Home ক্ৰীড়া ওড়িশাৰ সুন্দৰগড়ত নিৰ্মান বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ হকী ষ্টেডিয়াম

ওড়িশাৰ সুন্দৰগড়ত নিৰ্মান বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ হকী ষ্টেডিয়াম

69
0

ৰাউৰকেলা, ১২ মে’: ভাৰতীয় হকীক দিলীপ তিৰ্কীৰ দৰে এজন কিংবদন্তি খেলুৱৈ আগবঢ়োৱা সুন্দৰগড় জিলাত দেশৰ আটাইতকৈ বৃহৎ হকী ষ্টেডিয়াম নিৰ্মাণ কৰা হৈছে, যাৰ ক্ষমতা ২০,০০০ দৰ্শকৰ ক্ষমতা। ওড়িশাৰ জনজাতীয় এলেকাত নিৰ্মাণ কৰা এই ষ্টেডিয়ামখনৰ নাম সলনি কৰি বিৰচা মুণ্ডা আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় হকী ষ্টেডিয়াম ৰখা হৈছে আৰু অক্টোবৰৰ ভিতৰত সাজু হ’ব। অহা বছৰৰ জানুৱাৰীত এফআইএইচ পুৰুষ হকী বিশ্বকাপৰ খেলসমূহ একেখন ষ্টেডিয়ামত অনুষ্ঠিত হ’ব। ভুৱনেশ্বৰৰ কলিঙ্গ ষ্টেডিয়ামত ১৫,০০০ দৰ্শকৰ ক্ষমতা আছে কিন্তু বিশ্বকাপৰ সময়ত বিৰচা মুণ্ডা ষ্টেডিয়ামত টকিঅ’ অলিম্পিকৰ ব্ৰঞ্জ পদক বিজয়ী ভাৰতীয় দলক সমৰ্থন কৰিবলৈ ২০,০০০ দৰ্শক থাকিব। ৰাউৰকেলা চহৰৰ বাহিৰৰ এলেকাত ষ্টেডিয়ামৰ নিৰ্মাণ যোৱা বছৰ জুনত আৰম্ভ কৰা হৈছিল। এই ষ্টেডিয়াম নিৰ্মাণৰ ব্যয় হৈছে ২০০ কোটি টকা। ৰাজ্যখনৰ ক্ৰীড়া বিভাগৰ উপদেষ্টা যোশী সিঙে সাংবাদিকক কয় যে এইখন হ’ব ভাৰতৰ সৰ্ববৃহৎ হকী ষ্টেডিয়াম। আমি অনুভৱ কৰোঁ যে ই বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ হকী ষ্টেডিয়াম হ’ব কিন্তু এফআইএইচ (আন্তৰ্জাতিক হকী ফেডাৰেচন)ৰ দ্বাৰা এতিয়ালৈকে ইয়াক নিশ্চিত কৰা হোৱা নাই। তেওঁ লগতে জনাইছে যে অক্টোবৰত এই ষ্টেডিয়ামত প্ৰ’লীগৰ খেল অনুষ্ঠিত কৰাৰ পৰিকল্পনা আছে। বিশ্বকাপৰ পিছত, চৰকাৰে সমগ্ৰ চৌহদটো হকী একাডেমীলৈ ৰূপান্তৰ কৰাৰ কথাও বিবেচনা কৰি আছে। উল্লেখ্য যে সুন্দৰগড়ক ভাৰতীয় হকীৰ দুৰ্গ বুলি গণ্য কৰা হয়, যিয়ে দেশক দিলীপ তিৰ্কী, অমিত ৰোহিদাস আৰু বীৰেন্দ্ৰ লাক্ৰাৰ দৰে খেলুৱৈসকলক প্ৰদান কৰিছে। এই খেলটো শিশুৰ পৰা বৃদ্ধলৈকে এই ক্ষেত্ৰত যথেষ্ট জনপ্ৰিয়।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here