ড্ৰাইভিং লাইচেন্সৰ ক্ষেত্ৰত নতুন নিয়মঃ এতিয়া সহজতে লাভ কৰিব ড্ৰাইভিং লাইচেন্স

1,335

ডিজিটেল ডেস্কঃ এতিয়াৰে পৰা ড্ৰাইভিং লাইচেন্স পাবলৈ ড্ৰাইভিং টেষ্টৰ প্ৰয়োজন নাই৷ ড্ৰাইভিং লাইচেন্স লোৱাটো এতিয়া অতি সহজ হৈ পৰিছে। কেন্দ্রীয় চৰকাৰে কিছু নিয়ম সলনি কৰিছে, তাৰ পাছত সাধাৰণ মানুহজনে ড্ৰাইভিং লাইচেন্সৰ বাবে আৰ টি অ’লৈ যোৱাৰ প্রয়োজন নহ’ব৷ ড্ৰাইভিং লাইচেন্স পাবলৈ আৰু আঞ্চলিক পৰিবহণ কাৰ্যালয়ত দেখা কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই আৰু দীঘলীয়া শাৰীত থিয় দিব নালাগে। কেন্দ্রীয় চৰকাৰে ড্ৰাইভিং লাইচেন্স কৰাৰ নিয়ম অতি সহজ কৰি তুলিছে৷

নতুন চালকসকলে ড্ৰাইভিং স্কুললৈ গৈ গাড়ী চলোৱাৰ প্ৰশিক্ষণ লব লাগিব৷ যিকোনো স্বীকৃতিপ্ৰাপ্ত ড্ৰাইভিং ট্ৰেইনিং স্কুলত ড্ৰাইভিং লাইচেন্সৰ বাবে নিজকে পঞ্জীয়ন কৰিব পাৰিব। ড্ৰাইভিং ট্ৰেইনিং স্কুলৰ পৰা প্ৰশিক্ষণ লৈ তাতেই পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হ’ব লাগিব আৰু শিক্ষাৰ্থীক এখন প্ৰমাণ পত্ৰ বিদ্যালয়ে দিব। এই প্ৰমাণ পত্ৰৰ ভিত্তিত আবেদনকাৰীৰ ড্ৰাইভিং লাইচেন্স প্ৰদান কৰা হ’ব। নতুন নিয়ম কি কি প্ৰশিক্ষণ কেন্দ্ৰ সন্দৰ্ভত পথ আৰু পৰিবহণ মন্ত্ৰালয়ৰ পৰাও কিছু নিৰ্দেশনা আৰু চৰ্ত আছে। য’ত প্ৰশিক্ষণ কেন্দ্ৰৰ ক্ষেত্ৰৰ পৰা আৰম্ভ কৰি প্ৰশিক্ষকৰ শিক্ষালৈকে অন্তৰ্ভুক্ত। প্ৰশিক্ষকজন কমেও দ্বাদশ শ্ৰেণীৰ উত্তীৰ্ণ হ’ব লাগিব আৰু কমেও পাঁচ বছৰৰ গাড়ী চলোৱাৰ অভিজ্ঞতা থাকিব লাগিব৷ প্ৰশিক্ষণৰ সময়ত যান-বাহনৰ নিয়মৰ বিষয়ে ভালদৰে পৰিচিত হ’ব লাগিব আৰু মন্ত্ৰালয়ে পাঠদানৰ পাঠ্যক্ৰমও নিৰ্ধাৰণ কৰিছে। লঘু মটৰ গাড়ী চলোৱাৰ বাবে পাঠ্যক্ৰমৰ সময়সীমা সৰ্বাধিক ৪ সপ্তাহ আৰু ২৯ ঘণ্টালৈকে হ’ব। এই ড্ৰাইভিং চেণ্টাৰসমূহৰ পাঠ্যক্ৰম ২ ভাগত বিভক্ত কৰা হ’ব। তত্ত্ব আৰু ব্যৱহাৰিক। মৌলিক পথ, গ্ৰাম্য পথ, ঘাইপথ, নগৰৰ পথ, ৰিভাৰ্ছিং আৰু পাৰ্কিং, ওপৰলৈ আৰু তললৈ গাড়ী চলোৱা আদিত গাড়ী চলাবলৈ শিকিবলৈ মানুহে ২১ ঘণ্টা সময় খৰচ কৰিব লাগিব।

Leave A Reply

Your email address will not be published.