Home Main Stories ৰাহুল গান্ধীয়ে নতুন কৃষি আইনৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিবাদ কৰি সংসদলৈ চলালে ট্ৰেক্টৰ

ৰাহুল গান্ধীয়ে নতুন কৃষি আইনৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিবাদ কৰি সংসদলৈ চলালে ট্ৰেক্টৰ

275
0

নতুন দিল্লী ২৬ জুলাই : কংগ্ৰেছ নেতা ৰাহুল গান্ধীয়ে সোমবাৰে তিনিখন কৃষি আইনৰ বিৰুদ্ধে তেওঁৰ প্ৰতিবাদ সাৱ্য়স্ত কৰিবলৈ সংসদত উপস্থিত হ’বলৈ ট্ৰেক্টৰ চলাইছিল। কংগ্ৰেছ নেতাজনে কৈছিল যে তেওঁ কৃষকৰ বাৰ্তা সংসদলৈ লৈ আহিছে। “মই কৃষকৰ বাৰ্তা সংসদলৈ লৈ আহিছো। তেওঁলোকে (চৰকাৰে) কৃষকসকলৰ কণ্ঠস্বৰ দমন কৰি আছে আৰু সংসদত আলোচনা হ’বলৈ দিয়া নাই । তেওঁলোকে এই ক’লা আইনবোৰ বাতিল কৰিব লাগিব। সমগ্ৰ দেশে জানে যে এই আইনসমূহে ২-৩ জন ডাঙৰ ব্যৱসায়ীক সহায় কৰে,” সংবাদ সংস্থা এএনআইৰ দ্বাৰা ৫১ বছৰীয়া নেতাগৰাকীক উদ্ধৃত কৰা হৈছিল। “চৰকাৰৰ মতে, কৃষকসকল অতি সুখী আৰু বাহিৰত বহি থকা সকল (প্ৰতিবাদকাৰী কৃষক) সন্ত্ৰাসবাদী। কিন্তু বাস্তৱত কৃষকসকলৰ অধিকাৰ কাঢ়ি লোৱা হৈছে,” তেওঁ লগতে কয়।

গান্ধীয়ে কংগ্ৰেছৰ সাংসদসকলৰ সৈতেও যোগদান কৰিছিল যিসকলে পেগাচাছ স্পাইৱেৰ ব্যৱহাৰ কৰি বিৰোধী নেতাসকলৰ স্নুপিংৰ অভিযোগত প্ৰতিবাদ কৰি আছিল। এছএডি, আপ আৰু বিএছপিৰ সাংসদসকলেও কৃষি আইন বাতিলৰ দাবীত প্লেকাৰ্ড ধৰি আছিল। যেতিয়া ৰাতিপুৱা সদনৰ মিলন হৈছিল অধ্যক্ষ ওম বিৰলাই সাংসদসকলৰ সৈতে কাৰ্গিল বিজয় দিৱসত কাৰ্গিল শ্বহীদসকলক শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জ্ঞাপন কৰিছিল আৰু তেওঁ অলিম্পিকৰ ৰূপৰ পদক বিজয়ী মীৰা ভাই চানুকো অভিনন্দন জনাইছিল। কংগ্ৰেছৰ সাংসদ মনীষ তিৱাৰীয়ে ট্ৰেজাৰী বেঞ্চক সুধিছিল যে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডী ক’ত আছিল যেতিয়া সদনে কাৰ্গিল শ্বহীদসকলক শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জনাই আছিল। অধ্যক্ষ বিৰলাই তেতিয়া প্ৰশ্নকাল লৈছিল আৰু মন্ত্ৰীসকলে ১১.২৫ লৈকে প্ৰশ্নবোৰৰ উত্তৰ দিছিল। কাৰ্যক্ৰম দুপৰীয়া ২ বজালৈ স্থগিত ৰখাৰ আগতে, অধ্যক্ষই সাংসদসকলক তেওঁলোকৰ আসনলৈ ঘূৰি যাবলৈ কৈছিল। “যদি আপুনি চৰকাৰৰ পৰা উত্তৰ বিচাৰে, আপোনাৰ আসনলৈ ঘূৰি যাওক। আপুনি শ্ল’গান দি আছে আৰু উত্তৰ বিচাৰিছে,” তেওঁ কয়। ইফালে, বিৰোধী দলসমূহে স্নুপ গেট আৰু ফাৰ্ম আইনকে ধৰি বিভিন্ন বিষয়ত প্ৰতিবাদ অব্যাহত ৰখাৰ পিছত ৰাজ্যসভাৰ কাৰ্যক্ৰম প্ৰায় এঘণ্টাৰ বাবে স্থগিত ৰখা হৈছিল। কংগ্ৰেছ, তৃণমূল কংগ্ৰেছ (টিএমচি) আৰু অন্যান্য বিৰোধী দলৰ সাংসদসকলে চৰকাৰৰ বিৰুদ্ধে শ্ল’গান দি সদনৰ কুঁৱালৈ দৌৰি আহিছিল। অধ্যক্ষ এম ভেংকায়া নাইডুৱে কৈছিল যে সদস্যসকলক ৰাজহুৱা গুৰুত্বপূৰ্ণ বিষয়বোৰ উত্থাপন কৰাত বাধা দিয়া হৈছে। কাৰ্যক্ৰম দুপৰীয়া ১২ বজালৈ স্থগিত ৰখাৰ পূৰ্বে তেওঁ কয়, “আমি দিনক দিনে অসহায় হৈ পৰিছো।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here