Home ক্ৰীড়া শচীন তেণ্ডুলকাৰক অতিক্ৰম বিৰাট কোহলীৰ

শচীন তেণ্ডুলকাৰক অতিক্ৰম বিৰাট কোহলীৰ

128
0

পাৰ্ল, ২০ জানুৱাৰী: তাৰকা বেটছমেন বিৰাট কোহলীয়ে বুধবাৰে কিংবদন্তি ক্ৰিকেটাৰ শচীন তেণ্ডুলকাৰক (৫০৬৫ ৰান) অতিক্ৰম কৰি বিদেশৰ এদিনীয়া আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় খেলুৱৈসকলৰ ভিতৰত সৰ্বাধিক ৰান সংগ্ৰহকাৰী হিচাপে পৰিগণিত হয়।কোহলীয়ে ইয়াত দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ বিৰুদ্ধে প্ৰথমখন এদিনীয়াত এই কৃতিত্ব অৰ্জন কৰিছে। কোহলীয়ে তিনিটা চাৰিৰ সহায়ত ৬৩ টা বলত ৫১ ৰান কৰে। কোহলীয়ে এতিয়া এদিনীয়াত বিদেশৰ মাটিত ৫১০৮ ৰান অর্জন কৰিছে।  শ্ৰীলংকাৰ কুমাৰ চাংগাকাৰা (৫,৫১৮) বিদেশৰ মাটিত সৰ্বাধিক এদিনীয়া স্ক’ৰিং খেলুৱৈৰ তালিকাৰ শীৰ্ষত আছে। যেতিয়া কোহলীয়ে ২৭ ৰানত উপনীত হৈছিল, তেওঁ দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ বিৰুদ্ধে সৰ্বাধিক ৰানত প্ৰাক্তন অধিনায়ক সৌৰভ গাংগুলী আৰু ৰাহুল দ্ৰাবিড়ক অতিক্ৰম কৰিছিল। এদিনীয়াত দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ বিৰুদ্ধে ২,০০১ ৰান সংগ্ৰহ কৰা কেৱল তেণ্ডুলকাৰৰ পিছত এতিয়া কোহলী আছে। সকলো দেশৰ খেলুৱৈৰ মাজত দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ বিৰুদ্ধে সৰ্বাধিক ৰান যোগ কৰাৰ ক্ষেত্ৰত তেণ্ডুলকাৰ তালিকাৰ শীৰ্ষত আছে। খেলখনৰ আগতে কোহলীৰ ১২৮৭ ৰান আছিল।দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ বিৰুদ্ধে সৰ্বাধিক ৰান সংগ্ৰহকাৰীৰ তালিকাত কোহলী ষষ্ঠ স্থানত আছে। তেণ্ডুলকাৰৰ উপৰিও তেওঁ ৰিকি পন্টিং (১৮৭৯), কুমাৰ চাংগাকাৰা (১৭৮৯), ষ্টিভ ৱা (১৫৮১) আৰু শিৱনাৰায়ণ চন্দ্ৰপল (১৫৫৯)ৰ পিছত আছে। যোৱা সপ্তাহত, কোহলীয়ে ভাৰতীয় টেষ্ট দলৰ অধিনায়কত্ব ত্যাগ কৰি ক্ৰিকেট জগতক আচৰিত কৰিছিল।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here