পূৰ্বে গুৰমিত ৰাম ৰহিম সিঙৰ বিৰুদ্ধে ২৯ অে”াবৰত গোচৰটোত তেওঁক হাজিৰ কৰোৱাৰ বাবে প্ৰডাকচন ৱাৰেণ্ট জাৰি কৰিছিল৷ পঞ্জাৱৰ পূৰ্বৰ এছএডি-বিজেপি চৰকাৰে তিনিটা গোচৰ হস্তান্তৰ কৰিছিল – বুৰ্জ জৱাহৰ সিং ৱালা গুৰুদ্বাৰাৰ পৰা গুৰু গ্ৰন্থ চাহিবৰ এটা প্ৰতিলিপি চুৰি কৰাৰ সন্দৰ্ভত দাখিল কৰা হৈছিল, বৰগাৰী আৰু বুৰ্জ জৱাহৰ সিং ৱালাত হাতেলিখা বলিদানমূলক পোষ্টাৰ লগোৱা, আৰু বৰগাৰীত পোৱা পবিত্ৰ কিতাপখনৰ ছিঙি যোৱা পৃষ্ঠাবোৰ – কেন্দ্ৰীয় অনুসন্ধান ব্যুৰো [চিবিআই]লৈ৷ৰাম ৰহিম সিঙক তেওঁৰ দুজন শিষ্যক ধৰ্ষণ কৰাৰ বাবে ২০ বছৰৰ বাবে কাৰাদণ্ড দিয়া হৈছিল৷ দুবছৰৰো অধিক আগতে, সাংবাদিক ৰাম চন্দ্ৰ ছত্ৰপতিৰ হত্যাৰ বাবে ডেৰা চাচা সৌদা সম্প্ৰদায়ৰ মুৰব্বীকো আজীৱন কাৰাদণ্ড দিয়া হৈছিল৷ চলিত বৰ্ষৰ ১৮ অেবৰত পঞ্চকুলাৰ এখন বিশেষ চিবিআই আদালতে গুৰমিত ৰাম ৰহিম সিং আৰু আন চাৰিজনক সম্প্ৰদায়ৰ মেনেজাৰ ৰঞ্জিত সিঙৰ ১৯ বছৰ পুৰণি হত্যাকাণ্ডৰ গোচৰত আজীৱন কাৰাদণ্ড প্ৰদান কৰে৷

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here