Home ৰাষ্ট্ৰীয়-আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় অ’মাইক্ৰন: বিদেশ ভ্ৰমণত নিষিদ্ধতা, ভেকচিনৰ অভাৱৰ সন্মুখীন হোৱা আফ্ৰিকাৰ দেশ ক্ষতিগ্ৰস্ত হ’ব...

অ’মাইক্ৰন: বিদেশ ভ্ৰমণত নিষিদ্ধতা, ভেকচিনৰ অভাৱৰ সন্মুখীন হোৱা আফ্ৰিকাৰ দেশ ক্ষতিগ্ৰস্ত হ’ব : বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থা

144
0

নতুন দিল্লী, ২৯ নৱেম্বৰ : কৰোনাৰ নতুন অমাইক্ৰন প্ৰকাৰে সমগ্ৰ বিশ্বতে শিৰোনাম দখল কৰিছে৷ এটা এটাকৈ, দেশবোৰে আফ্ৰিকাৰ জ্জ্ব খন দেশলৈ ভ্ৰমণ নিষিদ্ধ কৰি আছে৷ এতিয়ালৈকে, বহুতো দেশে আফ্ৰিকা মহাদেশৰ পৰা এছ. আফ্ৰিকা, বটচৱানা, স্বাতীনী, লেচোথো, মোজাম্বিক, নামিবিয়া, জিম্বাবোৱে আৰু মালাৱীলৈ বিমান চলাচল নিষিদ্ধ কৰিছে৷ কিন্তু বহুতো বিজ্ঞানী আৰু বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই অমাইক্ৰনৰ প্ৰৱেশ সূত্ৰৰ বিৰোধিতা কৰিছে৷ বিজ্ঞানীসকলে কৈছে যে নতুন প্ৰকাৰটো এতিয়াও বেছি জনা হোৱা নাই৷ গোটেই পৃথিৱীত কেৱল কেইটামান ঘটনাহে পোহৰলৈ আহিছে৷ বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই যুক্তি দিছে যে ভেকছিনবোৰ বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ পৰা সুৰক্ষা দিবলৈ সক্ষম৷ আগৰ ডেল্টা আৰু ডেল্টা প্লাছ প্ৰকাৰবোৰো এতিয়া উত্থান-পতনত আছে৷ আফ্ৰিকাৰ দেশসমূহৰ ওপৰত ভ্ৰমণ নিষেধাজ্ঞা এটা খৰখেদা পদক্ষেপ৷ এনে ধৰণৰ নিষেধাজ্ঞাই ইতিমধ্যে ভেকছিনৰ অভাৱৰ সন্মুখীন হোৱা আফ্ৰিকাৰ দেশসমূহক আঘাত কৰিব বুলি আশা কৰা হৈছে৷ ইজৰাইলে ওমাইক্ৰন প্ৰকাৰৰ কাৰণে নিষেধাজ্ঞাৰ দিশত আটাইতকৈ শক্তিশালী পদক্ষেপ লৈছে৷ ইজৰাইলে পৰৱৰ্তী নিৰ্দেশ লৈকে সকলো বিদেশীক তেওঁলোকৰ ঘৰলৈ আহিবলৈ বাধা দিছে৷ ই ইয়াৰ চোৰাংচোৱা সংস্থা শিন বেথৰ বিতৰ্কিত ফোন নিৰীক্ষণকো অনুমোদন জনাইছে৷ নতুন প্ৰকাৰত ভুগি থকা লোকসকলৰ ফোনবোৰ এতিয়া সুৰভিল কৰা হ’ব৷ যদি পৰ্যটকসকল ভ্ৰমণ নিষেধাজ্ঞাৰ পৰা নাহে, তেন্তে তেওঁলোকৰ সন্তানক কেনেকৈ খুৱাব, দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ কেপ টাউন চহৰত পৰ্যটকসকলক সামগ্ৰী সংৰক্ষণ কৰা দোকানীয়ে কয়৷ আনহাতে, অমাইক্ৰনৰ প্ৰথম ঘটনাটো উলিয়াই অনা প্ৰিটোৰিয়াৰ ডাঃ এঞ্জেলিক কোটজে কয় যে ইয়াৰ ৰোগীসকলৰ প্ৰথমতে স্বাভাৱিক লক্ষণ থাকে, গোন্ধ আৰু সোৱাদৰ ক্ষমতা হেৰুৱাব নোৱাৰে৷

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here