Home ৰাষ্ট্ৰীয়-আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় আজি জেনেভাত মিলিত হ’ব ৰাছিয়া-আমেৰিকাৰ বৈদেশিক মন্ত্ৰী

আজি জেনেভাত মিলিত হ’ব ৰাছিয়া-আমেৰিকাৰ বৈদেশিক মন্ত্ৰী

120
0


ৱাশ্বিংটনযজেনেভা, ২০ জানুৱাৰী: ইউক্ৰেইনৰ ওপৰত ৰাছিয়াৰ আক্ৰমণ প্ৰতিহত কৰাৰ অন্তিম কূটনৈতিক প্ৰয়াস আৰম্ভ হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে৷ আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ বিদেশ সচিব এণ্টনি ব্লিঙ্কেন প্ৰথমে ইউক্ৰেইনৰ ৰাজধানী কিউলৈ গৈ আছে৷ ইয়াৰ পৰা, তেওঁ জেনেভালৈ যাব৷ তেওঁক ৰাছিয়াৰ বৈদেশিক মন্ত্ৰী চাৰ্গেই লাভৰভে ইয়াত অপেক্ষা কৰিব৷ দুয়োজন নেতাই ইউক্ৰেইন বিষয়ত আলোচনা কৰিব৷ ইয়াৰ আগতে, ব্ৰিটেইনে ইউক্ৰেইনক টেংক বিৰোধী অস্ত্ৰ প্ৰদান কৰিছে৷ কানাডাই ইয়াৰ এটা পেৰাট্ৰুপাৰ ৰেজিমেণ্ট কিভলৈ পঠিয়াইছে৷ পশ্চিমীয়া দেশসমূহে ৰাছিয়াক যিকোনো মূল্যত ইউক্ৰেইন আক্ৰমণ কৰাত বাধা দিব বিচাৰে৷ আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ বিদেশ সচিব এণ্টনি ব্লিঙ্কেনে ৰাছিয়াক ইউক্ৰেইন আক্ৰমণ কৰাত বাধা দিবলৈ এক প্ৰকাৰৰ অন্তিম কূটনৈতিক অভিযান আৰম্ভ কৰিছে৷ ব্লিঙ্কেন ইউক্ৰেইনৰ ৰাজধানী কিউ ত উপস্থিত হৈছে৷ তেওঁ ইয়াত ৰাষ্ট্ৰপতি ভলোডিমিৰ জেলেনস্কিৰ সৈতে সাক্ষাৎ হয়৷ ব্লিঙ্কেন বৃহস্পতিবাৰে বাৰ্লিনত উপস্থিত হয়৷ ইয়াত, তেওঁ জাৰ্মান নেতাসকলৰ সৈতে আলোচনা কৰে৷ ব্লিঙ্কেনে তাৰ পিছত শুকুৰবাৰে জেনেভাত ৰাছিয়াৰ বৈদেশিক মন্ত্ৰী লাভৰভক লগ কৰিব৷ নিউয়ৰ্ক টাইমছৰ মতে, ব্লিঙ্কেনৰ ৰাছিয়ালৈ পোনপটীয়া বাৰ্তা হ’ব ইউক্ৰেইনক কোনো ধৰণে আক্ৰমণ নকৰা আৰু তৎক্ষণাৎ উত্তেজনা হ্ৰাস কৰা৷ আনহাতে, এজন জ্যেষ্ঠ ৰাছিয়াৰ কূটনীতিবিদে ইতিমধ্যে ব্লিঙ্কেন-লাভৰভৰ প্ৰস্তাৱিত আলোচনাক লৈ নিৰাশা ব্যক্ত কৰিছে৷ তেওঁ কয়, ‘‘এতিয়া কোনো চুক্তিৰ সুযোগ নাই৷ কিন্তু, যদি আমেৰিকাই মীমাংসা কৰিব বিচাৰে, আমি আন এটা সুযোগ দিব পাৰোঁ৷ ইফালে, পুটিন চৰকাৰে ইয়াৰ শ শ সৈনিকবেলাৰুছলৈ প্ৰেৰণ কৰিছে৷ এইটো আশংকা কৰা হৈছে যে ৰাছিয়াই ইয়াৰ সীমান্তৰ পৰিৱৰ্তে বেলাৰুছৰ মাজেৰে আক্ৰমণ কৰিব পাৰে৷ ইউক্ৰেইনেও ইয়াৰ সৈতে মোকাবিলা কৰিবলৈ সাজু হৈছে৷ এজন আমেৰিকান বিষয়াই কয় যে বেলাৰুছত ৰাছিয়াৰ সৈন্য ৰ আগমনৰ সময় অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ৷ তেওঁ উত্তৰ সীমান্তৰ পৰা আক্ৰমণৰ ষড়যন্ত্ৰ কৰি আছে৷ অৱশ্যে, ৰাছিয়াই কৈছে যে একেটা বাহিনীসামৰিক অনুশীলনৰ বাবে বেলাৰুছত উপস্থিত হৈছে৷ এই সৈনিকসকলৰ সংখ্যা আনুমানিক ১৩,০০০৷ আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ আৰু নাটোৱে ৰাছিয়াৰ কাৰ্যকলাপৰ ওপৰত তীক্ষ্ণ নজৰ ৰাখিছে৷ প্ৰতি-প্ৰস্তুতিও আৰম্ভ হৈছে৷ বৰ্তমান, আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ মিত্ৰশক্তিয়ে ইউক্ৰেইনক সহায় কৰি আছে৷ ব্ৰিটেইনে ইউক্ৰেইনক সহায় কৰিবলৈ এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ সিদ্ধান্ত লয় আৰু ইয়াক কাৰ্যকৰী কৰা আৰম্ভ কৰে৷ ব্ৰিটেইনে ৰাছিয়ান টেংকৰ সৈতে প্ৰতিযোগিতা কৰিবলৈ ইউক্ৰেইনলৈ ইয়াৰ টেংক বিৰোধী অস্ত্ৰ প্ৰেৰণ কৰা আৰম্ভ কৰিছে৷ আনহাতে, কানাডাই ইয়াৰ সৈন্যৰ এটা বিশেষ ৰেজিমেণ্ট দ্য কীলৈ প্ৰেৰণ কৰিছে৷

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here