Home বিজ্ঞান ও প্রযুক্তি উত্তৰ কোৰিয়াৰ বেলিষ্টিক মিছাইল পৰীক্ষাক লৈ আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ আহ্বান

উত্তৰ কোৰিয়াৰ বেলিষ্টিক মিছাইল পৰীক্ষাক লৈ আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ আহ্বান

106
0

চিউল, ২৪ অক্টোবৰ: উত্তৰ কোৰিয়াৰ শেহতীয়া বেলিষ্টিক মিছাইল পৰীক্ষাসমূহ উত্তেজনা হ্ৰাস কৰাৰ প্ৰচেষ্টাৰ বাবে ‘‘সম্পৰ্কিত আৰু প্ৰতিকূল’’, আৰু ইয়াৰ পৰিৱৰ্তে পিয়ংইয়ংয়ে আলোচনাত লিপ্ত হোৱা উচিত, উত্তৰ কোৰিয়াৰ বাবে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ দূতে দেওবাৰে কয়৷ চিউলত তেওঁৰ দক্ষিণ কোৰিয়াৰ সমকক্ষৰ সৈতে বৈঠকৰ পিছত সাংবাদিকৰ সৈতে কথা পাতি বিশেষ প্ৰতিনিধি চুং কিমে কয় যে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ উত্তৰ কোৰিয়াৰ সৈতে ‘‘নিৰন্তৰ আৰু গুৰুত্বপূৰ্ণ কূটনীতি’’ অন্বেষণ কৰিবলৈ প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ৷’’ আমাৰ লক্ষ্য হৈছে কোৰিয়া উপদ্বীপৰ সম্পূৰ্ণ পাৰমাণৱিক মুক্তকৰণ,‘‘ কিমে কয়৷’’সেয়েহে পিয়ংইয়ংৰ শেহতীয়া বেলিষ্টিক মিছাইল পৰীক্ষা, যোৱা ছয় সপ্তাহৰ কেইবাটাও পৰীক্ষাৰ ভিতৰত এটা, কোৰিয়া উপদ্বীপত স্থায়ী শান্তিৰ দিশত অগ্ৰগতি ৰখাৰ ক্ষেত্ৰত আৰু প্ৰতিকূল৷’’ পিয়ংইয়ংয়ে এতিয়ালৈকে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ প্ৰস্তাৱ নাকচ কৰিছে, ৱাশ্বিংটন আৰু চিউলৰ ওপৰত কূটনীতিৰ কথা কোৱাৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰিছে আৰু তেওঁলোকৰ নিজৰ সামৰিক কাৰ্যকলাপৰ সৈতে উত্তেজনা বৃদ্ধি কৰিছে৷ বৃহস্পতিবাৰে, উত্তৰে কৈছিল যে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰই চাবমেৰিন-উৎক্ষেপিত বেলিষ্টিক মিছাইল পৰীক্ষাৰ ওপৰত অত্যধিক প্ৰতিক্ৰিয়া দেখুৱাইছে যাক ই আত্ম-প্ৰতিৰক্ষামূলক বুলি কয়, আৰু ৱাশ্বিংটনৰ আলোচনাৰ প্ৰস্তাৱৰ আন্তৰিকতা, পৰিণামৰ সতৰ্কবাণীৰ ওপৰত প্ৰশ্ন উত্থাপন কৰে৷ এই উৎক্ষেপণে ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ নিৰাপত্তা পৰিষদৰ একাধিক প্ৰস্তাৱ উলংঘা কৰিছে আৰু উত্তৰ কোৰিয়াৰ চুবুৰীয়া দেশ আৰু আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় সম্প্ৰদায়ৰ বাবে ভাবুকিৰ সৃষ্টি কৰিছে, কিমে কয়৷

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here