Home Main Stories টাইফুন ইন-ফাৰ চীনৰ পূব উপকূলত ধ্বংসলীলা

টাইফুন ইন-ফাৰ চীনৰ পূব উপকূলত ধ্বংসলীলা

183
0

ছাংহাই : টাইফুন ইন-ফাই দেওবাৰে ছাংহাইৰ দক্ষিণে চীনৰ পূব উপকূলত আঘাত কৰে আৰু ইয়াৰ আগতে বিমান সেৱা আৰু ৰেল বাতিল কৰা হয় আৰু ৰাইজক ঘৰৰ ভিতৰত থাকিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়া হয়। চৰকাৰী টিভিয়ে ৰাষ্ট্ৰীয় বতৰ সংস্থাৰ উদ্ধৃতি দি কয় যে টাইফুনে ঝেজিয়াং প্ৰদেশৰ ঝৌশানত ভূমিস্খলন কৰিছিল। ই ২৫০-৩৫০ মিলিমিটাৰ (১০-১৪ ইঞ্চি) বৰষুণৰ আগজাননী দিয়ে। “মানুহে স্বেচ্ছাই বাহিৰলৈ যোৱা উচিত নহয়,” ব্যুৰোটোৱে কয়। টাইফুনে প্ৰতি ঘণ্টাত ১৫৫ কিলোমিটাৰ (৯৫ মাইল) বতাহৰ পেকিং কৰিছিল আৰু টাইৱানত বৰষুণ পেলাই দিয়াৰ সময়ত ১৯১ কিলোমিটাৰ (১২০ মাইল প্ৰতি ঘণ্টা) পৰ্যন্ত বতাহৰ পেকিং কৰিছিল। এইটোৱে গছৰ ডালবোৰ খন্দাই ছিল কিন্তু কোনো মৃত্যু বা আঘাতৰ খবৰ পোৱা হোৱা নাছিল।চৰকাৰী টিভিয়ে জনোৱা অনুসৰি ছাংহাই পুডং আৰু ছাংহাই হংকিয়াও বিমানবন্দৰত শ শ বিমান বাতিল কৰা হৈছিল আৰু সোমবাৰে অধিক বিমান বাতিল হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। ছাংহাইয়ে উদ্যান আৰু ৰিভাৰফ্ৰণ্ট বাণ্ড জিলা বন্ধ কৰি দিছিল, যি হৈছে এক জনপ্ৰিয় পৰ্যটন ক্ষেত্ৰ। ছাংহাইৰ দক্ষিণ-পশ্চিমে থকা হাংঝৌৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিমানবন্দৰেও বিমান চলাচল বাতিল কৰে। চৰকাৰী টিভিৰ মতে, ছাংহাইৰ দক্ষিণে থকা বন্দৰ চহৰ নিংবোলৈ ৰেল সেৱা স্থগিত ৰখা হৈছিল। ঝেজিয়াং প্ৰদেশৰ বিদ্যালয়, বজাৰ আৰু ব্যৱসায়ৰ দৰে নিংবোৰ ওচৰৰ দ্বীপসমূহক সংযোগ কৰা ঝৌশান দলংখন বন্ধ আছিল।

শনিবাৰে, বিশ্বৰ অন্যতম ব্যস্ত জাহাজ পৰিবহন কেন্দ্ৰ ছাংহাইৰ য়াংশান বন্দৰৰ পৰা ডাঙৰ কণ্টেইনাৰ জাহাজবোৰ স্থানান্তৰ কৰা হয়। ষ্টেট টিভিয়ে কৈছিল যে উত্তৰে ছাংহাইৰ ওচৰত থকা নাণ্টঙত এখন জাহাজৰ তলাই য়াংজি নদীত জাহাজ এৰি দিয়া বন্ধ কৰিছিল। ইফালে, মধ্য চীনত মঙলবাৰে মুখ্য চহৰ ঝেংঝৌত অভিলেখ বৰষুণহোৱাৰ ফলত মৃত্যুৰ সংখ্যা ৫৮ লৈ বৃদ্ধি পাইছে বুলি চৰকাৰী টিভিয়ে প্ৰকাশ কৰিছে। বৰষুণৰ ফলত ঝেংঝৌ চাবৱে সুৰংগ প্লাবিত হয় য’ত কমেও ১২ জন লোকৰ মৃত্যু হয়, চিকিৎসালয় আৰু অন্যান্য অট্টালিকালৈ শক্তি প্ৰত্যাহাৰ কৰে আৰু ৰাস্তাবোৰ বোকাৰে ভৰ্তি কৰি ৰাস্তাবোৰ এৰি দিয়ে। ছাংহাই সংবাদ মাধ্যম দ্য পেপাৰৰ মতে উদ্ধাৰকাৰীসকলে এতিয়াও পানীৰ তলত থকা অঞ্চলসমূহৰ বাসিন্দাসকলক স্থানান্তৰ কৰিবলৈ বুলডোজাৰ আৰু ৰবৰৰ নাও ব্যৱহাৰ কৰিছিল।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here