Home Main Stories ‘সন্ধিয়া ৫ বজাৰ ভিতৰত তেওঁক মুক্ত কৰক’ : ফেচবুক পোষ্টৰ বাবে আটক...

‘সন্ধিয়া ৫ বজাৰ ভিতৰত তেওঁক মুক্ত কৰক’ : ফেচবুক পোষ্টৰ বাবে আটক কৰা এক্টিভিষ্টক লৈ উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ নিৰ্দেশ

285
0

নতুন দিল্লী: উচ্চতম ন্যায়ালয়ে আজি কিছুমান ফেচবুক পোষ্টৰ বাবে মে মাহত দেশদ্ৰোহৰ অভিযোগত গ্ৰেপ্তাৰ হোৱা মণিপুৰৰ এজন ৰাজনৈতিক এক্টিভিষ্ট লিচোমবাম এৰেন্দ্ৰোক মুকলি কৰাৰ নিৰ্দেশ দিয়ে। ৩৭ বছৰীয়া যুৱকজনক কঠোৰ ৰাষ্ট্ৰীয় সুৰক্ষা আইনৰ অধীনত “গোবৰ আৰু গৰুৰ প্ৰস্ৰাৱে কাম নকৰে” বুলি কোৱাৰ বাবে আটক কৰা হৈছিল। যদিও ছলিচিটৰ জেনেৰেল তুষাৰ মেহতাই সময় বিচাৰিছিল আৰু গোচৰটো কাইলৈৰ বাবে স্থগিত ৰখাটো বিচাৰিছিল, বিচাৰকসকলে তেওঁক তাৎক্ষণিকভাৱে মুকলি কৰাৰ নিৰ্দেশ দিয়ে।

“আমাৰ অভিমত যে আবেদনকাৰীক আটক কৰি ৰখাটো অনুচ্ছেদ ২১ ৰ অধীনত জীৱনৰ অধিকাৰ আৰু ব্যক্তিগত স্বাধীনতা উলংঘনৰ সমান হ’ব। আমি তেওঁক আজি সন্ধিয়া ৫ বজাৰ ভিতৰত ₹ ১,০০০ ব্যক্তিগত বন্ডৰ সৈতে মুকলি কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিছো,” ন্যায়াধীশ ডি ৱাই চন্দ্ৰচূড় আৰু এম আৰ শ্বাহৰ দুই ন্যায়াধীশৰ বিচাৰপীঠে কয়। আদেশটো শ্ৰীযুত এৰেন্দ্ৰোৰ দেউতাকৰ আবেদনৰ ওপৰত আহিছিল।

ইয়াৰ আগতে ৰাজ্যিক বিজেপিৰ সভাপতি চাইখোম তিকেন্দ্ৰ সিঙৰ মৃত্যু সন্দৰ্ভত মন্তব্য পোষ্ট কৰাৰ বাবে সাংবাদিক কিশোৰচন্দ্ৰ ৱাংখেমৰ সৈতে কৰ্মীজনক গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছিল। মণিপুৰ বিজেপিৰ উপ-সভাপতি উষাম দেবান আৰু সাধাৰণ সম্পাদক পি প্ৰেমানন্দ মিতেই তেওঁলোকৰ বিৰুদ্ধে অভিযোগ দাখিল কৰি কৈছিল যে তেওঁলোকৰ পদসমূহ আক্ৰমণাত্মক। ইয়াৰ পূৰ্বে, ২০২০ চনৰ জুন মাহত ৰাজ্যসভাৰ সাংসদ সনাজাওবা লেইচেম্বা আৰু কেন্দ্ৰীয় গৃহ মন্ত্ৰী অমিত শ্বাহৰ ফটোৰ সৈতে কৰা আন এটা ফেচবুক পোষ্টৰ বাবে ৰাজ্যিক আৰক্ষীয়ে শ্ৰীযুত এৰেন্দ্ৰোক ৰাজদ্ৰোহৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰিছিল। ‘মিনাই মাচা’ শিৰোনাম দিয়া ফটোখনত মণিপুৰৰ নাম ৰজাক জ্যেষ্ঠ বিজেপি নেতাজনৰ সন্মুখত হাত জোৰ কৰি নমস্কাৰ কৰা দেখা গৈছিল। মণিপুৰৰ মাতৃভাষা মেইটেইৰ পৰা প্ৰায় অনুবাদ কৰা ‘মিনাই মাচা’ৰ অৰ্থ হৈছে “এজন সেৱকৰ পুত্ৰ”। শ্ৰীযুত এৰেন্দ্ৰো পিছত এই গোচৰটো পৰা জামিন লাভ কৰিছিল।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here