Home বিজ্ঞান ও প্রযুক্তি বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ বিমান এয়াৰবাছ এ-৩৮০

বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ বিমান এয়াৰবাছ এ-৩৮০

82
0

নতুন দিল্লী, ২৭ এপ্ৰিল: বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ যাত্ৰীবাহী জাহাজ এয়াৰবাছ এ-৩৮০ য়ে ২০০৫ চনৰ আজিৰ দিনটোতে প্ৰথম উৰণ কৰিছিল৷ তেতিয়াৰ পৰা জাহাজখনে ১৯০ নিযুতৰো অধিক লোকক তেওঁলোকৰ গন্তব্যস্থানলৈ লৈ গৈছে৷ বিমানখনে একে সময়তে ৪৬৯ জন যাত্ৰী কঢ়িয়াই নিব পাৰে৷ এয়াৰবাছৰ মতে যদি সকলো আসন অৰ্থনীতি শ্ৰেণীৰ হয় তেন্তে ৮৫৩ জন লোকে একেলগে ভ্ৰমণ কৰিব পাৰে৷ এ-৩৮০ বিমানখনে টুলুছ [ফ্ৰান্স]ৰ ব্লাগনাক বিমানবন্দৰৰ পৰা স্থানীয় সময় অনুসৰি ১০:২৯ বজাত প্ৰথম খন বিমান উৰা মাৰিছিল৷ পাইলট ক্লড লেলি আৰু জেক ৰোজে বিমানখন উৰোৱাইছিল৷ দলটোত আন চাৰিজন সদস্য আছিল৷ ৩ ঘণ্টা ৫৪ মিনিটৰ উৰণৰ পিছত, বিমানখন একেখন বিমানবন্দৰত সফলতাৰে অৱতৰণ কৰে৷ এই সফল উৰণৰ পিছত, বিমানখন এয়াৰলাইনবোৰে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে৷ ২০০৭ চনৰ ২৫ অক্টোবৰত ছিংগাপুৰ এয়াৰলাইনছে প্ৰথমবাৰৰ বাবে যাত্ৰীবাহী বিমান হিচাপে এ-৩৮০ ব্যৱহাৰ কৰে৷ এ-৩৮০ বিমানখনে ছিংগাপুৰৰ পৰা চিডনীলৈ উৰা মাৰিছিল, যাক বিমান নম্বৰ এছকিউ ৩৮০ দিয়া হৈছিল৷ এ-৩৮০ ইয়াৰ আকাৰ আৰু ইয়াৰ ফলত ভাৰতীয় বিমান সেৱাৰ ক্ষতিৰ বাবে ভাৰতত কাম কৰিবলৈ অনুমতি দিয়া হোৱা নাছিল, কিন্তু ২০১৪ চনত, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে এ-৩৮০ ক দেশৰ চাৰিটা মুখ্য বিমানবন্দৰত অৱতৰণ আৰু উৰণৰ অনুমতি দিছিল৷ এই বিমানবন্দৰবোৰ আছিল দিল্লী, মুম্বাই, বেংগালুৰু আৰু হায়দৰাবাদ৷ ইয়াৰ পিছত ২০১৪ চনৰ ৩০ মে’ত দিল্লীৰ ইন্দিৰা গান্ধী বিমানবন্দৰৰ টাৰ্মিনেল ৩ ত এ-৩৮০ অৱতৰণ কৰা হয়৷

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here