Home Main Stories ছেবাৰ হাইস্কুল শিক্ষান্ত পৰীক্ষা (এইচএছএলচি) ৰ ফলাফল আজি !

ছেবাৰ হাইস্কুল শিক্ষান্ত পৰীক্ষা (এইচএছএলচি) ৰ ফলাফল আজি !

169
0

গুৱাহাটী ২৯ জুলাই : হাইস্কুল শিক্ষান্ত পৰীক্ষা (এইচএছএলচি) দশম শ্ৰেণী বা মেট্ৰিক পৰিচালনা কৰা মাধ্যমিক শিক্ষা পৰিষদে (এছ.ই.বি.এ.) অসমত আজি অৰ্থাৎ ৩০ জুলাইত ফলাফল ঘোষণা কৰিব। পৰিষদে ৩০ জুলাইত পুৱা ১১ বজাত বাতিল কৰা দশম শ্ৰেণীৰ হাইস্কুল শিক্ষান্ত পৰীক্ষাৰ ফলাফল ঘোষণা কৰিব। দশম শ্ৰেণীৰ হাইস্কুল শিক্ষান্ত পৰীক্ষা ফলাফলত উপনীত হ’বলৈ, অতীতৰ পৰীক্ষা আৰু অন্যান্য শিক্ষাদান-শিক্ষণ কাৰ্যকলাপত শিক্ষাৰ্থীসকলৰ প্ৰদৰ্শন বিবেচনা কৰা হ’ব।

এই বছৰ প্ৰায় ৪,৩৮,৮২৮ জন এইচএছএলচি দশম শ্ৰেণীৰ শিক্ষাৰ্থীক উচ্চ শিক্ষালৈ পদোন্নতি দিয়া হ’ব। শিক্ষা পৰিষদৰ মতে, ছেবাৰ অধীনত মুঠ বিদ্যালয়ৰ সংখ্যা হৈছে ৭,৩০১। ফলাফল ঘোষণা হোৱাৰ লগে লগে, শিক্ষাৰ্থীসকলে ডিজিটেল ফৰ্মেটত তেওঁলোকৰ মাৰ্কশ্বীট ডাউনলোড কৰিবলৈ সক্ষম হ’ব। ছেবা দশম শ্ৰেণীৰ এইচএছএলচি ফলাফল — অফিচিয়েল ৱেবছাইট

Sebaonline.org

Sebaresults.in

Resultsassam.nic.in


অফিচিয়েল ৱেবছাইটবোৰৰ সৈতে, শিক্ষাৰ্থীসকলে ব্যক্তিগত ৱেবছাইটত তেওঁলোকৰ দশম শ্ৰেণীৰ এইচএছএলচি ফলাফল পৰীক্ষা কৰিবলৈ সক্ষম হ’ব। অৱশ্যে, ব্যক্তিগত ৱেবছাইটৰ পৰা তেওঁলোকৰ ফলাফল পৰীক্ষা কৰা শিক্ষাৰ্থীসকলে প্ৰমাণীকৰণৰ বাবে অফিচিয়েল ৱেবছাইটৰ পৰা তেওঁলোকৰ ফলাফল ক্ৰছচেক কৰিব লাগিব।

ছেবাই কৈছিল দশম শ্ৰেণীৰ ফলাফল ৪০:৪০:২০ ফৰ্মুলাৰ আধাৰত গণনা কৰা হ’ব য’ত ৯ম শ্ৰেণীৰ বাৰ্ষিক পৰীক্ষাৰ পৰা ৪০ শতাংশ নম্বৰ, দশম শ্ৰেণীৰ পৰীক্ষাৰ পৰা ৪০ শতাংশ নম্বৰ আৰু বাকী ২০ শতাংশ নম্বৰ বিদ্যালয়ে শিক্ষাৰ্থীসকলক প্ৰদান কৰিব। ২০ শতাংশ নম্বৰ প্ৰদান কৰাৰ বাবে উপস্থিতি, আভ্যন্তৰীণ মূল্যায়ন আদি কাৰক বিবেচনা কৰা হ’ব।

বিদ্যালয়সমূহে ২০ শতাংশ নম্বৰ প্ৰদান কৰাৰ সময়ত তেওঁলোকৰ বিগত তিনি বছৰৰ ফলাফলৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখিব লাগিব। অৱশ্যে তাৰতম্য ১০ শতাংশৰ ভিতৰত হ’ব লাগে।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here