Home ক্ৰীড়া কমনৱেলথ গেমছত মীৰাবাঈ চানুৰ পদক নিশ্চিত থাকিব: বিজয় শৰ্মা

কমনৱেলথ গেমছত মীৰাবাঈ চানুৰ পদক নিশ্চিত থাকিব: বিজয় শৰ্মা

217
0

নতুন দিল্লী, ৮ এপ্ৰিল: ভাৰতীয় ভাৰোত্তোলন দলৰ মুখ্য প্ৰশিক্ষক বিজয় শৰ্মাই বৃহস্পতিবাৰে কয় যে আগন্তুক কমনৱেলথ গেমছত ৫৫ কিলোগ্ৰাম ওজন শ্ৰেণীত মীৰাবাঈ চানুৰ প্ৰৱেশ প্ৰত্যাখ্যান কৰাৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় ভাৰোত্তোলন ফেডাৰেচনৰ সিদ্ধান্তই বাৰ্মিংহামত অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া খেলসমূহত ভাৰতৰ পদকৰ সম্ভাৱনাক প্ৰভাৱিত নকৰে। ভাৰতীয় ভাৰোত্তোলন ফেডাৰেশ্যনে (আইডব্লিউএলএফ) ২৮ জুলাইৰ পৰা ৮ আগষ্টৰ ভিতৰত অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া খেলসমূহত ৫৫ কিলোগ্ৰাম ওজনৰ শ্ৰেণীত চানুক খেলিব বিচাৰিছিল। ইয়াৰ উপৰিও, ঝিলি দলবেহাৰা আৰু এছ বিন্দিয়াৰাণী দেৱীয়ে ক্ৰমান্বয়ে ৪৯ কিলোগ্ৰাম আৰু ৫৯ কিলোগ্ৰামত প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰিব লাগিছিল। আনহাতে পপী হাজৰিকাই ৬৪ কিলোগ্ৰাম শাখাত প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰিব লাগিছিল। ভাৰতীয় ফেডাৰেশ্যনে কমনৱেলথ গেমছত পদকৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি কৰিবলৈ এই পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰিছিল, কিন্তু নতুন নিয়মৰ আধাৰত প্ৰৱেশসমূহ নাকচ কৰা হৈছিল, যাৰ অনুসৰি যিকোনো ওজন শ্ৰেণীৰ সৰ্বোচ্চ স্থানপ্ৰাপ্ত ভাৰোত্তোলকে যোগ্যতা অৰ্জন কৰিব, কিন্তু যদি তেওঁ প্ৰত্যাহাৰ কৰে, পৰৱৰ্তী শ্ৰেষ্ঠ ভাৰোত্তোলকক সুযোগ দিয়া হ’ব। ২৭ বছৰীয়া চানুৱে এতিয়া ৪৯ কিলোগ্ৰাম শাখাত প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰিব। চানুৱে ৪৯ কিলোগ্ৰামত শীৰ্ষ স্থান লাভ কৰাৰ বাবে কমনৱেলথ গেমছৰ বাবে যোগ্যতা অৰ্জন কৰিছিল, য’ত তেওঁ যোৱা বছৰ টকিঅ’ অলিম্পিকত ৰূপৰ পদক জিকিছিল। কোৱালিফায়াৰত, তেওঁ ৫৫ কিলোগ্ৰামত প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰিছিল। চানুৱে ইয়াৰ আগতে যোৱা মাহত কেৱল এবাৰহে ছিংগাপুৰ ভাৰোত্তোলন চেম্পিয়নশ্বিপত ৫৫ কিলোগ্ৰাম ওজনৰ শ্ৰেণীত অংশগ্ৰহণ কৰিছিল, যিটো কমনৱেলথ গেমছৰ বাবেও এক যোগ্যতা অৰ্জনকাৰী প্ৰতিযোগিতা আছিল। বিন্দিয়াৰাণী হৈছে এই ওজন শ্ৰেণীৰ শীৰ্ষ স্থানৰ ভাৰতীয় ভাৰোত্তোলক। দুয়োটা ওজন শ্ৰেণীত যোগ্যতা অৰ্জন কৰিবলৈ চানুৱে চেষ্টা কৰি আছিলো, কিন্তু নিয়মসলনি হৈছে। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে চানু, ভিন্দিয়া আৰু পপীয়ে এতিয়া ক্ৰমান্বয়ে ৪৯, ৫৫ আৰু ৫৯ কিলোগ্ৰামত প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰিব।  চানুৰ সৈতে আমেৰিকা ভ্ৰমণলৈ অহা শৰ্মাই কয়, ‘আমাৰ ওচৰত কোনো ভাৰোত্তোলক নাছিল যি ৬৪ কিলোগ্ৰাম শাখাৰ বাবে যোগ্যতা অৰ্জন কৰিব পাৰে, ই অতি কঠিন শ্ৰেণী। আগতেও, ৬৪ কিলোগ্ৰাম ওজনশ্ৰেণীৰ বাবে আমাৰ কোনো আশা নাছিল। মহিলাসকলৰ ক্ষেত্ৰত পদক জয়ৰ সম্ভাৱনা কেৱল এই তিনিটা শ্ৰেণীত (৪৯ কিগ্ৰা, ৫৫ কিগ্ৰা আৰু ৫৯ কিগ্ৰা) আছিল আৰু তেওঁ এতিয়াও আছে।’

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here