আজি জানক আম খোৱাৰ বাবে কি কি সহায় হয় আপোনাৰ দেহত

1,250

গ্রীষ্মকাল আহিল মানেই আমৰ বতৰ। আম এবিধ সুস্বাদু আৰু ৰসাল ফল। ই কেৱল এবিধ সুস্বাদু ফলেই নহয় বহুখিনি স্বাস্থ্য সুবিধাও দিব পাৰে। ।

ভিটামিন চিৰ উপৰি আমে প্ৰদান কৰে ফলেট, প্রোটিন, ভিটামিন বি-৬, ভিটামিন এ, পটাচিয়াম, মেগনেচিয়ামৰ দৰে প্রয়োজনীয় পুষ্টিও।

ৰক্তচাপ আৰু থাইৰয়ডৰ অৱস্থাৰ উন্নতি কৰে –

আমত পটাচিয়াম, মেগনেচিয়াম আৰু ভিটামিন চি জাতীয় পুষ্টি আছে যিয়ে আপোনাৰ ৰক্তচাপৰ স্তৰক উন্নত কৰিব পাৰে। আমত থকা মেগনেচিয়ামে থাইৰয়ড সম্পর্কিত সমস্যাবোৰৰ সৈতে যুঁজ কৰে। সেয়ে এনে সমস্যাত ভোগা লোকসকলৰ বাবেও আম উপকাৰী। 

হজম সহায়তা –

উদ্ভিদ-ভিত্তিক পুষ্টিকৰ সমৃদ্ধ পৰিমাণত ডায়েট্রি ফাইবাৰ আৰু পানী সাধাৰণ যিয়ে আপোনাক স্বাস্থ্যকৰ আৰু হজম ঠিকে ৰখাত সহায় কৰিব পাৰে। ফাইবাৰে স্বাস্থ্যকৰ অন্ত্রৰ গতিবিধি নিশ্চিত কৰিব পাৰে আৰু কোষ্ঠকাঠিন্য ৰোধ কৰে। এই ৰসাল ফলবিধত হজম এনজাইমো আছে। 

ছালৰ সমস্যাৰ বিৰুদ্ধে যুঁজাত সহায়ক-

আমত থকা ভিটামিন-এই ইয়াক আপোনাৰ ছালৰ শ্ৰেষ্ঠ বন্ধু কৰি তোলে। ই ব্রণৰ সৈতে যুঁজাত সহায় কৰে আৰু এন্টি-এজিং বৈশিষ্ট্য সৰবৰাহ কৰে। ভিটামিন-চিয়ে কোলাজেনৰ উৎপাদন বৃদ্ধি কৰে যিয়ে ছাল আৰু চুলিৰ স্বাস্থ্যৰ উন্নতি কৰে। 

আম খোৱাৰ সঠিক উপায় কি?

পুষ্টিবিদসকলে খোৱাৰ আগতে ৩০ মিনিটৰ বাবে আম পানীত ডুবাই ৰখাৰ পৰামর্শ দিয়ে। ইয়াৰ পিছত পুৱা ১১টাৰ পৰা বিয়লি ৫টা পর্যন্ত খাওক। এই বতৰত ফলৰ ৰজা আম খোৱাটো বন্ধ কৰা উচিত নহয় বৰং ইয়াৰ বহু সুবিধা উপভোগ কৰা উচিত।

Leave A Reply

Your email address will not be published.