Home Main Stories স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ৰ স্নাতক, স্নাতকোত্তৰ চিকিৎসা আৰু দাঁতৰ পাঠ্যক্ৰমৰ বাবে সৰ্বভাৰতীয় কোটাত ওবিচিৰ...

স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ৰ স্নাতক, স্নাতকোত্তৰ চিকিৎসা আৰু দাঁতৰ পাঠ্যক্ৰমৰ বাবে সৰ্বভাৰতীয় কোটাত ওবিচিৰ বাবে ২৭%, অৰ্থনৈতিকভাৱে দুৰ্বল শ্ৰেণীৰ বাবে ১০% ঘোষণা

269
0

নতুন দিল্লী ২৯ জুলাই : কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে ২০২১-২২ বৰ্ষৰ পৰা স্নাতক (ইউজি) আৰু স্নাতকোত্তৰ (পিজি) চিকিৎসা / দন্ত পাঠ্যক্ৰম (এমবিবিএছ/ এমডি/ এমএছ/ বিডিএছ / এমডিএছ) আঁচনিত অৰ্থনৈতিকভাৱে দুৰ্বল শ্ৰেণীৰ (ইডব্লিউএছ) বাবে ২৭% সংৰক্ষণ আৰু অৰ্থনৈতিকভাৱে দুৰ্বল শ্ৰেণীৰ বাবে ১০% কোটা ঘোষণা কৰিছে।

এই সিদ্ধান্তই প্ৰতি বছৰে এমবিবিএছত প্ৰায় ১,৫০০ আৰু স্নাতকোত্তৰ ২,৫০০ অ’বিচি শিক্ষাৰ্থী আৰু এমবিবিএছত প্ৰায় ৫৫০ আৰু স্নাতকোত্তৰ প্ৰায় ১,০০০ অৰ্থনৈতিকভাৱে দুৰ্বল শ্ৰেণীৰ শিক্ষাৰ্থী উপকৃত হ’ব।

এ.আই.কিউ. ১৯৮৬ চনত উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ নিৰ্দেশনাত প্ৰৱৰ্তন কৰা হৈছিল যাতে যিকোনো ৰাজ্যৰ শিক্ষাৰ্থীসকলক আন এখন ৰাজ্যত অৱস্থিত এখন চিকিৎসা মহাবিদ্যালয়ত অধ্যয়ন কৰাৰ আকাংক্ষা ৰখাৰ বাবে বাসস্থান-মুক্ত যোগ্যতা-আধাৰিত সুযোগ প্ৰদান কৰা হয়। ইয়াত ইউজি আসনৰ ১৫% আৰু চৰকাৰী চিকিৎসা মহাবিদ্যালয়ত ৫০% পিজি আসন আছে।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here