Home ৰাষ্ট্ৰীয়-আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিশ্ববিদ্যালয়ৰ জৰিয়তে চীনে গুৰুত্বপূৰ্ণ তথ্য সংগ্ৰহ কৰিছে: আমেৰিকা

বিশ্ববিদ্যালয়ৰ জৰিয়তে চীনে গুৰুত্বপূৰ্ণ তথ্য সংগ্ৰহ কৰিছে: আমেৰিকা

301
0

ৱাশ্বিংটন, ২৪ অক্টোবৰ: আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ বিষয়াসকলে কোম্পানী আৰু বিশ্ববিদ্যালয়সমূহক কৃত্ৰিম বুদ্ধিমত্তা, জৈৱ প্ৰযুক্তি আৰু কোৱাণ্টাম কম্পিউটিংৰ দৰে মুখ্য উদীয়মান প্ৰযুক্তিত চীনা প্ৰতিষ্ঠানসমূহৰ সৈতে কাম কৰাৰ বিপদাশংকাৰ বিষয়ে সতৰ্ক কৰি দিছিল৷ দ্য ৱাশ্বিংটন পোষ্টৰ এজন ৰাষ্ট্ৰীয় নিৰাপত্তা প্ৰতিবেদক এলেন নাকাছিমাই কৈছিল যে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ কাউণ্টাৰইণ্টেলিজেঞ্চ বিষয়াসকলে চীনা প্ৰতিষ্ঠানসমূহৰ সৈতে কাম কৰাৰ বিপদাশংকাৰ বিষয়ে কোম্পানীবোৰক সতৰ্ক কৰিবলৈ এক সন্মিলিত প্ৰচেষ্টা আৰম্ভ কৰিছে৷ বিষয়াসকলে জোৰ দি কৈছিল যে তেওঁলোকে সেই উদ্যোগ আৰু গৱেষকসকলক ‘‘ডিকাপল’’ বা এই প্ৰতিষ্ঠানবোৰৰ সৈতে সকলো সম্পৰ্ক কৰ্তন কৰাৰ ওকালতি কৰা নাই, কিন্তু তেওঁলোকে কয় যে তেওঁলোকে মানুহে বুজি পোৱাটো বিচাৰে যে চীন চৰকাৰৰ এই ক্ষেত্ৰত আধিপত্য বিস্তাৰ কৰাৰ এক ব্যাপক ৰাষ্ট্ৰীয় পৰিকল্পনা আছে৷বেইজিংৰ ৰণনীতিত কেৱল হেকিং আৰু অন্যান্য অবৈধ কাৰ্য্যৰ জৰিয়তে নহয়, ব্যৱসায় আৰু গৱেষকসকলে বিপদাশংকা অনুভৱ নকৰিব পৰা অধিগ্ৰহণ, বিনিয়োগ আৰু অংশীদাৰিত্বৰ দৰে আইনী উপায়ৰ জৰিয়তে তথ্য আৰু জ্ঞান আহৰণ কৰাও অন্তৰ্ভুক্ত আছে, নেচনেল কাউণ্টাৰইণ্টেলিজেঞ্চ এণ্ড চিকিউৰিটি চেণ্টাৰৰ শীৰ্ষ বিষয়াসকলে কয়৷ আমি ভাবো যে এই প্ৰযুক্তিবোৰৰ বহুতো বিপদ আছে,‘‘ ৰাষ্ট্ৰীয় চোৰাংচোৱা সঞ্চালকৰ কাৰ্যালয়ৰ এক শাখা নেচনেল কাউণ্টাৰইণ্টেলিজেঞ্চ এণ্ড চিকিউৰিটি চেণ্টাৰ [এনচিএছচি]ৰ কাৰ্যকৰী সঞ্চালক মাইক অৰলেণ্ডোৱে কয়৷ যদি আমি এই ক্ষেত্ৰবোৰত আধিপত্য হেৰুৱাওঁ… আমাক এক আন্তৰ্জাতিক মহাশক্তি হিচাপে গ্ৰহণ কৰিব পাৰি৷’’ তেওঁ কৈছিল যে চীন চৰকাৰে আমেৰিকান প্ৰযুক্তিৰ ‘‘শত কোটি ডলাৰৰ মূল্য‘‘ লক্ষ্য কৰি লৈছে৷

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here